لایحه سختگیرانه ضد همجنسگرایان اوگاندا اکنون به قانون تبدیل شده است

اچهمجنس گرایی در اوگاندا از زمانی که بریتانیا استعمارگر آن را در سال 1950 غیرقانونی اعلام کرد، مجازات حبس ابد دارد. قانون جدیدی که در 26 مه توسط رئیس جمهور یووری موسوینی امضا شد، مجازات اعدام را برای برخی از اعمال همجنس گرا، از جمله مواردی که ممکن است گسترش یابد، تعیین می کند. اچ‌آی‌وی. سایر بندها برای «ترویج» همجنس‌گرایی یا حتی اجاره اتاق به یک زوج همجنس‌گرا، مجازات‌های حبس طولانی مدت را پیش‌بینی می‌کنند. آنیتا آمونگ، رئیس مجلس، گفت: «ما فرهنگی برای محافظت داریم. جهان غرب برای حکومت اوگاندا نخواهد آمد.»

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

فقط همجنسگرایان اوگاندا نیستند که خود را در لباس ضد استعماری می پوشانند. در غنا، پیش‌گفتار لایحه‌ای مشابه درباره «نفوذ فرهنگ‌های بیگانه» هشدار می‌دهد. برخی از سیاستمداران کنیایی که امیدوارند قانونی از خود به تصویب برسانند، شرح داده اند LGBT حقوق به عنوان “استعمار دوم” طراحی شده برای کاهش جمعیت آفریقا.

دولت‌های غربی در واقع در مورد حقوق جنسی قاطع‌تر شده‌اند، زیرا رأی‌دهندگان آنها لیبرال‌تر شده‌اند. اما جنگجویان فرهنگ محافظه‌کار غرب نیز ایده‌های خود را در آفریقا پیش می‌برند و به وحشت اخلاقی در جوامعی دامن می‌زنند که همجنس‌گرا هراسی از قبل روال عادی است. فاکس اودوی اویولوو، تنها اوگاندا، می‌گوید لایحه اوگاندا «محصول نهایی یک جنگ تبلیغاتی است که مدت‌ها پیش آغاز شده است». نماینده مجلس به آن رای مخالف دهد.

سیاست خانواده از مرزها و قاره ها می گذرد. کنفرانسی را در مورد «ارزش‌های خانواده و حاکمیت» در نظر بگیرید که توسط پارلمان اوگاندا در ماه مارس برگزار شد. رهبران مذهبی، فعالان جوان و نماینده مجلساز 20 کشور آفریقایی سایر شرکت کنندگان شامل نمایندگانی از Family Watch International (FWI) یک گروه آمریکایی که به توسعه این برنامه کمک کرد و شورای بین المللی مسیحی از هلند. پس از آن، آنها با آقای موسوینی و همسرش جانت، وزیر آموزش و پرورش، که یک مسیحی تازه متولد شده است، ملاقات کردند. برخی از سخنرانان در کنفرانس همجنس گرایی، آموزش جنسی و سایر تهدیدات را – به نظر آنها – برای خانواده آفریقایی محکوم کردند.

شارون اسلیتر، رئیس جمهور FWI، در مورد “برنامه جنسی سازی کودکان” صحبت کرد. او به مدت دو دهه در آفریقا شبکه‌هایی را برای مخالفت با «آموزش‌های جنسی جامع» ایجاد می‌کند که به گفته او بدون رضایت والدین کودکان را جنسی می‌کند. در بیانیه ای مکتوب FWI گفت که هرگز از لایحه های ضد همجنس گرایی در آفریقا حمایت نکرده است و با چندین بخش از قانون جدید اوگاندا مخالف است. از آقای موسوینی خواست تا مقرراتی را برای “مشاوره داوطلبانه” برای افرادی که “جذب ناخواسته همجنس گرا” را تجربه می کنند، در نظر بگیرد.

دیگر سخنرانان این کنفرانس از حامیان مشتاق این قانون بودند. یکی از آنها جورج پیتر کالوما بود نماینده مجلس از کنیا، جایی که او لایحه ای را با الگوبرداری از لایحه اوگاندا ارائه کرده است. دیگری سام جورج، مرد پشت قانون پیشنهادی غنا بود. او هم مهمان بود FWI’کنفرانس سیاست خانواده آفریقایی در اکتبر گذشته، بدون طنز در یوتا برگزار شد.

بسیاری از شرکت کنندگان این عقیده را دارند که غرب لیبرال در تلاش است تا کودکان را جنسی کند (در بحث های مربوط به قانون جدید اوگاندا، سیاستمداران به طور معمول همجنس گرایی و پدوفیلی را با هم ترکیب می کنند). برای محافظه کاران آفریقایی، جنگ های فرهنگی غرب الهام بخش است. کاپیا جان کائوما، یک کشیش زامبیایی در دانشگاه بوستون که در زمینه ضد انحراف مطالعه کرده است، می گوید: «زبان جهانی شده است.LGBT سیاست. جیلیان کین از ایپاس، یک گروه آمریکایی که برای سقط جنین ایمن و پیشگیری از بارداری مبارزه می کند، استدلال می کند که جنبه های FWI حمایت‌ها «مبتنی بر ترس» هستند و فضا را برای چنین سیاست‌هایی گسترش می‌دهند، اگرچه سیاستمداران آفریقایی بیشترین مسئولیت قوانین را بر عهده دارند.

ملاقاتی در مسکو در سال 1995 بین یک مورخ آمریکایی و دو جامعه شناس روسی که همجنس گرایی را عامل کاهش جمعیت می دانستند، زمینه را برای کنگره جهانی خانواده ها فراهم کرد، یک شبکه آمریکایی ضد همجنس گرایان که مخالف ازدواج همجنس گرایان است و «خانواده طبیعی» را ترویج می کند و کنفرانس هایی را در آفریقا برگزار کرده است. برای سال‌ها نماینده آن در روسیه، الکسی کوموف، یک فعال جناح راست نزدیک به شخصیت‌های متحد کلیسای ارتدکس بود. تا قبل از حمله روسیه به اوکراین، او همچنین عضو هیئت مدیره CitizenGO بود، یک جامعه آنلاین که کمپین های رسانه های اجتماعی را علیه سقط جنین و حقوق همجنسگرایان در آفریقا هماهنگ کرده است.

منابع محلی و دیپلمات‌های غربی در اوگاندا، بدون ارائه شواهد، حدس می‌زنند که پول روسیه ممکن است به پیشرفت لایحه ضد همجنس‌گرایان از طریق پارلمان کمک کرده باشد. سفارت روسیه در کنیا برای تمجید از سیاستمداران اوگاندایی به خاطر “ایستادگی” تلاش کرده است.[ing] شرکتی برای حفاظت از ارزش های سنتی».

سنت را می توان به طور گسترده تفسیر کرد. سیلویا تامال، یک آکادمیک اوگاندایی، استدلال کرده است که جوامع آفریقایی زمانی درک متفاوتی از تمایلات جنسی داشتند، قبل از اینکه مبلغان استعماری قوانین اخلاقی سفت و سختی را تحمیل کنند. برخی کشورها در حال بازیابی فرهنگ از دست رفته تساهل هستند. در سال 2019 دادگاهی در بوتسوانا قوانین مربوط به لواط این کشور را لغو کرد و گفت که این قوانین توسط بریتانیا “وارد شده” است.

امروزه اکثر دولت های غربی از حقوق همجنس گرایان حمایت می کنند. آمریکا که تقریباً یک میلیارد دلار در سال کمک توسعه ای به اوگاندا می دهد، در واکنش به قانون جدید به پیامدهای اقتصادی اش اشاره کرده است. رئیس جمهور جو بایدن قبلاً به شدت از آن انتقاد کرده است. نانا آکوفو آدو، رئیس جمهور غنا، پس از ملاقات با کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا، از لایحه کشورش فاصله گرفت. برخی از سیاستمداران آفریقایی این را به عنوان شاهدی بر استفاده غرب از اهرم خود برای تضعیف قوانینی که بسیاری از آفریقایی ها از آن حمایت می کنند، یاد می کنند.

بهترین شانس تغییر از درون می آید. در اوگاندا همجنس گرایان دستگیر، باج گیری شده اند، از مراقبت های بهداشتی محروم شده اند و از خانه های خود اخراج شده اند. کلر بیاروگابا، یک متخصص می گوید: «ما هر روز در ترس و عدم اطمینان زندگی می کنیم LGBT فعال در فصل چهارم اوگاندا، یک گروه حقوق بشر. اما او و همرزمانش عقب نشینی نمی کنند. برخی قبلاً به دادگاه اعتراض کرده اند. او می گوید: «به هر طریقی، ما یک بار برای همیشه این لایحه را نابود خواهیم کرد.»