سرمایه گذاران خارجی توسط شبکه مالیاتی هند گرفتار شده اند

اسtartupS در هندمانند جاهای دیگر دچار مشکل هستند. سرمایه خطرپذیر (VCبر اساس گزارش Inc42، یک نشریه آنلاین، سرمایه گذاری در ژانویه 80 درصد کاهش یافته است. بسیاری از دلایل نیز آشنا هستند: پول دیگر رایگان نیست. بانک های محلی بیشتر به سپرده ها پرداخت می کنند. مدل‌های کسب‌وکار قدیمی مانند تحویل غذا یا یادگیری آنلاین انتظارات را برآورده نکرده‌اند. و سقوط ارزش گذاری ها اعتبار بازار را تضعیف می کند. اکنون شرکت های هندی با یک مانع خاص دیگر روبرو هستند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

یک ماده مالیاتی جدید که در آخرین بودجه سالانه گنجانده شده است، که در پارلمان در حال بررسی است، قانونی را از سال 2013 گسترش می دهد که بیشتر سرمایه گذاری های ثبت نشده را در نظر می گیرد. VC حامیان، مانند افراد ثروتمند، دفاتر خانوادگی و سایر سرمایه گذاران “فرشته”، به عنوان درآمد گیرنده در صورتی که ارزش گذاری همراه آن “بیش از ارزش منصفانه” باشد. این مالیات در حال حاضر برای پول از منابع هندی اعمال می شود. نسخه جدید از هر سرمایه گذار خارجی، از جمله VC شرکت ها و صندوق های بازنشستگی، که در تنظیم کننده اوراق بهادار هند ثبت نشده اند.

مانند بسیاری از قوانین هند، “مالیات فرشته” از رسوایی زاده شد. جزئیات مبهم است، اما یک مقام دولتی در جنوب هند ظاهرا قوانین مالیاتی را با هدایت پول از طریق یک شرکت پوسته دور زده و درآمد حاصل از آن را سرمایه گذاری اعلام کرده است، نه درآمد مشمول مالیات. این مالیات تلاشی برای مهار چنین افراط‌هایی بود. برای استارت‌آپ‌هایی با درآمدهای اندک امروز و ارزش‌گذاری‌های بالا که بر سودهای آتی امید می‌گیرند – که به عبارتی اکثر شرکت‌های فناوری جوان می‌گویند – بار قابل توجهی است. شرکت‌ها باید پیش‌بینی‌های فروش را به مقامات مالیاتی همراه با تأییدیه‌های پرهزینه ارزیابی‌های جمع‌آوری سرمایه از حسابداران و بانکداران نشان دهند. فرشتگان نیز به نوبه خود، از مأمور مالیات در مورد اینکه پولشان از کجا آمده است، تماس های سرزده دریافت می کنند. خیلی ها به سادگی تسلیم می شوند.

تجربه نیکونج بوبنا، یک کارآفرین از بمبئی، آموزنده است. شرکت نرم افزاری او Whats Extra India در سال 2011 100000 دلار به ارزش 1.5 میلیون دلار و سپس 200000 دلار در سال 2014 با 3 میلیون دلار جمع آوری کرد. تا سال 2017 محصولات و مشتریانی داشت اما به سرمایه تازه نیاز داشت. دور جمع‌آوری سرمایه 500000 دلاری، که این بار Whats Extra را 5 میلیون دلار ارزیابی می‌کرد، سرمایه‌گذاران فعلی و برخی سرمایه‌گذاران جدید را جذب کرد. پس از آن اخطاریه ای از سازمان مالیاتی دریافت شد مبنی بر اینکه دوره های قبلی مشمول مالیات بر درآمد 33% و جریمه هایی معادل 200% از کل پول جمع آوری شده می شود. درخواست تجدیدنظر علیه این تصمیم مستلزم سپرده ای به میزان 20 درصد کل مبلغ بدهی به اضافه سال ها در دادگاه بود.

این روند شرکت آقای بوبنا را که اکنون منحل شده است خفه کرد. همه استارت‌آپ‌ها در سرنوشت خود شریک نبودند: تا همین اواخر، تعداد کمی از آنها در تأمین حمایت اولیه مشکل داشتند. اما گسترش قوانین به خارجی ها، که اعتقاد بر این است که سهم شیر از آن حامیان اولیه را تشکیل می دهند، ممکن است افراد بیشتری را در معرض خطر قرار دهد. توشار ساچاد از پwسی، یک شرکت حسابداران و مشاوران، می گوید که سیل سوالات سرمایه گذاران خارجی برای او وجود دارد. بنیان‌گذاران هندی می‌گویند پولی که خارجی‌ها تعهد کرده‌اند تبخیر شده است.

ماموران مالیاتی هند به طرز بدنامی متوجه این موضوع هستند. آنها شرکت های بزرگ چندملیتی را با صورت حساب های مالیاتی عطف به ماسبق دنبال کرده اند. پرونده مربوط به وودافون، غول مخابراتی بریتانیا، هشت سال به طول انجامید تا اینکه در سال 2021 حل و فصل شد. این بار نخبگان تجاری هند از پیامدهای بالقوه ویرانگر قوانین جدید برای شرکت های بلندپرواز هندی نگران هستند.

یک گروه واتس اپ که توسط آقای بوبنا برای جلب توجه به این مشکل ایجاد شده است که 250 عضو آن شامل بزرگان هندی هستند. VC، قوانین جدید را به عنوان یک تهدید وجودی برای نوآوری هند مطرح می کند. سیدارت پای، یک سرمایه‌گذار خطرپذیر، آن را “مایه شرمساری” نامیده است که کارآفرینان را به خارج از کشور سوق می‌دهد. او و دیگران خواستار اصلاح بودجه هستند که معمولاً از اول آوریل اجرایی می شود. نخست وزیر، نارندرا مودی، با علاقه از هند به عنوان یک «ملت استارتاپ» صحبت می کند. او باید این را به تهیه کنندگان بودجه خود بگوید.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.