یخ و آتش – هند و چین اولین شلیک گلوله در 45 سال گذشته را رد و بدل می کنند | آسیا

منرفتار NDIA به همان اندازه بی پروا بود “انجام دست بند در لبه صخره” ، گلوبال تایمز، روزنامه دولتی در چین ، در 8 سپتامبر. “ما باید به هند جدی هشدار دهیم: شما از این خط عبور کرده اید!” به گفته هند ، این نیروهای چینی بودند که از خط عبور کردند ، و در 7 سپتامبر به موقعیت هند در نزدیکی قله مخپاری نزدیک شدند و “چند گلوله” را به هوا شلیک کردند. در نسخه چین ، این نیروهای هندی بودند که با شلیک هشدار ، ارتش آزادیبخش خلق را مجبور کردند (PLA) “برای گرفتن یک واکنش اضطراری”. در هر صورت ، گلوله ها اولین کسانی بودند که طی 45 سال در مرزهای گسترده هیمالیا بین کشورها پرواز کردند.

برای چندین ماه هند و چین در یک بن بست متشنج در لاداخ ، فلات در غرب تبت قفل شده اند (مشاهده نقشه). هند متهم کرده است PLA از تجمع نیروها ، ایجاد ایستگاه های نیروگاهی و انحراف قلمرو در چندین نقطه در امتداد خط کنترل واقعی و مبهم (LAC) ، که به عنوان یک مرز در غیاب یک مرز توافق شده خدمت می کند. در ماه ژوئن دو طرف توافق کردند که از کار جدا شوند. چند روز بعد نزاع کشنده اما بدون اسلحه در دره رودخانه گالوان رخ داد. در جنگ تن به تن با سلاح های موقت دست کم 20 سرباز هندی کشته و تعداد زیادی زخمی شدند (تعداد تلفات چینی ها مشخص نیست). این حادثه باعث از بین رفتن اعتماد کم بین این دو شد.

گفته می شود که در طول تابستان به جایی نرسیده است ، هر دو طرف تانک ها و نیروهای دیگر را در ساحل جنوبی دریاچه پانگونگ جمع کرده اند ، جایی که تداخل ادعاهای هند و چین – و بنابراین زمینه اختلاف نظر – به ویژه زیاد است. طبق گفته های اواخر ماه اوت ، نیروهای نظامی “به یکدیگر فریاد زدند و در یک حیاط یا دو حیاط موج زدند” نیویورک تایمز.

در تاریخ 30 اوت هند به نظر می رسد ابتکار عمل را به عهده گرفته و نیروهای ویژه مرزی خود را که یک واحد مخفی نظامی است که توسط تبت ها اداره می شود ، به یک سفر 6 ساعته برای گرفتن قله های بخش چوشول ، در جنوب دریاچه پانگونگ ، بفرستد تا یک حرکت چینی را خالی کنید. این امر به نیروهایش دیدگاه فرماندهی نسبت به PLA موقعیت ها و گذرگاه های مهم در زیر ، و همچنین یک تراکنش احتمالی مذاکره در آینده LAC)

به نظر می رسد که این جفت شاخ ها را بسیار فراتر از لاداخ قفل کرده اند. در تاریخ 2 سپتامبر هند 118 برنامه چینی از جمله یک بازی ویدیویی بسیار محبوب ، موتور جستجوی پیشرو چین و پرکاربردترین سیستم پرداخت دیجیتال آن را ممنوع کرد. پس از درگیری های ژوئن پیش از این 59 نفر دیگر از جمله TikTok و WeChat را ممنوع کرده بود. یک روز بعد ، ژنرال بیپن راوات ، ارشدترین سرباز هند گفت که او می خواهد بلوک موسوم به کواد (متشکل از آمریکا ، استرالیا ، هند و ژاپن) “اطمینان از آزادی عملیات ناوبری” در آسیا ، با اشاره به نمایش نیروی دریایی در آبهای ادعا شده توسط چین در دریای چین جنوبی. اگرچه آمریكا به طور معمول چنین عملیاتی را انجام می دهد ، هند با احتیاط بیشتری پا به زیر پا گذاشته است. گسترش حضور دریایی این کشور در آبهای مورد مناقشه در اقیانوس آرام ، گسترش وسیعی از رویارویی این کشور با چین است.

درگیری برای سرزمین در کوهها به خصوص خطرناک است زیرا به نظر می رسد قوانین قدیمی در حال خراب شدن است. طی دهه ها ، هند و چین در مورد پروتکل های مختلف در مرز به توافق رسیده بودند: سلاح گرم ممنوع بود ، گشت هایی که به یکدیگر برخورد می کردند نباید از یکدیگر پیروی کنند و سلاح های سنگین باید به حداقل ممکن برسد. درگیری مرگبار در ماه ژوئن در گالوان ضربه سنگینی به این تفاهمات وارد کرد. استفاده از اسلحه ، اگر فقط هشدار دهنده باشد ، در مخپاری در 7 سپتامبر به دیگری حمله کرد. ژنرال دی اس هودا ، رئیس سابق فرماندهی شمالی ارتش هند ، می گوید: “همه توافقات گذشته خراب شده است.” S. Jaishankar ، وزیر امور خارجه هند ، تصدیق می کند که وضعیت “بسیار جدی” است.

نیروهای هندی و چینی بسیار نزدیک به یکدیگر باقی مانده اند ، هرچند که نگهداری از پایگاه های جدید آنها در ماه های آینده دشوارتر خواهد شد. ژائو لیجیان ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، در 8 سپتامبر اظهار داشت: “در زمستان این مکان مناسبی برای زندگی انسانها نیست.” “بنابراین ما امیدواریم که از طریق کانال های دیپلماتیک و نظامی … بتوانیم در اسرع وقت از انفصال خارج شویم.” به نظر نمی رسد محتمل باشد. ژنرال هودا می گوید: “همه اینها احتمال تشدید نظامی در آینده را نشان می دهد مگر اینکه چینی ها نگرش ناشایست خود را در مورد جدا شدن از جنگ تغییر دهند.”

این مقاله در بخش چاپ آسیا تحت عنوان “یخ و آتش” چاپ شده است

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد