یک انتخابات مسخره تونس را به سمت حکومت تک نفره سوق می دهد

تیاو آخرین زمانی که رای دهندگان در لاگولت، حومه پایتخت تونس، مجبور بودند نماینده ای در پارلمان انتخاب کنند، این انتخاب پیچیده ای بود. کمتر از 56 حزب برای منطقه خود نامزد معرفی کردند. آنها در انتخابات پارلمانی تونس در 17 دسامبر کار نسبتاً آسان تری داشتند: تنها یک نامزد در رای گیری حضور داشت. به سختی می توان تصور کرد که با آمدن نتایج، در ستاد انتخاباتی او تعلیق زیادی وجود داشت.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

این اوج گرفتن قدرت 17 ماهه به رهبری کیس سعید، رئیس جمهور مستبد کشور بود. در ژوئیه 2021 بسیاری از قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورد و ارتش را فرستاد تا درهای پارلمان را مسدود کند. او بعداً اعضای آن را برکنار کرد. او به اخراج قضات ادامه داد. نصب افراد وفادار در آژانس های کلیدی، از جمله کمیسیون انتخابات؛ و منتقدان را مورد آزار و اذیت و دستگیری قرار دهند. تابستان امسال او با عجله تغییرات قانون اساسی را برای کاهش قدرت پارلمان انجام داد.

در طنزی تلخ، انتخابات ۱۲ سال پس از آن برگزار شد که محمد بوعزیزی، یک دستفروش خیابانی، در اعتراض به اخاذی توسط پلیس محلی، خود را به آتش کشید. مرگ او جرقه ای بود برای سرنگونی زین العابدین بن علی، دیکتاتور دیرینه، ایجاد یک دموکراسی معیوب اما واقعی در تونس و بهار عربی به طور کلی.

تا زمانی که آقای سعید در سال 2019 انتخاب شد، بسیاری از تونسی‌ها از سیاستمداران پس از انقلاب خود ناامید شده بودند که به نظر می‌رسید بیشتر به مبارزه با یکدیگر علاقه‌مند بودند تا رفع مشکلات. رئیس جمهور به وعده خود مبنی بر تغییر نظام سیاسی عمل کرده است. با این حال، او تقریباً هیچ کاری برای مقابله با آشفتگی اقتصادی انجام نداده است که باعث خشم مردم شد، که ممکن است به زودی متوجه او شود.

آقای سعید، که احزاب سیاسی را مسئول بسیاری از بن‌بست‌ها می‌داند، به دنبال کاهش نقش آنها در این انتخابات بود: برای مثال، آرم‌های احزاب در برگه‌های رای در کنار نام نامزدها نمایش داده نمی‌شد. احزاب عمده تصمیم به تحریم این نظرسنجی گرفتند و تنها 1058 نامزد شرایط لازم برای رقابت برای کسب 161 کرسی را داشتند.

فراتر از La Goulette، نه منطقه دیگر مسابقات یک نفره داشتند. در جاهای دیگر انتخاب ساده‌تر بود: هفت حوزه از ده حوزه انتخابیه که نماینده دیاسپورا هستند هیچ نامزدی نداشتند. سفارت تونس در لندن به خود زحمت نداد که یک شعبه رای را باز کند، زیرا کسی برای رای دادن وجود نداشت.

حتی در جایی که مسابقات رقابتی بود، کاندیداها اغلب هیچکس نبودند. بایکوت حزب باعث شد گروهی متشکل از کاندیداهای منفرد – هرکسی که بتواند 400 امضا جمع آوری کند و یک کمپین کوتاه را خودش تامین مالی کند. بسیاری از تونسی‌ها نمی‌دانستند چه کسی در رای‌گیری حضور دارد. کمیسیون انتخابات با گذاشتن عکس سر هر نامزد در کنار نام او (به ندرت او) پایان داد: رأی دهندگان به جای رأی دادن به احزاب، می توانند نامزدهایی را انتخاب کنند که بهترین موها را دارند.

میزان مشارکت به طور قابل پیش بینی کم بود و تنها حدود 800000 نفر از 9 میلیون رای دهنده ثبت نام شده در کشور زحمت حضور در انتخابات را به خود اختصاص دادند. آقای سعید قول داده بود که پارلمان جدید، رها از قید و بندهای سیاست حزبی، دموکراتیک ترین پارلمان در تاریخ تونس خواهد بود. در عوض، او مجلس قانونگذاری را ارائه کرد که کمتر از 9 درصد رای دهندگان آن را انتخاب کردند.

جبهه نجات، یک گروه مخالف، به سرعت خواستار اعتراضات شد و خواستار کناره گیری آقای سعید شد. همینطور ابیرموسی که در انتخابات ریاست جمهوری 2019 در مقابل آقای سعید شرکت کرد. جبهه شامل النهضه است، یک حزب اسلامگرا که نیروی قدرتمندی در سیاست دموکراتیک تونس بوده است، در حالی که خانم موسی یک ضد اسلام سرسخت و تحسین کننده خودخوانده است. از دیکتاتوری سرنگون شده این که چنین تضادهای ایدئولوژیکی خود را در برابر آقای سعید همسو می بینند، چیزهای زیادی در مورد حمایت رو به کاهش او می گوید.

در ابتدا خود کودتای او در سال 2021 از حمایت گسترده مردم ناامید برخوردار بود. نظرسنجی ها نشان می دهد که محبوبیت او بالای 80 درصد است که برای یک رئیس جمهور تونس (یا در واقع برای اکثر سیاستمداران) بی سابقه است. اما محبوبیت او کوتاه مدت بود. مشارکت رسمی در همه پرسی قانون اساسی در ماه ژوئیه تنها 30 درصد بود و بسیاری فکر می کنند که این رقم متورم شده است. تعداد نظرسنجی های او همچنان کاهش می یابد. تعداد کمی از تونسی ها در راهپیمایی های طرفدار سعید شرکت می کنند.

خوش‌بینی کمی وجود دارد که دولت آقای سعید و مجلس جدید او برای چرخش اقتصاد کار زیادی انجام دهند. تشخیص تغییر چندانی نکرده است: تونس بی ثمر است. این بخش دولتی متورم با یکی از بالاترین قبض های دستمزد در جهان (18٪) دارد تولید ناخالص ملی). شرکت های دولتی غیررقابتی هستند. دهه‌ها سرمایه‌گذاری ناکافی در جنوب و غرب فقیرتر باعث شده است که این مناطق به مراتب از تونس، پایتخت عقب باشند.

اگر علل اصلی تغییر نکرده باشند، علائم بدتر شده است. اقتصاد در سال 2020 تقریباً 9 درصد کوچک شد و رشد همچنان کند است. افزایش شدید قیمت مواد غذایی و انرژی در تابستان امسال باعث ایجاد بحران در تراز پرداخت ها شد و کمبود شکر، کره، روغن پخت و پز و سایر کالاهای اساسی در حالی که واردات در بنادر کاهش یافت. حتی آب بسته بندی شده جیره بندی شده است. تورم سالانه در ماه نوامبر به 9.8 درصد افزایش یافت. این یک دموکراسی واقعاً ناسالم است که میزان مشارکت رای دهندگان را کمتر از نرخ تورم اصلی خود اعلام می کند.

آنچه تا به حال آقای سعید را نجات داده است، بی تفاوتی است. اگر او نتواند تظاهرات بزرگ ترتیب دهد، اپوزیسیون نیز نمی تواند: بیشتر تونسی ها آنقدر از سیاست منزجر هستند (و آنقدر مشغول تلاش برای زنده ماندن هستند) که نمی توانند در اعتراض به خیابان ها بیایند.

اما آقای سعید نمی تواند برای همیشه به سکوت عمومی اعتماد کند. بدهی بهتولید ناخالص ملی نسبت حدود 90 درصد شوم به نظر می رسد. یک معامله امیدوار شده با صندوق بین المللی پول تا حدی به دلیل مخالفت از سوی این سازمان متوقف شده است UGTT، یک اتحادیه کارگری قدرتمند. کمبودها و افزایش قیمت ها – و شاید اعتراضات – احتمالا در سال آینده وجود دارد. آقای سعید کارهای زیادی برای بازگرداندن تونس به حکومت یک نفره انجام داده است. با این حال، بی توجهی او به اقتصاد به این معنی است که او ممکن است مدت زیادی آن مرد باقی بماند.