عجله برای چیست؟ – غنا قصد دارد بیشتر حق امتیاز طلای آینده خود را بفروشد | خاورمیانه و آفریقا

دبلیوHORT PORTUGUESE دریانوردان ابتدا لنگرگاه خود را در دهانه رودخانه Pra در منطقه فعلی غنا انداختند ، آنها از مزارع طلا بسیار غنی شنیدند که برای پنج قرن بعد کل منطقه به ساحل طلا معروف شد. وعده ثروت عجله ای برای تصرف زمین ، ساختن قلعه ها ، بردگان تجارت و شمش امن ایجاد کرد که در خزانه های اروپا ریخته شد.

اکنون برای فروش حقوق بیشتر حق امتیاز شمش های دولتی در بزرگترین تولید کننده طلا در آفریقا ، عجله ای تا حدودی بیشتر در حال انجام است. این معامله ، که برخی آن را الگویی برای سایر کشورهای در حال توسعه با منابع غنی می دانند ، با هدف تأمین پول نقد در مقابل درآمد حاصل از حق امتیاز در آینده انجام می شود. توسل به دولت غنا بدیهی است. این در تلاش است تا با ضربه اقتصادی covid-19 کنار بیاید و هزینه های عمومی را تحت فشار سنگین بدهی حفظ کند که انتظار می رود تقریباً 70٪ تولید ناخالص ملی امسال. با این حال منتقدان بحث هایی را مطرح می کنند ، منتقدان در مورد روند عجولانه و مات و همچنین شرایط آن سوالاتی را مطرح می کنند.

در معرض خطر تقریباً 4٪ حق امتیازاتی است که دولت غنا از هر اونس طلای استخراج شده تجاری کسب می کند. اونس جمع می شود. در سال 2018 غنا تقریبا 6 میلیارد دلار از کالاهای براق را حمل کرد که بزرگترین صادرات آن است. اکنون دولت می خواهد حق 75 درصد حق امتیاز 16 معدن بزرگ (از جمله چهار معدن در دست ساخت) در یک شرکت عضو جرسی به نام Agyapa را جمع کند. پس از آن قصد دارد 49 درصد از سهام خود را در بورس های لندن و غنا با قیمت 500 میلیون دلار بفروشد.

دولت می گوید این معامله مزیت تحویل وجه نقد بدون افزودن بدهی عمومی است. اما منتقدان استدلال می کنند که این سفسطه است. دیوید میهالی از م Instituteسسه حاکمیت منابع طبیعی می گوید: “دولت اساساً توانایی خود را برای بازپرداخت سبد وام طبیعی موجود خود به فروش می رساند”NRGI) ، یک اتاق فکر بین المللی است.

علاوه بر این ، غنا پیش از این مقدار زیادی از پول را که امیدوار است در آینده از طریق پمپاژ نفت ، استخراج بوکسیت یا فروش برق بدست آورد ، دریافت و هزینه کرده است. همه چیز عاقلانه خرج نشده است. رشته های خزانه داری به طور معمول در سال های انتخابات باز می شود (رأی دهندگان در دسامبر به پای صندوق های رای می روند) و پول اغلب با افزایش حقوق زیاد برای کارمندان دولت به هدر می رود.

منتقدان همچنین شرایط معامله را که برای مقدار مشخصی طلا و نه برای یک دوره زمانی مشخص مشخص نیست ، زیر سوال می برند. این امر باعث می شود که آن بسیار بازتر از آنچه در معاملات با پشتوانه منابع مورد مطالعه قرار می گیرد ، باشد NRGI، آقای میهالی می گوید. اگر تجدید یا تمدید اجاره نامه استخراج معادن در 16 منطقه تحت پوشش توافق نامه وجود داشته باشد ، Agyapa به کاهش درآمد خود ادامه خواهد داد. این امر به سرمایه گذاران هرگونه وجهی در مورد تمدید یا تمدید خواهد داد ، اما هیچ الزام متناوبی برای پرداخت هزینه های دولت به آنها ندارد ، چه رسد به اینكه سرمایه گذاری خود را در جستجوی طلا یا انجام كار خسته كننده ، پرخطر و ناخوشایند استخراج آن انجام دهد.

از آنجا که ارزیابی ارزش چنین معامله ای باز برای دولت یا سرمایه گذاران به ویژه دشوار است ، بنابراین واقعاً خطر کوتاه تغییر غنا وجود دارد. اسنادی به لو رفت اقتصاد دان نشان می دهد دولت ارزشیابی 1 میلیارد دلار در Agyapa قرار داده است. اما محاسبات انجام شده توسط یاكوبو عبدالسلام ، اقتصاددان منابع در دانشگاه ابردین ، ​​نشان می دهد كه ارزش آن حداقل 2.5 میلیارد دلار (و شاید خیلی بیشتر) حتی با توجه به عدم اطمینان در مورد استخراج طلا و قیمت آن است.

سخنگوی حزب حاکم می گوید كه ارزش 1 میلیارد دلاری صرفاً “ادویه” كردن معامله و جلب سرمایه گذاران بوده و هنگام عرضه سهام ، ارزش واقعی آن از بازار حاصل خواهد شد. اما ، برایت سیمونز از ایمانی ، اندیشکده ای در غنا ، می گوید ، دولت دو سال است که با سرمایه گذاران صحبت می کند ، بنابراین رقم 1 میلیارد دلاری احتمالاً نشان دهنده ارزشی است که پیش از عرضه اولیه آن انتظار می رود (IPO)

یک دلیل برای تفاوت زیاد این دو رقم ممکن است درک سرمایه گذاران از ریسکی باشد که غنا ایجاد می کند. اما هیچ کس نمی داند زیرا دولت در مورد فرضیات یا نرخ تخفیف استفاده شده در ارزیابی خود شفاف نبوده است (برخلاف آقای عبدالسلام که مبالغ خود را منتشر کرده است).

چارلز آدو بواهن ، معاون وزیر دارایی غنا ، اصرار دارد که “شفافیت کامل” وجود خواهد داشت و شناور سازی لندن به شما اطمینان می دهد که این شرکت از نظر بازار به درستی ارزیابی می شود. با این وجود ممکن است به طور منطقی س askال شود که چرا دولت Agyapa را در جرسی ثبت کرده است ، یک منطقه مالیاتی که دارای ثبت نام عمومی صاحبان شرکت نیست ، به جای مثلاً لندن.

دولت pooh-poohs این نگرانی ها ، گفت: جرسی برای کارآیی مالیات انتخاب شده است. این شرکت می گوید از طریق اکثریت سهام شرکت کنترل شرکت را به عهده خواهد داشت و سود سالانه قابل توجهی دریافت خواهد کرد. اما اسنادی که توسط اقتصاد دان نیکولا وودروفا ، وکیل دادگستری ، می گوید: “س questionsالاتی را در مورد چقدر نفوذ غنا بر آنچه Agyapa با حق امتیاز انجام می دهد” ایجاد کنید. NRGI.

س questionsالات بیشتری پیرامون روند تنظیم معامله است. اگرچه سالهاست که این کار در دست انجام است ، اما فقط چهار ساعت به پارلمان فرصت داده شده بود تا بسیاری از اسناد پیچیده خود را قبل از انتقال توسط حزب حاکم بررسی کند. مخالفان در اعتراض بیرون رفتند. منتقدان به عدم شفافیت در مورد استخدام رئیس آگیاپا اشاره می کنند که اتفاقاً پسر وزیر ارشد کابینه و معاون دبیر دارایی یک پسر مدرسه ای است. ایمانی ، اندیشکده غنا می گوید که هیچ مدرکی درباره تبلیغات عمومی برای این نقش پیدا نمی کند. همچنین یک بانک سرمایه گذاری که توسط وزیر دارایی تاسیس شده است (که همسرش هنوز مدیر غیر اجرایی است) در این معامله نقش دارد. او می گوید این بانک از روی لیاقت انتخاب شده است. در 10 سپتامبر ، دادستان ویژه غنا با ارسال نامه ای به پارلمان خواستار اطلاعات شد و گفت كه در حال بررسی است كه آیا عناصر این معامله فاسد هستند.

این توافق همچنین باعث اختلاف در دولت شده است. یک یادداشت فاش شده نشان می دهد که دادستان کل در 22 ژوئیه به وزیر دارایی نامه نوشت که این توافق “غیر منطقی” است. در 12 آگوست ، او با این حال حق داد تا آن را به پارلمان ببرد. از آن زمان او به طور علنی نگفته است که آیا تصمیم خود را تغییر داده است یا اینکه معامله تغییر کرده است.

دولت غنا اکنون قول مشاوره بیشتر با آنها را داده است NGOs اما توافق نامه های امضای حق امتیاز در مجلس تصویب شده است و به نظر می رسد دولت قصد دارد این حق را تصویب کند IPO قبل از پایان سال این زمان کمی برای تغییر باقی می گذارد.

این مقاله در بخش چاپ خاورمیانه و آفریقا تحت عنوان “عجله چیست؟”

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>