یک رسم و رسوایی قدیمی – روحانیون ایران در مورد چگونگی برگزاری جشنواره محرم بحث می کنند | خاورمیانه و آفریقا

لماه AST عربستان سعودی کاری بی سابقه انجام داد. برای کند کردن گسترش covid-19 ، شرکت در آن را محدود کرد حاج، زیارت سالانه به شهر مقدس مکه ، که انتظار می رود هر مسلمان یک بار در زندگی خود این سفر را انجام دهد. در حدود 1000 تا 10 هزار نفر كه قبلاً در پادشاهی اقامت داشتند ، مجاز به شركت بودند – بخش كوچكی از زائران 2.5 میلی متری كه سال گذشته از سراسر جهان در آن حضور داشتند. بیش از یک قرن است که این مراسم به هم ریخته است.

ایران رویکرد کاملاً متفاوتی به مراسم محرم امسال دارد که از 20 آگوست آغاز می شود و میلیون ها مسلمان را برای عزاداری درگذشت امام حسین ، نوه محمد رسول خدا (ص) و شهید محبوب شیعه اسلام گرد هم می آورد. سعید حدادیان ، یک عضو گفت: “حتی اگر ما بمیریم ، مراسم محرم امسال را با شکوه برگزار خواهیم کرد.” مادایا سلطان ، که برای رهبر عالی ایران ، آیت الله العظمی علی خامنه ای شعار می دهد.

بنابراین جمعیت گسترده ای در خیابان ها راه می افتند ، سینه های خود را می کوبند ، طبل های بزرگی را می کوبند و با شمشیر تمسخر مجددا شور و شوق می دهند. آنها نوحه های خود را در زیرزمین های سیاه پوشیده و ناله می کنند و غذا را نزدیک هم تقسیم می کنند. هیچ چیز نمی تواند ویروس را سریعتر گسترش دهد ، اما رئیس جمهور حسن روحانی ، روحانی ، می گوید این مسابقه “لغو نمی شود”. مانند سالهای گذشته ، مقامات وی صحنه هایی را تزئین کرده اند که با پرچم های رنگی در خیابان های سراسر کشور تزئین شده است.

پزشکان ایران بسیار متعجب هستند. مقامات می گویند این ویروس تقریباً بیش از 20،000 نفر را کشته است – بالاترین میزان تلفات در خاورمیانه. اما یک بی بی سی تحقیقات سرویس فارسی نشان داد که به نظر می رسد سوابق خود دولت نشان می دهد که covid-19 تقریباً 42000 نفر را تا 20 ژوئیه کشته است.

موج دوم مطمئناً مرگبارتر از موج اول بود. و تجمعات دسته جمعی محرم باعث ایجاد یک سوم می شود. ماه ها به ایرانیان گفته شده است که از مراسم عزاداری عزیزان خود چشم پوشی کرده و مراسم خاکسپاری را به صورت آنلاین برگزار کنند. اما اکنون آقای روحانی می گوید ، در صورت استفاده از ماسک ، کل مردم می توانند عزاداری برای مردی کنند که مدتها پیش مرده است. یک مقام مسئول در کارگروه covid-19 ایران می گوید: “ماسک ها با عرق و اشک انتقال نخواهند داد.”

آقای روحانی در کل روحانیون تندرویی است که بر سیاست ایران تسلط دارند. آنها فکر می کنند نمایش محرم ممکن است شور و شوق پرچمدار اسلام را در زندگی عمومی احیا کند. کانتورهایی مانند آقای حدادیان ستاره های مذهبی پاپ هستند. رئیس جمهور ، به نوبه خود ، ناامید است که جلوه ای از عادی بودن را در برابر اقتصادی با زوال شدید حفظ کند. قفل دیگر ، ترس او ، می تواند اعتراضات گسترده و حتی گرسنگی را برانگیزد. بنابراین رستاخیزها مسخره می شوند. وقتی روزنامه ای ادعای یك پزشك ارشد ایرانی مبنی بر كاهش واقعی تلفات 20 برابر آمار رسمی را گزارش كرد ، بلافاصله تعطیل شد.

همه روحانیون خیلی عجول نیستند. آیت الله العظمی علی ال سیستانی ، یک روحانی محبوب مقیم عراق ، می گوید “باید گزینه های دیگری برای موکب ها پیدا شود. یک هیئت شیعه در هند معتقدان را به عزاداری آنلاین ترغیب می کند. حتی آقای خامنه ای می گوید باید به توصیه های گروه ویژه covid-19 ایران توجه شود. وی می داند که بسیاری از ایرانیان روحانیون را مقصر این ویروس می دانند ، زیرا این ویروس در قم ، مقدس ترین شهر ایران ظاهر شد و توسط حجاج به خانه منتقل شد. وی هشدار داد که موج دیگری ممکن است “فاجعه” را به راه اندازد.

یادداشت سردبیر: برخی از پوشش های covid-19 ما برای خوانندگان رایگان است اکونومیست امروز، خبرنامه روزانه ما. برای اطلاعات بیشتر و ردیاب همه گیر ما ، به مرکز ما مراجعه کنید

این مقاله در بخش چاپ خاورمیانه و آفریقا تحت عنوان “یک آزار و رسوم قدیمی”

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>