لوله کاروگیت فاضلابی چیست

یکی از انواع لوله های پلی اتیلن دوجداره که دارای سطح بیرونی مارپیچ ( فنر یا مارپیچ ) و سطح داخلی یکپارچه و صیقلی می باشد. لوله کاروگیت به لوله پلی اتیلن فاضلاب نیز معروف است.

لوله کاروگیت همانطور که در تصویر مشاهده می کنید لوله ای است که دارای دو جداره مجزا یکی بیرونی با ظاهر مواج و یک لایه داخلی است که دارای سطح صاف و برای عبور مایعات با فاضلاب اسیدی و قلیایی و فاضلاب صنعتی می باشد.. استفاده می شود.

لوله های کاروگیت فشار بار داخلی ندارند، یعنی. سیال عبوری از این لوله ها فشار بار داخلی ندارد و انتقال سیال آسان است. لوله های کاروگیت همچنین دارای سطح بیرونی حلقوی بوده و دارای استحکام بالایی می باشد و تمامی فشارهای سطحی و زیرزمینی اعم از بارهای زنده و مرده را در زیر سطح زمین تحمل می کند که دلیل این حلقه حلقه شدن سطح است.

در اینجا مزایای لوله کاروگیت برای استفاده در سیستم های زهکشی زیرزمینی آورده شده است. سیستم زهکشی آب زیرزمینی یک شبکه خط لوله است که برای تخلیه آب از مناطقی که آبهای سطحی یا زیرزمینی انباشته شده است استفاده می شود. برای جمع آوری آب های سطحی می توان یک ورودی یا حوضه سطحی ایجاد کرد. آب زیرزمینی نیز می تواند از طریق دریچه ها به داخل لوله هدایت شود. آب های سطحی و زیرزمینی جمع آوری شده را می توان به یک خروجی مناسب مانند فاضلاب سطحی، چشمه یا رودخانه تخلیه کرد. استفاده از لوله های زهکشی به معنای مدیریت سفره های آب زیرزمینی برای منابع اقتصادی و اجتماعی همراه با حفاظت از محیط زیست است. لوله های زهکشی به دلیل رینگ یا استحکام مکانیکی بالای لوله های کاروگیت و مارپیچ به صورت لوله کاروگیت تولید می شوند.

لوله زهکشی کاروگیت

لوله کاروگیت کاربردهای زیادی دارد. این لوله ها با دیواره های مستحکم و مستحکم یکی از مناسب ترین گزینه ها برای دفن زیر زمین تا عمق 6 متری هستند. لوله های کاروگیت به گونه ای طراحی شده اند که مقاومت داخلی زیادی ندارند و در عوض فشار بارهای زنده و مرده زیرزمینی را به خوبی و سلامت تحمل می کنند و این مشکل در طراحی ظاهری آنهاست. لوله های کاروگیت برای حمل مایعات با طبیعت زباله طراحی شده اند و توسط یک واشر و یک رابط انتهایی به هم متصل می شوند و به خوبی و محکم مهر و موم شده اند. همچنین می توان از لوله های کاروگیت در قسمت زهکشی استفاده کرد به این صورت که دیواره لوله کاروگیت توسط سوراخ کننده ای که در سر اکسترودر نصب شده است به اندازه دلخواه سوراخ شود و سپس برای زهکشی استفاده شود. این لوله ها نسبت به لوله های پی وی سی مشابه بسیار کارآمدتر و مستحکم تر هستند و دوام آنها تقریباً 50 سال تضمین شده است. در زمین هایی که انبوه و سنگی هستند به راحتی می توان از این لوله ها برای زهکشی استفاده کرد. 

 

 

کاربرد لوله های زهکشی:

آب باقیمانده در زمین (به دلیل بارندگی های شدید و مداوم، روان آب رودخانه ها و کانال ها، سطح بالای آب های زیرزمینی یا وجود موانع طبیعی و مصنوعی برای حرکت آب های زیرزمینی و…) باعث فرسایش خاک و کاهش اکسیژن آن می شود. باعث کاهش فعالیت میکروارگانیسم ها و کاهش کیفیت خاک و در نتیجه تخریب گیاهان و موجودات زنده در خاک می شود. برای بهبود کیفیت و جلوگیری از تخریب خاک، زهکشی آب و املاح اضافی از خاک حذف شده و شرایط مناسب برای رشد گیاهان فراهم می شود.

مزایای لوله های زهکشی با پوشش فیلتر مصنوعی:

قیمت فیلترهای مصنوعی بسیار ارزانتر از فیلترهای شنی است. هزینه های آماده سازی حمل و نقل شن و ماسه حذف می شود. از نظر نصب و راه اندازی، لوله های زهکشی با فیلترهای مصنوعی نیاز به تراشه کوچکتری دارند و بنابراین هزینه های نصب به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. سرعت نصب لوله های زهکشی با فیلترهای مصنوعی بسیار بیشتر است. پوشش ایجاد شده در اطراف لوله های زهکشی یکنواخت تر و بادوام تر است. ورود آسان آب به لوله های زهکشی و افزایش راندمان تصفیه و نمک زدایی خاک

چه عواملی بر قیمت لوله کاروگیت تاثیر می گذارد؟

وزن هر متر لوله کاروگیت استحکام و کیفیت محصول مقدار مواد پلی اتیلن مصرفی برای تولید لوله کاروگیت و درجه فشار تحمل مواد پلی اتیلن برند و محل تولید لوله کاروگیت

نحوه ساخت و تولید لوله کاروگیت

به منظور تولید یک لوله کاروگیت ، ابتدا مواد اولیه در یک اکسترودر در حرارت بالا در طول فرآیند اکستروژن ذوب می شوند. در این مرحله تنظیم دما بسیار مهم است، زیرا در مناطق دمایی مختلف، بسته به آب و هوا و آب و هوا، نوع محصول و نوع لوله پلی اتیلن آبرسانی متفاوت خواهد بود. اکستروژن فرآیندی است که در آن مواد اولیه در قالب ریخته شده و با اعمال فشار در طرح های مختلف محصولات تولید می شود. سپس پلی اتیلن حاصل از محفظه ای عبور کرده و یک لوله را تشکیل می دهد. برای ایجاد حلقه در سطح خارجی لوله (کاروژیته شدن لوله) این فرآیند تحت خلاء و با شکل های چرخشی و پیوسته انجام می شود. کنترل دما نیز در این مرحله بسیار مهم است. در انتهای خط تولید لوله کاروگیت نازل آب وجود دارد تا بتواند محصول نهایی و خروجی را به خوبی خنک کند. پس از عملیات خنک سازی محصول، مراحل کنترل کیفیت محصول در آزمایشگاه کارخانه انجام می شود. اصولاً لوله های کاروگیت به دو صورت و بر اساس نحوه تولید دو مدل لوله تولید می شوند که یکی از آنها کاروگیت و دیگری لوله کاروگیت مارپیچی می باشد. در تولید لوله های کاروگیت، مواد پلی اتیلن قالب گیری و به صورت یک تکه پرس می شوند، اما در مدل مارپیچی این کار با استفاده از اکسترودر انجام می شود و پس از سرد شدن به صورت مارپیچی در می آیند، سپس این مارپیچ ها را چسبانده و سپس قسمت زرد رنگ را به آنها اضافه می کنند.. کارخانه لوله کاروگیت شامل سوله های مختلفی می باشد که بسته به فعالیت و متراژ کارخانه ممکن است کارایی هر یک از این سوله ها متفاوت باشد. کارخانه های لوله کاروگیت پناهگاهی برای ارسال مواد اولیه و محصولات به نقاط مختلف کشور در نظر گرفته اند. کیفیت تولید یکی از مهمترین پارامترهایی است که در کارخانه لوله های کاروگیت باید به آن توجه شود. علاوه بر کیفیت مواد اولیه، تکنولوژی به کار رفته و خط تولید این نوع لوله ها نیز می تواند بر کیفیت ساخت تاثیر بگذارد.

لوله های کاروگیت ارزان کجا استفاده می شود؟

لوله های کاروگیت ارزان، لوله هایی هستند که علاوه بر جمع آوری و انتقال فاضلاب در شبکه های فاضلاب شهری، کاربردهای مختلفی دارند.

مهمترین کاربردهای لوله های فاضلاب ارزان عبارتند از: -1 برای دفع زباله که برای این منظور سایزهای 400 تا 600 میلی متر تولید می شود. 2- برای ساخت سپتیک تانک پلی اتیلن برای این منظور ابعادی از 1200 میلی متر تا 3500 میلی متر در نظر گرفته شده است. مقاومت مکانیکی مورد نیاز برای این منظور از 8 تا 12 کیلو نیوتن خواهد بود. 3- برای پوشش لوله های فلزی، برق، مخابرات و سیم ها و فیبرهای نوری به این نوع لوله ها لوله کاروگیت مخابراتی نیز می گویند. 4- برای ساخت دهانه های تهویه، شیرآلات اتوماتیک در مزارع کشاورزی، ساخت جوی آب، ساخت پل در مناطق سیل زده و زیر جاده ها، ساخت مخازن اسید و مخازن ذخیره مایعات قلیایی.

5- در ساخت سوراخ بازرسی آماده قطر این شفت و در برخی موارد دسته می تواند از 315 میلی متر شروع و تا 2200 میلی متر ادامه یابد.

در هنگام خرید لوله کاروگیت ابتدا باید بودجه، متراژ مصرف، نوع لوله کاروگیت مورد نیاز، سایز و فشار حلقوی لوله ها را مشخص کرده و سپس اقدام به تحقیق و خرید لوله کاروگیت نمایید. در خرید لوله کاروگیت فقط به قیمت لوله کاروگیت توجه نکنید زیرا کیفیت و استحکام مهمترین خصوصیاتی است که باید در این لوله ها مشاهده کنید.

معیارهایی که هنگام خرید لوله های کاروگیت باید در نظر داشت :

1- اندازه اسمی و فشار اسمی یا همان بار روی لوله 2- محدوده استفاده از لوله کاروگیت اعم از آبرسانی، دیواره چاه، آبیاری، انتقال گاز، زهکشی و پوشش کابلی که هر کدام دارای ابعاد خاص و استاندارد می باشند.. 3- هنگام خرید لوله کاروگیت حتما از فروشنده سوال کنید که وزن هر رشته لوله کاروگیت چند کیلوگرم است. بسته به وزن هر رشته لوله کاروگیت، می توانید SN لوله یا فشار کاری را بدانید. به عنوان مثال، SN.8 فشار 31.5 کیلونیوتن یا SN.4 فشار 16 کیلونیوتن است. این نوع لوله ها دارای استاندارد اجباری 9116 می باشند که نشان می دهد در خرید لوله کاروگیت می توان به شما اعتماد کرد چرا که بیشتر اجزای آنها پلی اتیلن خالص می باشد.