چرا سرمایه گذاران فعال سال شلوغی خواهند داشت؟

سیARL ICAHN مالک 1.4 درصد سهام ایلومینا، غول ژنومیک با ارزش بازار 34 میلیارد دلار است. سهام کوچک آقای ایکان جاه طلبی او را رد می کند. این مرد 87 ساله به عنوان دولتمرد بزرگ سرمایه‌گذاری فعال، قصد دارد سهام‌های کوچک را به نفوذ قابل توجهی تبدیل کند. آقای ایکان سه مدیر را برای هیئت مدیره ایلومینا معرفی کرده است که قیمت سهام آن از زمان اوج خود در سال 2021 60 درصد کاهش یافته است، که بخشی از آن به دلیل انجام معاملات متعصبانه است. در 25 می، پس از اقتصاد دان منتشر شد، کمپین رنگارنگ آقای ایکان علیه روسای شرکت (16 نامه، با طراحی از شکسپیر و لینکلن) در مجمع عمومی سالانه آن به اوج خود خواهد رسید. این یکی از داغ‌ترین بلیط‌ها در «فصل پروکسی» امسال است، زمانی که اکثر شرکت‌های آمریکایی هیئت‌مدیره خود را انتخاب می‌کنند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

پس از یک سال غم انگیز، زمانی که صندوق های فعال 16 درصد از ارزش خود را به دلیل رکود بازارهای سهام از دست دادند، بسیاری از ناظران انتظار یک حمله بهاری را داشتند. مدیران صندوق با استفاده از آن ارزش‌گذاری‌های بازار سهام، پایان شلوغی در سال 2022 داشتند. قوانین جدید حاکمیت شرکتی که در سپتامبر گذشته معرفی شد، با وادار کردن شرکت‌ها به گنجاندن همه نامزدها در برگه‌های رای نیابتی و اجازه دادن به سهامداران برای ترکیب و مطابقت با پیشنهادات شرکت و مخالفان آن، به جای انتخاب گزینه‌های جایگزین، برای سرمایه‌گذاران مخالف به‌دست آوردن کرسی‌های هیئت مدیره آسان‌تر می‌شود. تخته سنگ. کای لیکفت از Sidley Austin، یک شرکت حقوقی، می‌گوید: «در دسامبر از شما پرسیده شد، من می‌گفتم که این یک فصل نیابتی برای اعصار خواهد بود.

پنج ماه روی همه چیز، در ابتدا سرخ شدن، کمتر دورانی به نظر می رسد. به گفته بانک سرمایه گذاری لازارد، در سه ماهه اول سال 2023، تعداد کمپین های فعالان جدید در آمریکا یک سوم کمتر از سال قبل بود. در شرایطی که معاملات در کمترین میزان خود در یک دهه اخیر بوده است، صندوق‌های معاملاتی، سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت که برای هر چیزی از انحصار واحدها گرفته تا فروش کل شرکت تحریک می‌شوند، کشش کمی پیدا می‌کنند. تعداد معدودی از دعواهای بزرگ به آرای رقابتی برای حضور در هیئت مدیره رسید.

با این حال، سکوت ممکن است فریبنده باشد. برای یک چیز، بسیاری از اهداف، که نگران این هستند که قوانین جدید به نفع فعالان باشد، به جای خطر یک نزاع دردناک نیابتی، به دنبال آتش بس هستند. در فوریه Trian، یک گروه فعال که توسط نلسون پلتز اداره می شد، پس از ارائه یک طرح بازسازی توسط غول سرگرمی، به نبرد خود با دیزنی پایان داد. Elliott Management، یکی دیگر از غول‌های فعال، برنامه‌های خود را برای معرفی مدیران به هیئت مدیره Salesforce در ماه مارس، دو ماه پس از انتصاب رئیس ValueAct، یکی دیگر از صندوق‌های معروف، به هیئت مدیره خود لغو کرد. در این ماه Shake Shack، یک خرده‌فروش فست‌فود، توافقنامه تسویه حساب با Engaged Capital، یک صندوق فعال کوچکتر را اعلام کرد. چنین آتش‌بس‌هایی ممکن است برای ناظران خارجی سرگرم‌کننده‌تر از شیطنت‌های آقای ایکان باشد، اما با این وجود برای فعالان این آتش‌بس برنده است.

پانزده سال نرخ بهره پایین و پول ارزان، محیطی غنی از هدف ایجاد کرده است. با افزایش هزینه سرمایه، فعالان بسیاری از تیم های مدیریتی را جاسوسی می کنند که می توانند با نظم بیشتری انجام دهند. در 11 مه، الیوت فاش کرد که مالک 10 درصد از گودیر، یک تایرساز با ارزش بازار حدود 4 میلیارد دلار، همراه با طرحی برای فروش فروشگاه‌های خرده‌فروشی و افزایش حاشیه سود است. چهار روز بعد، صندوق تامینی سود 13 درصدی را اعلام کرد NRGیک شرکت انرژی 8 میلیارد دلاری، خرید اخیر Vivint، یک شرکت امنیت خانگی را «بدترین معامله» می‌داند که بخش برق و برق در دهه گذشته دیده است. هر دو کمپین تلاش می کنند تا ذهن مدیران را متمرکز کنند و عملیات شرکت ها را ساده کنند. قیمت سهام گودیر و NRG با توجه به اخبار مربوط به سهام الیوت، به ترتیب 21 درصد و 3 درصد افزایش یافت.

فعالان همچنین به دنبال طعمه های بزرگتر هستند. کمپین های شرکت هایی با سرمایه بازار بالای 50 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال 2023 سهم بی سابقه ای از فعالیت ها را به خود اختصاص دادند. برخی از صندوق ها شرکت های فناوری را هدف قرار داده اند که یک چهارم کمپین ها را در سال گذشته در آمریکا تشکیل می دادند. عقب نشینی فناوری از رونق ناشی از بیماری همه گیر در همه چیزهای دیجیتال، فرصتی را برای فعالان فراهم می کند تا هزینه ها را کاهش دهند یا مشاغل بی سود را کنار بگذارند. سرمایه‌گذاری گسترده غول‌های فناوری – Salesforce ارزش 200 میلیارد دلاری دارد – به فعالان این امکان را می‌دهد تا مبالغ زیادی را بدون عبور از آستانه مالکیت که باعث افشای سهام آنها می‌شود، قبل از اینکه آماده راه‌اندازی بخش عمومی از کمپین‌های خود باشند، مستقر کنند.

حتی بزرگ‌ترین فناوری‌های بزرگ، که تا کنون تا حد زیادی از میله فعالان در امان نبوده است، ایمن نیست. در این ماه Pershing Square و Third Point، دو صندوق تامینی، سرمایه‌گذاری‌های خود را در Alphabet، شرکت مادر 1.5 تریلیون دلاری گوگل، فاش کردند. نقطه سوم اصرار دارد که سهمش یک کمپین فعال نیست. ممکن است این و پرشینگ همچنان از تلاش‌های قبلی بهره ببرند TCI، صندوق دیگری که در حال حاضر در مسیر جنگ علیه هزینه های بالای Alphabet و مهتاب سوزان پول قرار گرفته است.

فعالان آمریکایی نیز به طور فزاینده نسخه سرمایه داری سهامدار خود را به خارج از کشور صادر خواهند کرد. علاوه بر بازیگران بزرگ منطقه‌ای مانند Cevian Capital در اروپا، مدیران سرمایه‌های بلندپایه آمریکایی به چهره‌های آشنا در محافل تجاری جهان تبدیل شده‌اند و تعامل آنها با سایر سهامداران را آسان‌تر می‌کنند. حتی زمانی که کمپین های جدید در آمریکا در آغاز سال کمرنگ شد، فعالیت در اروپا و آسیا افزایش یافته است.

ژاپن را بگیرید. بسیاری از کسانی که در گذشته در آنجا دعوا می کردند، مانند تی. TCI، که در سال 2008 سرمایه گذاری خود را در آن کاهش داد جی-پاور، یک ابزار برقی، کبود برگشت. اکنون، به لطف اصلاحات حاکمیت شرکتی در دهه گذشته، شرکت ژاپنی چاره ای جز پذیرش بیشتر نداشته است. دستورالعمل‌های جدید بازار سهام تا آنجا پیش می‌رود که از شرکت‌هایی می‌خواهد که ارزش کمتری از ارزش دفتری سهام خود دارند تا ابتکارات خود را برای بهبود افشا کنند.

فعالان همیشه غالب نیستند. در 25 می ValueAct در یک نبرد نیابتی برای انتخاب چهار مدیر برای هیئت مدیره Seven & i، شرکت ژاپنی که مالک فروشگاه های زنجیره ای 7-Eleven است، شکست خورد. خود آقای ایکان در این ماه هدف یک حمله فعالان قرار گرفت. یکی از فروشنده های کوتاه به نام هیندنبورگ ریسرچ، ادعا می کند که وسیله نقلیه فهرست شده او، Icahn Enterprises، بیش از حد ارزش گذاری شده است. در پاسخ به این حمله، آقای ایکان اتهامات هیندنبورگ را رد کرد و از سبک سرمایه گذاری که او پیشگام بود دفاع کرد. او استدلال کرد که فعالان، “دیوارهای” شرکت های بد اداره را می شکنند. چه شرکت خود آقای ایکان مستحق برخورد فعالانه باشد یا نه، مطمئناً بسیاری از شرکت‌های دیگر این کار را دارند.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.