پرورش کودک شاد در روز های کرونایی

 

دوسال است که کرونا در جهان همه گیر شده است و باعث بسیاری از محدودیت های اجتماعی در دنیا شده است و وجود این  ویروس باعث بروز آسیب های اجتماعی در کودکان بسیاری شده است. والدین با انجام بعضی فعالیت های ساده می توانند از ورود آسیب های بیشتر به کودکان خود جلوگیری کنند.

افسردگی در کودکان بر اثر بیماری کرونا

کودکان روز های کرونایی نمی توانند انرژی های خود را با بازی های فیزیکی و گذراندن وقت با دوستان خود در مدرسه و مهد کودک ها تخلیه کنند و بنابراین ممکن است دچار افسردگی شوند. از مهم ترین وظایف والدین امروزی این است که با توجه به سن کودک خود بتوانند فعالیت های بی خطر و سالم را برای کودکان خود طراحی کنند و به نوعی محدودیت های به وجود آمده برای کودکان بر اثر بیماری کرونا را جبران نمایند. والدین می توانند همراه فرزندان کوچک خود به کشیدن نقاشی کودکانه ساده بپردازند و اینگونه خلا انجام فعالیت ها و سرگرمی های کودکانه ی گروهی را پر کنند.

به تاثیر مثبت نقاشی کشیدن در جهت جبران کمبود فعالیت های گروهی برای کودکان اشاره کردیم. کودکان با حضور در مهد کودک ها به کشیدن صد ها نقاشی کودکانه یا ساخت کار های دستی به صورت گروهی می پرداختند و آن ها را با دوستان و مربیان مهد کودک خود به اشتراک می گذاشتند. با محروم بودن آن ها از کسب این تجربه، بهتر است والدین به ساخت کاردستی یا کشیدن نقاشی کودکانه با فرزندان خود بپردازند تا فضای انجام فعالیت های گروهی را برای کودکان خود شبیه سازی کنند.

کودکانی که نتوانند انرژی و هیجان خود را از طریق بازی کردن، ورزش کردن و… تخلیه کنند ممکن است با روش های نادرست مانند پرخاشگر شدن، دعوا کردن و… به تخلیه ی انرژی و هیجان درونی خود بپردازند. عدم تخلیه ی درست هیجان کودکان منجر به بروز افسردگی و کم حرف شدن کودکان می شود. همچنین بر اثر کرونا، روز به روز کودکان مضطرب بیشتری به جامعه اضافه می شوند زیرا حتی بزرگسالان نیز از کرونا می ترسند و این ترس و اضطراب را ناخواسته به کودک خود منتقل می کنند. وجود کرونا نوعی بحران روحی برای کودکان به شمار می آید.

مشکلات اجتماعی کودکان بر اثر بیماری کرونا

کودکانی که روز های کرونایی را سپری می کنند از حضور در بسیاری از مکان های عمومی و اجتماعی چه با حضور چه بدون حضور خانواده ی خود (همانند مهد کودک ها و مدرسه ها) محروم هستند و این امر سبب شده است تا با افراد کمتری برخورد داشته باشند و در نتیجه این امر باعث می شود تا کودک شما گوشه گیر شود و رفتار اجتماعی درست را به موقع فرا نگیرد. ارتباط کم با اطرافیان باعث کاهش اعتماد به نفس در کودک شما نیز می شود. با محروم بودن کودکان از جامعه بیرونی و به خصوص مدرسه، خانواده بیشترین نقش را در آموزش رفتار اجتماعی به کودکان خود دارند و باید این خلا را برای کودکان خود پر کند.

همچنین این نکته را فراموش نکنید که والدین باید مسئله ی بیماری کرونا را با صبر و حوصله ی بیشتری برای کودکان خود توضیح دهند تا ناخواسته باعث انتقال ترس و اضطراب به فرزندان خود نشوند. والدین می توانند با استفاده از فعالیت ها و سرگرمی های کودکانه توصیه های بهداشتی لازم را با ملایمت به آن ها انتقال دهند و از آسیب های اجتماعی به کودکان بر اثر کرونا نیز جلوگیری نمایند.

 

نقش پررنگ خانواده در جلوگیری از آسیب به کودکان

والدین امروزی باید بیشتر از حد معمول با کودکان خود وقت بگذرانند و با سرگرمی ها و فعالیت های مختلف کودکان خود را با انواع رفتار های اجتماعی آشنا کنند و همچنین اعتماد به نفس را در کودک خود تقویت کنند تا بتوانند نبود نهاد جامعه و مدرسه را برای کودک خود تا حدی جبران کنند.

یکی از فعالیت هایی که والدین می توانند برای آموزش رفتار های اجتماعی یا پند های اخلاقی از آن استفاده کنند، قصه گویی برای کودکان  است. با روایت قصه شب برای کودکان می توانید از راه غیر مستقیم بسیاری از نکات آموزشی را به آن ها بیاموزید زیرا تمامی داستان ها و قصه هایی که برای کودکان نگاشته شده اند؛ پند های اخلاقی و آموزشی را در خود گنجانده اند و همانطور که می دانید آموزش غیرمستقیم بیشترین تاثیر را بر روی کودکان دارد. شما با مراجعه به وولک می توانید به صد ها قصه شب کودکانه دسترسی پیدا کنید و از آن ها برای آموزش به کودکان خود استفاده کنید.  

مسئله ی انتخاب قصه می تواند یکی از درگیری های ذهنی هر والدینی باشد. بهتر است قصه را با توجه به سن و روحیات کودک خود انتخاب کنید؛ زیرا کودکان هنگام شنیدن هر داستانی، شخصیت های آن را تصویرسازی می کنند و حتی با قهرمانان داستان همزاد پنداری می کنند. بنابراین بهتر است قصه هایی را انتخاب کنید که با سلیقه و روحیات کودک شما سازگاری دارد. وولک یک سایت با محتویات کودکانه است که شما می توانید در آن جا برای فرزندان خود، صد ها قصه شب کودکانه جذاب را برای سنین متفاوت کودکان پیدا کنید. برای ورود به سایت کودک وولک اینجا کلیک کنید.

منبع: شفاف