چین چقدر می تواند در هوش مصنوعی مولد خوب باشد؟

منF شما گوش کنید با لفاظی‌های بمب‌آمیز در پکن و واشنگتن، آمریکا و چین درگیر رقابتی همه جانبه برای برتری فناوری هستند. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، در سپتامبر گذشته گفت: «اساساً، ما بر این باوریم که چند فناوری منتخب قرار است در دهه آینده اهمیت فوق‌العاده‌ای بازی کنند. در فوریه، شی جین پینگ، رهبر ارشد چین، این احساس را تکرار کرد و اظهار داشت که “ما به شدت نیازمند تقویت تحقیقات اساسی و حل مشکلات کلیدی فناوری هستیم” تا “با رقابت بین المللی علم و فناوری کنار بیایم، به سطح بالایی از خوداتکایی دست یابیم.” خودسازی».

به نظر نمی رسد در حال حاضر هیچ فناوری بیش از هوش مصنوعی سیاستگذاران دو سوی اقیانوس آرام را تحت فشار قرار دهد.هوش مصنوعی). پیشرفت سریع در توانایی های “مولد” هوش مصنوعیمثل چتGPTکه ارزش وب از متن، تصاویر یا صداهای انسانی را تحلیل می‌کند و سپس می‌تواند شبیه‌سازی‌های قابل عبور فزاینده‌ای ایجاد کند، فقط وسواس را تقویت کرده است. اگر مولد است هوش مصنوعی همانطور که تقویت‌کنندگان آن ادعا می‌کنند، این فناوری می‌تواند به کسانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند برتری اقتصادی و نظامی در رقابت ژئوپلیتیک اصلی قرن بیست و یکم بدهد. استراتژیست های غربی و چینی در حال حاضر از یک هوش مصنوعی مسابقه تسلیحاتی. آیا چین می تواند آن را برنده شود؟

در مورد برخی از اقدامات هوش مصنوعی با قدرت، استبداد چندی پیش پیش رفت (نمودار 1 را ببینید). چین از نظر سهم پر استناد از آمریکا پیشی گرفت هوش مصنوعی مقالات در سال 2019; در سال 2021 26 درصد از هوش مصنوعی انتشارات کنفرانس در سطح جهان از چین آمده است، در حالی که سهم آمریکا 17 درصد است. نه مؤسسه از ده مؤسسه برتر جهان، برحسب حجم هوش مصنوعی انتشارات، چینی هستند. بر اساس یک معیار محبوب، پنج آزمایشگاه برتر که روی بینایی کامپیوتر کار می کنند، همینطور هستند هوش مصنوعی به ویژه برای یک دولت نظارتی کمونیستی مفید است.

در عین حال، وقتی صحبت از “مدل های پایه” می شود، که مولد وزوز می دهد هوش مصنوعیبا عقل آنها، آمریکا خود را محکم در مقابل می بیند (نمودار 2 را ببینید). چت کنیدGPT و مدل پیشگام پشت آن که آخرین نسخه آن نام دارد GPT-4، فرزند مغز Open هستندهوش مصنوعی، یک استارت آپ آمریکایی. تعداد انگشت شماری از شرکت های آمریکایی دیگر، از شرکت های کوچکی مانند Anthropic یا Stability هوش مصنوعی به غول های فناوری مانند گوگل، متا و مایکروسافت (که بخشی از مالکیت Open استهوش مصنوعی) سیستم های قدرتمند خود را دارند. ارنی، رقیب چینی چتGPT ساخته شده توسط بایدو، غول جستجوی اینترنتی چین، به طور گسترده ای کمتر از بسیاری از آنها باهوش تر دیده می شود (نمودار 3 را ببینید). علی‌بابا و تنسنت، قدرتمندترین غول‌های فناوری چین، هنوز حتی از مولد خود رونمایی نکرده‌اند. هوش مصنوعیس

این باعث می‌شود کسانی که می‌دانند به این نتیجه برسند که چین دو یا سه سال از آمریکا در ساخت مدل‌های پایه عقب است. سه دلیل برای این عملکرد ضعیف وجود دارد. اولین مورد به داده ها مربوط می شود. در ظاهر، یک حکومت خودکامه متمرکز باید بتواند بسیاری از آن را تحت کنترل درآورد – برای مثال، دولت قادر بود اطلاعات نظارتی خود را بر روی شهروندان چینی به شرکت هایی مانند SenseTime یا Megvii که با کمک آزمایشگاه‌های بینایی کامپیوتری پیشرو کشور، سپس از آن برای توسعه سیستم‌های تشخیص چهره درجه یک استفاده کردند.

این مزیت در زمینه مولد کمتر قابل توجه بوده است هوش مصنوعیs، زیرا مدل های پایه بر روی داده های بسیار حجیم تر بدون ساختار اینترنت آموزش داده شده اند. بر اساس داده های بدست آمده از این سایت، مدل سازان آمریکایی از این واقعیت سود می برند که 56 درصد از تمام وب سایت ها به زبان انگلیسی هستند، در حالی که تنها 1.5 درصد به زبان ماندارین یا سایر زبان های چینی هستند. دبلیو3Techs، یک سایت تحقیقاتی اینترنتی. همانطور که ییقین فو از دانشگاه استنفورد اشاره می کند، چینی ها عمدتاً از طریق برنامه های فوق العاده موبایل مانند WeChat و Weibo با اینترنت تعامل دارند. اینها “باغ های دیواری” هستند، بنابراین بسیاری از محتوای آنها در موتورهای جستجو نمایه نمی شود. این موضوع آن محتوا را برای آن سخت تر می کند هوش مصنوعی مدل هایی برای مکیدن کمبود اطلاعات ممکن است توضیح دهد که چرا Wu Dao 2.0، یک مدل چینی که در سال 2021 توسط آکادمی هوش مصنوعی پکن رونمایی شد، یک دستگاه تحت حمایت دولت، علیرغم اینکه احتمالاً از نظر محاسباتی پیچیده‌تر است، نتوانست سر و صدا ایجاد کند. GPT-4.

دلیل دوم برای دستاوردهای مولد کم رنگ چین مربوط به سخت افزار است. سال گذشته آمریکا کنترل‌های شدید صادراتی را بر هر فناوری اعمال کرد که ممکن است به رقیب اصلی ژئواستراتژیک آن کمک کند. هوش مصنوعی. به ویژه، این شامل تراشه‌های قدرتمندی است که در مراکز داده محاسبات ابری استفاده می‌شوند، جایی که مدل‌های پایه یادگیری خود را انجام می‌دهند، و ابزارهای ساخت تراشه که می‌تواند چین را قادر سازد چنین نیمه‌رساناهایی را به تنهایی بسازد.

این ضربه ای به مدل سازان چینی بود. تجزیه و تحلیل 26 مدل بزرگ چینی توسط مرکز مدیریت هوش مصنوعییک اندیشکده بریتانیایی متوجه شد که بیش از نیمی از آنها به انویدیا، طراح چیپ آمریکایی، برای قدرت پردازش خود وابسته هستند. برخی گزارش ها حاکی از آن است SMICبزرگترین تولید کننده تراشه چین، نمونه اولیه تراشه هایی را تولید کرده است که تنها یک یا دو نسل از آنها عقب است TSMC، پیشرو صنعت تایوان که تراشه‌های انویدیا را تولید می‌کند (نمودار 4 را ببینید). اما شرکت چینی ممکن است تنها قادر به تولید انبوه تراشه باشد که TSMC سه چهار سال پیش میلیون ها نفر در حال افزایش بود. استادی در یکی از دانشگاه‌های برجسته چین از ضعف کشورش در چنین «زیرساخت‌های اساسی» ابراز تاسف می‌کند هوش مصنوعی.

چینی ها هوش مصنوعی شرکت‌ها همچنین با مشکل بیشتری برای دستیابی به صادرات دیگری از آمریکا مواجه هستند: دانش فنی. آمریکا همچنان یک آهنربا برای استعدادهای فناوری جهان است. دو سوم از هوش مصنوعی کارشناسانی در آمریکا که مقالات خود را به بهترین شکل ارائه می کنند هوش مصنوعی کنفرانس متولد خارجی هستند. مهندسان چینی 27 درصد از آن گروه منتخب را در سال 2019 تشکیل می دادند. بسیاری از چینی ها هوش مصنوعی boffins قبل از اینکه یادگیری ماشینی خود را به خانه بازگردانند در آمریکا تحصیل یا کار کردند. (تعداد کمی از افراد غیر چینی انتقال به یک ایالت پلیس را یک حرکت شغلی عاقلانه در نظر می گیرند.) همه گیری کووید-19 و افزایش تنش های چین و آمریکا باعث کاهش تعداد آنها شده است. در نیمه اول سال 2022، آمریکا نیمی از تعداد ویزاهای مربوط به دوره مشابه در سال 2019 را به دانشجویان چینی اعطا کرد.

کمبود سه گانه – داده، سخت افزار و تخصص – یک مانع واقعی برای چین بوده است. این که آیا چینی را نگه می دارد هوش مصنوعی با این حال، جاه‌طلبی‌ها موضوع دیگری است.

دستیابی به اطلاعات

داده ها را بگیرید. در 13 فوریه مقامات محلی در پکن، جایی که نزدیک به یک سوم چین هوش مصنوعی شرکت‌های مستقر هستند، گفتند که داده‌های 115 سازمان وابسته به دولت را منتشر می‌کنند و به سازندگان مدل 15880 مجموعه داده برای بازی کردن می‌دهند. برای آزادسازی داده‌های بیشتر، دولت مرکزی همچنین می‌خواهد باغ‌های دیواری برنامه‌های چینی را از بین ببرد. مهمتر از همه، به نظر می رسد جدیدترین مدل ها قادر به انتقال یادگیری از یک زبان به زبان دیگر هستند. در مقاله توصیف شده است GPT-4، بازهوش مصنوعی گفت که این مدل به‌رغم کمبود منابع چینی در داده‌های آموزشی مدل، به‌طور قابل‌توجهی در وظایف به زبان چینی خوب عمل کرد. در حال حاضر بایدو ارنی جفری دینگ از دانشگاه جورج واشنگتن اشاره می کند که بر روی بسیاری از داده های انگلیسی زبان آموزش دیده است.

در سخت افزار نیز، چین در حال یافتن راه حل هایی است. این فایننشال تایمز در ماه مارس گزارش داد که SenseTime، که توسط دولت آمریکا در لیست سیاه قرار دارد، از واسطه ها برای دور زدن کنترل صادرات استفاده کرده است. چند تا چینی هوش مصنوعی شرکت ها می توانند از قدرت محاسباتی تراشه های پیشرفته انویدیا از طریق سرورهای ابری مستقر در کشورهای دیگر استفاده کنند. از طرف دیگر، آنها می توانند به سادگی بیشتر از نیمه هادی های کمتر پیشرفته انویدیا را خریداری کنند یا با کمک نرم افزار هوشمندانه از آنها به طور موثرتری استفاده کنند. برای ادامه خدمت به بازار گسترده چین، این شرکت آمریکایی پردازنده‌های کمتر قدرتمند منطبق با تحریم‌ها را طراحی کرده است. اینها بین 10 تا 30 درصد کندتر از کیت برتر آن هستند و در نهایت برای مشتریان چینی به ازای هر واحد قدرت پردازشی گران‌تر هستند. اما آنها کار را انجام می دهند.

چین می‌تواند تا حدی کمبود تراشه و قدرت مغز را با کمک مدل‌های «متن باز» کاهش دهد. عملکرد داخلی چنین مدل‌هایی می‌تواند توسط هر کسی دانلود شده و برای یک کار خاص تنظیم شود. مهمتر از همه، این شامل اعدادی به نام “وزن” است که ساختار مدل را تعریف می کند و از دوره های آموزشی پرهزینه ناشی می شود. آلپاکا، مدلی است که توسط محققان دانشگاه استنفورد با استفاده از وزنه های ساخته شده از LLآMA، یک مدل پایه ایجاد شده توسط متا، با هزینه کمتر از 600 دلار در مقایسه با مبالغی در حدود 100 میلیون دلار برای آموزش چیزی شبیه به آن ساخته شد. GPT-4. Alpaca به خوبی نسخه اصلی Chat عمل می کندGPT در بسیاری از وظایف

چینی ها هوش مصنوعی آزمایشگاه‌ها می‌توانند به طور مشابه از مدل‌های منبع باز استفاده کنند، که تجسم خرد جمعی تیم‌های تحقیقاتی بین‌المللی است. مت شیهان از بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی، اندیشکده دیگری، می‌گوید که چین به عنوان یک «پیرو سریع» شکل گرفته است – آزمایشگاه‌های آن پیشرفت‌های خارج از کشور را جذب کرده و سپس به سرعت آن‌ها را در مدل‌های خود، اغلب با منابع دولتی، گنجانده‌اند. . یک سرمایه‌دار مخاطره‌آمیز برجسته سیلیکون ولی رک‌تر است و مدل‌های منبع باز را هدیه‌ای به حزب کمونیست می‌داند.

چنین ملاحظاتی، تصور اینکه آمریکا یا چین می توانند در درازمدت پیشروی غیرقابل پل زدنی در این کشور ایجاد کنند، دشوار است هوش مصنوعی مدل سازی هر کدام ممکن است به خوبی به پایان برسد هوش مصنوعیتوانایی تقریباً مشابهی دارد، حتی اگر برای چین بیش از این هزینه باشد که در مواجهه با تحریم‌های آمریکا عقب نماند. اما حتی اگر مسابقه سازندگان مدل‌ها به یک مسابقه بزرگ تبدیل شود، آمریکا یک چیز دارد که می‌تواند آن را بزرگ کند. هوش مصنوعی برنده – توانایی بی نظیر آن در گسترش نوآوری های پیشرفته در سراسر اقتصاد. به هر حال، انتشار کارآمدتر فناوری بود که به آمریکا کمک کرد تا پیشروی تکنولوژیکی را نسبت به اتحاد جماهیر شوروی باز کند که در دهه 1950 دو برابر بیشتر علم تولید می کرد. پساعتDبه عنوان حریف دموکراتیک آن.

البته چین بسیار توانمندتر از اتحاد جماهیر شوروی در پذیرش فناوری های جدید است. پلتفرم های فین تک آن، 5جی مخابرات و راه آهن پرسرعت همگی در سطح جهانی هستند. آقای دینگ می گوید، اما این موفقیت ها ممکن است استثنا باشند، نه یک قاعده. به ویژه، در استقرار حسگرها، محاسبات ابری و نرم افزارهای تجاری که همگی مکمل یکدیگر هستند هوش مصنوعی– چین عملکرد کمتری داشته است.

اگرچه کنترل‌های صادرات آمریکا ممکن است تمام مدل‌سازی چین را از مسیر خارج نکند، اما صنعت فناوری چین را به طور گسترده‌تری محدود می‌کند و در نتیجه پذیرش هر فناوری جدید را کند می‌کند. علاوه بر این، شرکت‌های چین به‌عنوان یک کل، و به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط، با کمبود فن‌آوری مواجه هستند که به‌عنوان مجرای انتشار فناوری عمل می‌کنند. بخش‌هایی از اقتصاد تحت سلطه شرکت‌های دولتی است که تمایل به تغییر و تحول دارند. “صندوق بزرگ” چین برای تراشه ها، که 50 میلیارد دلار در سال 2014 با هدف حمایت از شرکت های نیمه هادی داخلی جذب کرد، در رسوایی ها فرو رفته است. بسیاری از هزاران هوش مصنوعی استارت‌آپ‌هایی که در سال‌های اخیر ایجاد شده‌اند، به سادگی به آن سیلی زده‌اند هوش مصنوعی به امید دریافت بخشی از یارانه های هنگفتی که توسط دولت به صنعت مورد علاقه داده شده است.

در نتیجه، ممکن است برای بخش خصوصی چین استفاده کامل از مزایای مولد دشوار باشد هوش مصنوعیبه خصوص اگر حزب کمونیست مقررات سنگینی وضع کند تا از گفتن چیزی که سانسورچیانش دوست ندارند چت بات ها جلوگیری کند. چنین ناتوانی‌هایی در رأس انحطاط گسترده‌تر شرکت خصوصی توسط آقای شی، از جمله سرکوب صنعت فناوری چین به مدت دو سال و نیم خواهد بود. اگرچه این کمپین ضد فناوری رسما به پایان رسیده است، اما کسب و کارها را زخمی کرده است.

نتیجه این است که احساس فناوری سرد شود. سال گذشته سرمایه گذاری خصوصی در چین هوش مصنوعی استارت آپ ها بالغ بر 13.5 میلیارد دلار بودند که کمتر از یک سوم مبلغی است که به رقبای آمریکایی آنها سرازیر شد. به گفته PitchBook، یک ارائه دهنده داده، در چهار ماه اول سال 2023، به نظر می رسد شکاف بودجه تنها افزایش یافته است. مولد یا نه هوش مصنوعی انقلابی بودن را ثابت می کند، بازار آزاد شرط خود را روی این گذاشته است که چه کسی از آن بیشترین استفاده را خواهد برد.