نارندرا مودی در حال بازسازی دهلی نو است

منNdia جدید است بنا به گفته دولت نارندرا مودی، ساختمان پارلمان منعکس کننده رویاها و آرزوهای همه هندی ها است. با این حال، افتتاحیه در 28 مه این عمارت جدید دموکراسی، ساخته شده از بتن و سنگ با طرحی بزرگ شش ضلعی، به دلیل تمرکز آن بر یک مرد قابل توجه بود: خود نخست وزیر.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

آقای مودی یک برنامه طولانی اجرا کرد پوجا، یک آیین عبادی هندو، در این مراسم. او سپس یک عصای طلایی مرتبط با پادشاهی باستانی هندو را در اتاق جدید پارلمان نصب کرد. وی همچنین به اقامه نماز چند ایمانی و خطاب به اعضای مجمع پرداخت. اما این یادداشت فراگیری با این واقعیت که 20 حزب اپوزیسیون این مراسم را برای اعتراض به حزب حاکم بهاراتیا جاناتا تحریم کردند، کمرنگ شد.BJP) سیاسی کردن چنین ساختمان عمومی مهمی.

این تنها جایگزینی برای ساختمان کوچکتر و نسبتاً فرسوده پارلمان کشور نیست که توسط بریتانیا ساخته شده است. خانه جدید دموکراسی هند از بسیاری جهات منعکس کننده این است BJP’ایده ملی هند این به معنای گسست آشکار با گذشته استعماری کشور است. مقیاس چشمگیر این ساختمان که در کنار ساختمان قبلی خود در مرکز دهلی قرار دارد، جاه طلبی ملی گرایان هندو را نیز نشان می دهد. آقای مودی گفت که این نشان دهنده کشوری است که پس از اینکه “گذشته باشکوه خود را … ربوده شده توسط سال ها بردگی”، “غرور خود را به دست می آورد”.

فضای داخلی ساختمان، که آقای مودی در روز تولد وینایاک دامودار سوارکار، معمار اصلی ایدئولوژی هندوتوای حزبش افتتاح کرد، بحث برانگیزتر است. دولت می‌گوید طراحی آن نشان‌دهنده «فرهنگ هند» است، اما بیشتر به معنای هندوئیسم است. اتاق‌های مجلس سفلی و علیای مجلس به ترتیب به شکل طاووس و نیلوفر است. این نشان های ملی نیز در هندوئیسم مبارک و مقدس شمرده می شوند. ویژگی های نیلوفر آبی در BJP’نشان خود عصای طلایی که آقای مودی در اتاق نصب کرد، به طور مشابه، با ایده های هندوها در مورد حکومت خوب مرتبط است.

ساختمان جدید بخشی از یک بازسازی گسترده تر در مرکز دهلی است که توسط معمار مورد علاقه نخست وزیر، بیمال پاتل، رهبری می شود. منتقدان می گویند این پروژه بزرگ آشکارا سیاسی است. AGK Menon، یک معمار که این طرح را در دادگاه به چالش کشیده است، می گوید: «دولت از معماری به عنوان ابزاری برای سیاست استفاده می کند. مقداری BJP ایدئولوگ ها موافق هستند. پارلمان جدید، که در یکی از مقاله‌های این هفته نوشت، «بخشی از تلاش‌های کل‌نگر مجلس است BJP دولت برای تجدید شور ملی گرایی. تبدیل مجلس قدیم به موزه «آغاز بازنویسی تاریخ با شرایط خودمان» خواهد بود.

هندی‌هایی که مشتاقند بدانند که آیا ساختمان جدید پارلمان منعکس‌کننده رویاها و آرزوهای آنهاست، باید صبور باشند. در حال حاضر ساختمان به روی عموم بسته است و بیشتر وسعت آن در پشت حصار ساختمانی پنهان شده است. اما رهگذران را می‌توان این هفته دید که از شکافی در ورودی گل‌پوش ساختمان نگاه می‌کنند – قبل از اینکه پلیس آنها را دور کند.