رهبر بعدی ایران چه کسی خواهد بود؟

دبلیوآیت الله روح الله خمینیرهبر کاریزماتیک انقلاب اسلامی ایران، در سال 1989 درگذشت، صدها هزار نفر از مردم عزادار از ترس آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، خیابان ها را جمع کردند. حال و هوای امروزی بسیار متفاوت است. بیش از شش ماه است که ایرانیان به طور دسته جمعی تظاهرات می کنند و شعار مرگ بر آیت الله علی خامنه ای، جانشین بیمار بنیانگذار به عنوان رهبر معظم انقلاب سر می دهند. با این حال، هیچ کس نمی‌داند که چه کسی ممکن است کفش‌های او را پر کند، یا اینکه آیا آخرین حکومت دینی خاورمیانه واقعاً زنده خواهد ماند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

علیرغم چندین ترس از سرطان، این پیرمرد 84 ساله ممکن است سال‌ها معلق بماند. اما شک و تردید در مورد سلامتی و قدرت سیستم او ولایت فقیه، یا حکومت روحانی – در حال رشد هستند. حتی ایرانیان مذهبی نیز کم کم ایمان خود را به دین سالاری از دست داده اند.

رژیم آشکارا محبوب نیست. انتخابات مدت‌هاست که به یک طنز تبدیل شده است. عدم تعهد در سیاست خارجی با نزدیک شدن رژیم به چین و روسیه به طور فزاینده ای ساختگی به نظر می رسد. پژمان عبدالمحمدی از دانشگاه ترنتو در ایتالیا می‌گوید این جانشینی قطعاً وضعیت موجود را متزلزل خواهد کرد. این می تواند تسلط کامل اقتدارگرایانه را تسریع کند یا جرقه یک گذار دموکراتیک را ایجاد کند.»

روی کاغذ جانشینی باید صاف باشد. همانطور که اوضاع پیش می‌آید، رهبر معظم انقلاب در مورد همه مسائل کشور حرف آخر را می‌زند و او را بسیار برتر از رئیس‌جمهوری می‌کند که هر چهار سال یک بار در شرایط غیر دموکراتیک انتخاب می‌شود. ولی فقیه در مقابل، توسط مجمعی متشکل از 88 روحانی انتخاب می شود. اگر این نخبگان عمامه دار مطمئن نباشند چه کسی را انتخاب کنند، یک قوه سه گانه متشکل از رئیس جمهور، رئیس دادگاه و یک حقوقدان ارشد تصمیم می گیرد و یک رفراندوم انتخاب آنها را تأیید می کند. در سال 1989 گروه سه گانه، از جمله پسر آقای خمینی، آقای خامنه ای، یک روحانی متوسط ​​را که قبلاً رئیس جمهور بود، به سمت کار در پشت مجلس کشاندند. همه پرسی قانون اساسی به درستی دنبال شد.

سه دهه بعد، آقای خامنه‌ای از تعیین جانشین خود کوتاهی کرده است. در همین حال، پس از کشته شدن یک زن جوان در سپتامبر گذشته در بازداشت پلیس اخلاق، رژیم تحت تظاهرات و مخالفت‌ها قرار گرفت.

این دو رقیب اصلی حتی شجره مذهبی ضعیف تری نسبت به آقای خامنه ای دارند. ابراهیم رئیسی که سابقاً رئیس قوه قضائیه و اکنون رئیس جمهور ارتجاعی است، مدت نسبتاً کوتاهی را به تحصیل در حوزه های علمیه گذراند. مصطفی فحاس، یک آکادمیک مسلمان شیعه در لبنان که وقایع ایران را رصد می کند، می گوید: «او فقط به اندازه یک امام جماعت مسجد است. پدر همسر آقای رئیسی یک روحانی فوق محافظه کار است که از جمله می خواهد موسیقی را ممنوع کند. این او را با بیشتر ایرانیان دور می کند.

دیگر نامزد پیشتاز، مجتبی، پسر دوم آقای خامنه ای است. او دفتر رهبری را اداره می کند و از نزدیکان حسین طیب است که تا این اواخر رئیس قدرتمند اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.سپاهبدن پراتوری رژیم. آقای خامنه ای جونیور اخیراً مورد استقبال دولت قرار گرفته است تلویزیون به عنوان یک آیت الله، بالاترین رتبه روحانیت است، اما هرگز پست رسمی نداشته است و به ندرت در انظار عمومی دیده می شود. بسیاری از مستحکمان رژیم از چشم انداز جانشینی سلسله بیزارند: انقلاب آنها بر اساس سرنگونی یک شاه بنا شد.

عامل جدید بزرگ، در مقایسه با وضعیت سال 1989، ظهور است سپاه. اکنون دست تازیانه بر روحانیون دارد. برای سه دهه آقای خامنه‌ای قدرت خود را به عنوان دفاعی در برابر رقبای خود در میان روحانیت و در برابر خطر مخالفت در خیابان افزایش داده است. را سپاهبر اساس گزارش چتم هاوس، یک اتاق فکر در لندن، اعضای مجلس از 6 درصد در سال 1980 (یک سال پس از انقلاب) به 26 درصد افزایش یافته است، در حالی که نمایندگان روحانیون از 52 درصد به 11 درصد کاهش یافته است. روحانیون قبلاً روحانیون را به سپاه واحدها در حال حاضر سپاه علی الفونه، کارشناس آمریکایی که کتابی درباره جانشینی رهبری ایران نوشته است، می گوید: روحانیون خود را تربیت می کند و آنها را به حوزه های علمیه اعزام می کند.

به عنوان سپاه قدرت یافته است، بسیاری از ناظران ایران فکر می کنند که فرماندهان آن می توانند رهبر معظم انقلاب را در جای خود نگه دارند، اما او را به یک چهره برجسته تقلیل می دهند. سعید گلکار، یکی دیگر از کارشناسان ایران در آمریکا، می‌گوید: ممکن است آقای رئیسی را به‌عنوان «احمق مفیدی که با این شرایط سازگار است» ترجیح دهد. را سپاه به طور قابل تصوری می‌توان به طور کلی مسئولیت و حکمرانی بی‌مصرف روحانیون را به دست گرفت و آن را با جایگزینی به همان اندازه اقتدارگرا جایگزین کرد. را سپاه ممکن است عملگراتر از روحانیت حاکم باشد و بیشتر تلاش کند تا با طبقه متوسط ​​از قبل ناراضی درگیر نشود. با این حال، در سیاست خارجی، می‌تواند به همان اندازه نیرومند باشد و تمجید آقای خامنه‌ای را کنار بگذارد فتوا علیه سلاح های هسته ای و رقابت آشکار برای ساخت بمب هسته ای. در حالی که همچنان به مخالفت با حضور آمریکا در خلیج فارس ادامه می دهد، ممکن است در مذاکره با «شیطان بزرگ» انعطاف بیشتری داشته باشد.

برخی استدلال می کنند که سپاه می تواند قرارداد اجتماعی جدیدی را تحمیل کند که به موجب آن ایرانیان آزادی بیشتری برای لباس پوشیدن، نوشیدن و رقصیدن به دلخواه خود داشته باشند. ایران ممکن است وزیر آموزش زن داشته باشد، اولین وزیر آموزش و پرورش در بیش از 40 سال. (آخرین جوخه تیراندازی اسلامگرایان را در سال 1980 کشت.) اما آزادی سیاسی باز هم بیشتر کاهش می یابد.

این روند ممکن است شروع شده باشد. پلیس اخلاق اغلب زنان بی حجاب را تنها می گذارد. اما سرکوب مخالفان و جنایت مثل همیشه سخت است. اعدام ها در سال گذشته بیش از 80 درصد افزایش یافت و به 576 نفر رسید سپاه رژیم قرار بود ثبات را در عین آرامش بخشیدن به آداب شخصی بازگرداند، بسیاری از ایرانیان ممکن است آن را بپذیرند.

اما اصلاح‌طلبان واقعی مطمئناً برای یک سیستم غیرنظامی سکولار تلاش می‌کنند، نه اینکه توسط هر یک از آنها حکومت کنند سپاه یا روحانیون در اوایل سال جاری، رئیس جمهور سابق، محمد خاتمی، خواستار «تحول اساسی» شد. میرحسین موسوی، کاندیدای محبوب سابق ریاست جمهوری، پس از 12 سال حبس خانگی سکوت خود را شکست و خواستار برگزاری همه پرسی در مورد حفظ ایران به عنوان یک جمهوری اسلامی شد یا خیر.

شکل انتقال هر چه که باشد، ممکن است کثیف باشد. آقای فحاس که به روحانیون داخل رژیم نزدیک است، می گوید که تنها یک چیز مسلم است. آقای خامنه ای «آخرین واقعی» خواهد بود فقیه“. به عبارت دیگر، حکومت روحانیون که توسط پدر بنیانگذار انقلاب 1979 پیش بینی شده بود، پایان خواهد یافت.