ویروس و ناقل – چگونه covid-19 مانع مبارزه با مالاریا می شود | خاورمیانه و آفریقا

SINCE COVID-19 کنیا ، مارگارت Wanja شش نوه و نوه جمع کرده است. او در تیبا ، یک دهکده پرورش برنج زندگی می کند. بچه جدید او همه از نایروبی ، پایتخت کنیا خارج شده اند. بسیاری از ساکنان شهر معتقدند که فرستادن فرزندان خود نزد اقوام روستایی ایمن تر است. دیگران امیدوارند که پس انداز کنند. این بیماری همه گیر باعث از بین رفتن مشاغل و تعطیلی مدارس شده است ، جایی که کودکان نادار اغلب ناهار رایگان می گیرند. اعزام بچه ها به حومه ، جایی که زندگی در آن زمین راحت تر است ، به معنای دهان کمتری برای تغذیه است.

با این وجود خطرات پنهانی وجود دارد. گودال های آبیاری در شالیزارهای تیبا باعث تولید پشه هایی می شوند که انگل های مالاریا را از جریان خون انسان به جریان خون انسان منتقل می کنند. بنابراین حتی اگر ویروس کرونا در اینجا کمتر از یک شهر باشد ، برای کودکان بسیار خطرناک تر است. در سراسر جهان ، 400000 نفر در سال 2018 بر اثر مالاریا جان خود را از دست دادند ، دو سوم آنها کودکان زیر 5 سال هستند. تعداد بسیار کمی از کودکان در اثر کووید-19 می میرند.

برای جلوگیری از گزش پشه ، دولت ها ملافه های تختخواب شده با حشره کش را توزیع می کنند. کنیا این کار را هر سه سال یکبار انجام می دهد. و قرار بود این کار را در ماه آوریل انجام دهد. افسوس ، covid-19 این نقشه را اسکچ کرد. کنیا تحت ممنوعیت رفت و آمد بود ، حرکت محدود شد و کارمندان بهداشت در حال انجام وظایف همه گیر بودند.

با تاخیر ، از آنجایی که حشره کش روی روتختی های قدیمی کنیا قدرت خود را از دست می دهد ، دولت دوباره در تلاش است. در 24 اکتبر ، صدها داوطلب در Mwea ، منطقه انتخاباتی که شامل Thiba است ، سرشماری خانوارها را آغاز کردند تا برای یک برنامه آزمایشی 60،000 شبکه با فاصله اجتماعی توزیع شود. کارگران به جای اینکه با یک کامیون غلت بزنند و اجازه دهند روستاییان برای دریافت یکی از آنها جمع شوند ، چندین نقطه توزیع و زمان متراکم وانت خواهند داشت. دسترسی به شبکه های 15 متری کنیایی که در مناطق مالاریا زندگی می کنند ، به طول می انجامد. هیچ فرصتی پیش از پایان فصل بارانی (یعنی مالاریا) در اواخر ماه نوامبر وجود ندارد.

با شروع انتشار covid-19 در ماه مارس در سراسر جهان ، ناظران مالاریا احساس ناخوشی کردند. زنجیره های تأمین مواد مخدر و حشره کش قطع شده بود. فقر ناشی از بیماری همه گیر احتمالاً باعث آسیب پذیری بیشتر مردم می شود. پدرو آلونسو از سازمان بهداشت جهانی می گوید: “همه زنگ های هشدار شروع به صدا زدن کردند.”سازمان بهداشت جهانی) در آوریل الف سازمان بهداشت جهانی مطالعه پیش بینی کرد که ، در یک بدترین حالت ، تعداد کشته شدگان مالاریا در جنوب صحرای آفریقا ، جایی که اکثر قریب به اتفاق مرگ و میرها اتفاق می افتد ، در سال 2020 دو برابر می شود و به 769000 نفر می رسد.

دولتها و اهداكنندگان به عمل آمدند. زنجیره های تأمین در حقیقت مختل شده بود ، اما شرکت ها راه حل هایی یافتند و کارمندان بهداشت راه های مبارزه با مالاریا را پیدا کردند در حالی که از انتشار covid-19 جلوگیری کردند. می گوید ، حدود 90 درصد از اقدامات پیشگیری از مالاریا در حال بازگشت به مسیر قبلی است RBM مشارکت برای پایان مالاریا. به نظر می رسد بدترین سناریو اکنون به وقوع بپیوندد ، اگرچه هنوز اطلاعات قطعی در دسترس نیست.

هنوز هم چالش های بزرگی باقی مانده است. قبل از ورود covid-19 ، تعداد تلفات جهانی مالاریا در حال کاهش بود (به نمودار مراجعه کنید). اگر پیشرفت متوقف شود ، یک فاجعه خواهد بود ، خصوصاً از آنجا که ، همانطور که فیلیپ ولخوف از بنیاد بیل و ملیندا گیتس یادداشت کرد ، “هر مرگ مالاریا قابل پیشگیری است.”

دولت های کشورهای ثروتمند پیامی ثابت برای covid-19 ارائه داده اند. اگر فرزندانتان تب دارند ، آنها را در خانه نگه دارید. ملانی رنشاو از اتحادیه مالاریای رهبران آفریقا ، یک گروه بین دولتی ، می گوید: “این پیام در کشورهایی که انتقال مالاریا زیاد دارند یک فاجعه غیرقابل کاهش است ، زیرا کودک مبتلا به تب می تواند طی 24 ساعت بر اثر مالاریا بمیرد. چنین کودکی باید سریعاً از نظر مالاریا آزمایش شود و در صورت مثبت بودن آزمایش ، داروهای ضد مالاریا به او داده شود. در سال های اخیر اهدا کنندگان وظیفه خوبی در توزیع آزمایش های تشخیص سریع انجام داده اند. این دستگاه های پلاستیکی مانند آزمایش های بارداری به نظر می رسند ، فقط کوچکتر هستند. آنها می توانند مالاریا را در عرض 15 دقیقه و فقط با یک قطره خون و بدون نیاز به پزشک تشخیص دهند. با این حال ، هر آزمایش فقط یک بار قابل استفاده است ، بنابراین اهدا کنندگان مجبورند میلیون ها آزمایش را به روستاهای آفریقا ادامه دهند.

برخی از مشکلات کارگران بهداشت را می توان در اردوگاه ال Miskin ، نزدیک Maiduguri در شمال نیجریه مشاهده کرد. ردیف های خانه های مربع شکل کوچکی از کاهگل و برزنت از فاصله دور کشیده شده اند. بچه ها در اطراف آسیاب می کنند. در ورودی یک ایستگاه شستن دست وجود دارد ، اما آب و صابون وجود ندارد.

افراد حاضر در اردوگاه از جمله 2 میلیون نفری هستند که از بوکو حرام ، یک گروه جهادی جهادگر برده ، فرار کرده اند. از آنجا که آنها فقیر هستند و اردوگاه های آنها مملو از گودال است ، در برابر مالاریا آسیب پذیر هستند. در یکی از خانه های برزنتی نانا ، مادری قرص های پرتقال را در آب خرد می کند و فنجان را روی لب های پسرش می فشارد. حسین که حدوداً چهار سال دارد از طعم تلخ لبخند می زند. قرص های یوکی به عنوان بخشی از کارزار “پیشگیری شیمیایی فصلی از مالاریا” به خانواده وی داده شد. در فصل بارندگی ، هنگامی که پشه ها تکثیر می شوند ، ماهیانه یک بار به کودکان زیر پنج سال که در بیشتر مناطق مالاریایی آفریقا زندگی می کنند ، کوکتل پیشگیری می کنند. احتمال بیمار شدن هر کودک را 75٪ کاهش می دهد. این به نیجریه کمک کرده است تا مرگ و میر ناشی از مالاریا را از 153،000 نفر در سال 2010 به 95،000 نفر در سال 2018 کاهش دهد.

بسیاری از افراد محلی به covid-19 اعتقاد ندارند ، یا آن را به عنوان یک بیماری فقط برای افراد ثروتمندی که با هواپیما پرواز می کنند رد می کنند. علیرغم هشدارهای بیشمار ، آنها به طور خطرناکی در اطراف کارکنان بهداشتی که به اردوگاه ها می آیند جمع می شوند. آن کارمندان بهداشتی باید اطراف کیسه های ماسک و ضدعفونی کننده ها را حمل کنند. این هزینه زیادی دارد. و ماسک ها یک مانع روانشناختی بین کارمندان بهداشت و مردم عادی ایجاد می کنند ، اینی نگلاس ، که رهبری یک سازمان بهداشت جهانی تیم مالاریا در بورنو ، ایالتی که میدوگوری پایتخت آن است. افراد درب نقاب به نظر ترسناک می آیند. و در حالی که کارکنان بهداشت قبل از اینکه قرص ها را از بین ببرند ، معمولاً با کودکان می خندند و بازی می کنند ، اما امسال آنها یک متر دورتر ایستاده اند و لبخندهای اطمینان آنها پنهان است.

این امر اعتماد سازی را دشوارتر می کند و این مسئله در شمال شرقی نیجریه ، جایی که سوicion ظن وجود دارد ، اهمیت دارد. حدود 1.2 میلیون نفر در مناطق تحت کنترل بوکو حرام گرفتار شده اند. جهادی ها با مدرنیته مخالف هستند (اگرچه آنها با خوشرویی سلاح های مدرن را نشان می دهند). در سال 2018 آنها دو ماما از صلیب سرخ را قتل دادند ، زیرا ظاهراً با پیوستن به یک خیریه غربی به اسلام خیانت کردند.

آنها نجات جان را خطرناک می کنند. با این حال برخی از کارکنان بهداشت موفق به توزیع داروهای ضد مالاریا می شوند. آنها خود را به عنوان روستایی مبدل می کنند ، یواشکی به قلمرو جهادی می روند ، هفته ها یا ماه ها در آنجا می مانند و فقط وقتی کار تمام می شود آنجا را ترک می کنند. سازمان بهداشت جهانی آنها را “کارگران بهداشتی محبوس شده” می خواند.

وقتی خیلی خطرناک نیست که بتوان دزدکی حرکت کرد ، آنها ترفند دیگری را امتحان می کنند. مشمولان بوکو حرام مجاز به ترک دائمی نیستند. اما آنها می توانند سفرهای کوتاه به شهرهای بازار انجام دهند ، به شرط آنکه چیز ارزشمندی را پشت سر بگذارند. “[Boko Haram] فرزندان آنها را بردارید و به آنها بگویید ، “اگر برنگردی ، ما آنها را می کشیم” ، یک ناظر محلی می گوید. بنابراین کارمندان بهداشت خود را در بازارها مستقر می کنند و با کمک مخبران محلی برای مدت طولانی با دهقانان تماس می گیرند تا قرص های ضد مالاریا برای آنها بخورد.

کار در سایه مانند فروشندگان هروئین عجیب به نظر می رسد ، اما چنین شیوه هایی موثر است. در ماه اوت ، آفریقا از وجود ویروس فلج اطفال وحشی ، علیرغم تلاش بوکوحرام برای خنثی کردن اقدامات واکسیناسیون ، که مبارزانش تصور می کنند نقشه ای برای عقیم سازی مسلمانان است ، عاری از ویروس فلج اطفال اعلام شد.

افسوس که به بعضی از مکانها دسترسی ندارید. از 27 منطقه دولت محلی در ایالت بورنو ، دو منطقه از لیست مبارزات ضد مالاریا حذف شده اند. آنها در مرزهای نیجر و چاد قرار دارند که تروریست ها به میل خود از آن عبور می کنند ، بنابراین بیش از حد خطرناک هستند. هیچ کس نمی داند که چند کودک در اثر مالاریا خواهند مرد زیرا جهادگران فکر می کنند علم گناه است.

اکثر آفریقایی ها با بوکو حرام مخالف هستند. در یک آزمایشگاه در داکار ، پایتخت سنگال ، تکنسین ها انگل مالاریا موجود در خون افراد را تجزیه و تحلیل می کنند. اطلاعات ژنتیکی به کامپیوترها منتقل می شود و خرد می شود. داودا ندیایه ، متخصص ارشد مالاریا در سنگال ، مستقر در دانشگاه چیخ آنتا دیوپ ، می گوید: “قبل از ورود ژنومیک ، س questionsالهایی بدون پاسخ وجود داشت.”

بین تعداد انگلهای مختلف موجود در نمونه های خون انسان و شیوع خود مالاریا رابطه وجود دارد. اگر فقط یک نوع انگل در نمونه های یک دهکده مشخص وجود داشته باشد ، ممکن است تنها یک منبع عفونت وجود داشته باشد. (روستاییان یکدیگر را آلوده می کنند.) انگل های مختلف متعدد منابع متعددی را برای آلودگی نشان می دهد: تجار عبور از مرز ، کارگران مهاجر که به خانه می آیند و غیره. مسافران در اتوبوس بسیار دورتر از پرواز پشه ها حرکت می کنند.

ترکیبی از جدید و قدیمی

ژنومیک اطلاعات ارزشمندی را بدست می آورد. این می تواند نشان دهد که چگونه بیماری در سراسر کشور منتقل می شود و احتمالاً در کجا میزان عفونت زیاد است. این اجازه می دهد تا مقامات بهداشتی منابع را در موارد مورد نیاز بیشتر تمرکز کنند. همچنین می تواند نشان دهد که سویه های مقاوم به دارو مالاریا از کجا ظاهر شده اند ، بنابراین پزشکان می توانند داروهای توصیه شده در آن مکان ها را تغییر دهند.

با ترکیب ابزارهای جدید با تختخواب ، قرص و پاشش ، سنگال امیدوار است که تا سال 2030 مالاریا را از بین ببرد. پایان دادن به آن در سراسر جهان از این دورتر است. لانکو غیره، یک ژورنال پزشکی ، سال گذشته گفت که اگر 6 میلیارد دلار در سال به جای 4.3 میلیارد دلار صرف پیشگیری شود ، این کار در طی یک نسل انجام می شود. رکود جهانی مبتنی بر پوستی می تواند جمع آوری چنین مبالغی را دشوارتر کند.

مبارزات ضد مالاریا باید پایدار باشد. دکتر ولخوف می گوید: “اگر جلوی نگه داشتن آن را بگیرید ، به عقب برمی گردد.” یک گونه آسیایی پشه ، آنوفل استپنسی، جای خود را در اتیوپی و سودان پیدا کرده است. برخلاف اکثر گونه های آفریقایی ، در شهرهایی رونق می گیرد که قبلاً این بیماری نادر بود. از آنجا که پشه ها و انگل ها حرکت می کنند و تکامل می یابند ، مردم باید سازگار باشند. پشه ها در حال اصلاح ژنتیکی هستند تا فرزندانشان را که قبل از آنکه به اندازه کافی بزرگ شوند و شروع به گاز گرفتن کنند ، از بین ببرند. در اکتبر سازمان بهداشت جهانی به نفع چنین تحقیقاتی بیرون آمد. پیروزی در برابر بردارها مطمئن نیست ، اما خیالی هم نیست.

اصلاح (30 اکتبر 2020): نسخه قبلی این مقاله اظهار داشت که در یک بدترین حالت ، تعداد کشته شدگان مالاریا در سال 2020 تقریباً دو برابر خواهد شد. در حقیقت ، تعداد کشته شدگان مالاریا در جنوب صحرای آفریقا در این سناریو دو برابر خواهد شد.

یادداشت سردبیر: برخی از پوشش های covid-19 ما برای خوانندگان رایگان است اکونومیست امروز، خبرنامه روزانه ما. برای اطلاعات بیشتر و ردیاب همه گیر ما ، به مرکز ما مراجعه کنید

این مقاله در بخش چاپ خاورمیانه و آفریقا تحت عنوان “نقاب زده ، آماده جنگ با اشکالات” است

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد