یک سال افزایش خشمگینانه – شرکت ها در سال 2020 بیش از هر زمان دیگری سرمایه جمع کرده اند | کسب و کار

در ماه مارس ، سوزی شر به یاد می آورد که دنیای شرکت ها خود را به ورطه خیره کرده اند. او از نظارت بر بازارهای جهانی سرمایه در گلدمن ساکس ، یک بانک ، شاهد شرکت هایی بود که برای پول تلاش می کردند تا چرخ های تجارت را در میان همه گیر متوقف کنند. بسیاری از سرمایه گذاران وحشت کردند. مطمئناً ، این تفکر پیش رفت ، بازارهای عمومی در مه یخ زدگی عدم اطمینان covid-19 منجمد می شوند – و سپس منجمد می شوند.

درعوض ، طی چند هفته آنها شروع به ذوب شدن کردند ، سپس جوش آمدند ، و با تریلیون ها دلار پول محرک مالی و مالی از دولت های مستاصل برای جلوگیری از زمستان اقتصادی هسته ای روشن شد. در چند ماه گذشته آنها داغ داغ شده اند.

براساس Refinitiv ، ارائه دهنده داده ، امسال شرکت های غیرمالی جهان 3.6 تریلیون دلار سرمایه چشمگیر از سرمایه گذاران عمومی جمع کرده اند (نمودار 1 را ببینید). انتشار اوراق قرضه ناخواسته با درجه سرمایه گذاری و ریسک تر ، به ترتیب 2.4 تران دلار و 426 میلیارد دلار ثبت شد. همینطور 538 میلیارد دلار فروش سهام ثانویه توسط ستارگان بورس انجام شد که نسبت به سال گذشته 70٪ جهش داشت و روند اخیر خرید سهام را به جای انتشار سهام جدید معکوس کرد.

عرضه های اولیه (IPO) نیز در حال معاشرت با بالاترین حد خود هستند ، زیرا شرکتهای نوپا امیدوارند که با ارزشیابی غنی ، مبالغی را از دست دهند که مبادا بازارهای سهام دستپاچه خود را از دست بدهند و سرمایه داران خطرپذیر (VC) صبر مدلهای تجاری زیان ده را از دست بدهند. VC ها هنوز سه برابر بیشتر از سرمایه گذاران عمومی در ستاره های نوپای آمریکایی شخم می زنند. اما درآمد حاصل از لیست اکنون سریعتر از دورهای تأمین مالی خصوصی در حال رشد است (نمودار 2 را ببینید). این رونق جهانی است (نمودار 3 را ببینید). در تاریخ 2 دسامبر JD Health ، یک داروخانه آنلاین چینی ، در هنگ کنگ 3.5 میلیارد دلار درآمد کسب کرد. یک هفته بعد DoorDash ، یک عزیز تحویل دهنده غذا در آمریکا و Airbnb ، یک سیستم اجاره خانه ، هر دو کم و بیش با آن در نیویورک مطابقت داشتند.

به نظر می رسد در دنیایی با نرخ بهره نزدیک به صفر ، سرمایه گذاران تقریباً هر کسی را که به عمر بیش از covid-19 شلیک کند ، حساب می کنند. مقداری از این پول ، با یا بدون بحران تاج ، دود می شود. آنچه مشعل نمی شود ، باعث تقویت دارایی های شرکت ها می شود و کنتراست بین آنها و غیر را افزایش می دهد.

کارلوس هرناندز از JPMorgan Chase ، یک بانک به یاد می آورد که جرقه اصلی بازارهای سرمایه را به آتش می کشد 6.25 میلیارد دلار بدهی و حقوق صاحبان سهام است که Carnival Cruise Lines در آوریل تأمین کرد. سرمایه گذاران استدلال می کردند که یک روز کشتی های دریایی دوباره حرکت می کنند – در آن زمان برخی از رقبای کم آب کارناوال غرق می شوند. سایر شرکتهای مسلط از این منطق بهره مند شده اند. بوئینگ ، بخشی از یک سیاست انحصاری برنامه ریزی ، در سال جاری 25 میلیارد دلار اوراق قرضه فروخته است ، حتی اگر پرفروش ترین هواپیمای 737 MAX هواپیمای خود بر روی زمین باقی بماند و آینده کوتاه مدت سفر در هوا باشد. بسیاری از شرکت های چینی برای ترمیم ترازنامه خود اقدام به صدور اوراق قرضه دائمی کرده اند که هرگز بازپرداخت نمی شود اما برای همیشه سود می پردازند.

خانم شر خاطرنشان می کند ، در تابستان ، “جمع آوری سرمایه نجات” جای خود را به چیزی کمتر از حالت دفاعی داده بود. رشته های فوق العاده گران قیمت سرمایه گذاران به شرکت های فرصت طلب اجازه می دهند کوپن های کم سابقه را قفل کنند. S&P Global ، یک آژانس رتبه بندی ، محاسبه می کند که متوسط ​​اوراق قرضه با درجه سرمایه گذاری در رکود اقتصادی امسال 2.6 درصد سود پرداخت کرده است که از 2.8 درصد در سال 2019 کاهش یافته است. به لطف رونق خرید آنلاین و رایانش ابری ، آمازون که پیشرو است در هر دو منطقه ، اکنون می توانید با 1.5٪ وام ده ساله ، ارزان تر از هر شرکت آمریکایی حداقل از سال 1980 و برخی از دولتها وام بگیرید. غول های بدهکار مانند AT&T ، یک گروه مخابرات و سرگرمی ، در حال طولانی شدن سررسیدهای بدهی هستند. در ماه نوامبر سعودی آرامکو ، یک شرکت نفتی بزرگ ، علی رغم سیاست های جدید آب و هوایی که ممکن است تجارت خام فروشی آن را مدتها قبل از سال 2070 فلج کند ، اوراق قرضه 50 ساله به ارزش 2.3 میلیارد دلار فروخت.

البته حتی بدهی ارزان نیز باید جمع شود و ، ماندگاری به کنار ، در نهایت بازپرداخت شود. با توجه به ارزیابی های بازار سهام که توسط سیاست پولی شل افزایش یافته است و فقط یک چشم انداز سختگیرانه ، بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند ترازنامه خود را با انتشار سهام جدید حفظ کنند. Danaher ، یک شرکت بزرگ صنعتی نورد ، درست پس از بازگشت قیمت سهام به بالاترین حد خود در ماه مه ، با فروش سهام جدید بیش از 1.5 میلیارد دلار درآمد کسب کرد. از آن زمان 39٪ افزایش یافته است. در 8 دسامبر ، تسلا ، سازنده اتومبیل های برقی که ارزش بازار در این سال هشت برابر افزایش یافته و به 616 میلیارد دلار رسیده است ، گفت که قصد دارد سهام 5 میلیارد دلاری را منتشر کند.

با کاهش یا توقف پرداخت سهامداران تا زمانی که مه ذغال سنگین برداشته شود ، وجوه نقدی که در اختیار 3000 شرکت با ارزشترین شرکتهای غیرمالی ذکر شده در جهان قرار گرفته است ، از 5.7 میلیارد دلار در سال گذشته به 7.6 تریلیون دلار رسیده است (نمودار 4 را ببینید). حتی اگر غول های غنی نرم افزاری غنی از پول نقد در آمریکا – اپل ، مایکروسافت ، آمازون ، آلفابت و فیس بوک – را ترجیح دهید ، ترازنامه های شرکتی مملو از نقدینگی است.

هنوز خیلی زود است که بگوییم بنگاه ها با این همه پول نقد چه خواهند کرد. بازار ادغام نشانه هایی از زندگی را نشان می دهد ، هرچند بیشتر به دلیل احیای معاملات انجام شده در طی بیماری همه گیر است. حداقل تا زمانی که واکسن covid-19 به طور گسترده تری در دسترس نباشد ، بسیاری از شرکت ها به حفظ نقدینگی اکتفا می کنند.

شرکت های نوپا به نوبه خود از درآمد حاصل از IPO استفاده می کنند تا راه خود را برای سودآوری کوچک ارزیابی کنند. همه گیری ، مدل های تجاری را که ممکن است سالها بالغ نباشند ، مانند سلامت دیجیتال ، به طور ناگهانی زنده نگه داشته است. بسیاری شکست خواهند خورد. اما در حال حاضر سرمایه گذاران نابخرد در حال ریختن پول به هر شرکتی هستند که در اعلامیه IPO کلمات “دیجیتال” ، “ابر” یا “سلامتی” وجود داشته باشد. هدیه هنوز ، “شرکت های خرید هدف ویژه” ، که به جز قول ادغام با یک استارت آپ سکسی ، چیزی در دسترس عموم نیستند و در سال 2020 ، 70 میلیارد دلار ، بیشتر در وال استریت ، جمع آوری کرده اند ، رکوردهای قبلی را خرد می کنند.

به نظر می رسد بازارها در سرزمین اصلی چین ، جایی که درآمد حاصل از لیست به 63 میلیارد دلار رسیده است ، بیشتر از سال 2010 است. بازار هنگ کنگ 46 میلیارد دلار دیگر اضافه کرده است. بازار STAR شانگهای ، یک هیئت فناوری قدیمی ، این هفته با استقبال از عضو 200 خود ، رشد IPO خود را به 44 میلیارد دلار رساند. در ماه سپتامبر تقاضای سهام برای معامله در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ توسط نونگفو اسپرینگ ، بطری آب ، با 1،148 برابر پیشی از عرضه عرضه شد. حتی در صورت توقف لحظه آخری IPO برای رکوردشکنی 40 میلیارد دلاری IPO توسط Ant Group ، در هنگ کنگ و شانگهای ، پس از اینکه رگولاتورها از سوی بنیانگذار fintech titan اذیت شدند ، دیگر لیست کنندگان را ترساند. جولین بیگا دو دهم از مورگان استنلی ، یک بانک ، می گوید ، تا زمانی که تنش های ژئوپلیتیکی بین آمریکا و چین ادامه داشته باشد ، ممکن است شرکت های چینی بیشتری که دارای سهام آمریکایی هستند از یک هنگ کنگی سود ببرند.

در حال حاضر ، احتمالاً جریان سرمایه ادامه خواهد داشت. آقای هرناندز می گوید خط تولید IPO بانک وی “قوی ترین” در سال های گذشته است. بازده ده ساله خزانه داری زیر 1٪ است و اسپرد بین اوراق قرضه دولت و شرکت های آمریکایی به سطح قبل از همه گیر شدن کاهش یافته است. به گفته JPMorgan Chase ، در نتیجه ، کاغذهای حتی ریسک پذیرتر شرکت ها نیز کمتر از 5 درصد است. سرمایه گذاران منتظر بازدهی معنادار سهام را نگاه می کنند. برای برندگان شرکت های همه گیر ، انتخاب بین بدهی ارزان و ارزش ویژه یک برد است.

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد