رابطه بین هوش مصنوعی و انسان

منشما بپرسید چیزی از چتGPT، یک هوش مصنوعی (هوش مصنوعی) ابزاری که بسیار خشمگین است، پاسخ هایی که دریافت می کنید تقریباً آنی، کاملاً قطعی و اغلب اشتباه هستند. کمی شبیه صحبت با یک اقتصاددان است. سوالات مطرح شده توسط فناوری هایی مانند چتGPT پاسخ های آزمایشی بسیار بیشتری را ارائه دهید. اما آنها کسانی هستند که مدیران باید شروع به پرسیدن آنها کنند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

یک موضوع این است که چگونه می توان با نگرانی های کارکنان در مورد امنیت شغلی برخورد کرد. نگرانی ها طبیعی است. یک هوش مصنوعی این که پردازش هزینه های شما را آسان تر می کند یک چیز است. یک هوش مصنوعی که مردم ترجیح می دهند در یک مهمانی شام کاملاً دیگر کنار آن بنشینند. روشن بودن در مورد اینکه چگونه کارگران زمان و انرژی آزاد شده توسط یک را هدایت می کنند هوش مصنوعی به تقویت پذیرش کمک می کند. همچنین ایجاد حس عاملیت: تحقیقات انجام شده توسط MIT بررسی مدیریت اسلون و گروه مشاوره بوستون دریافتند که توانایی نادیده گرفتن یک هوش مصنوعی باعث می شود کارکنان تمایل بیشتری به استفاده از آن داشته باشند.

اینکه آیا مردم واقعاً نیاز به درک آنچه در داخل یک می گذرد دارند هوش مصنوعی کمتر مشخص است. به طور شهودی، توانایی پیروی از استدلال الگوریتم باید بر ناتوانی خود پیشی بگیرد. اما یک بخش از تحقیقات دانشگاهیان در دانشگاه هاروارد، موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه پلی تکنیک میلان نشان می دهد که توضیح بیش از حد می تواند مشکل ساز باشد.

کارمندان Tapestry، مجموعه ای از برندهای لوکس، به یک مدل پیش بینی دسترسی پیدا کردند که به آنها می گفت چگونه سهام را به فروشگاه ها تخصیص دهند. برخی از مدلی استفاده کردند که منطق آن قابل تفسیر بود. دیگران از مدلی استفاده کردند که بیشتر شبیه جعبه سیاه بود. معلوم شد که کارگران به احتمال زیاد مدل‌هایی را که می‌توانستند درک کنند نادیده می‌گیرند، زیرا به اشتباه از شهود خود مطمئن بودند. کارگران به دلیل اعتماد به تخصص افرادی که آن را ساخته بودند، مایل بودند تصمیمات مدلی را بپذیرند که قادر به درک آن نبودند. اعتبار کسانی که پشت یک هوش مصنوعی موضوع.

روش‌های متفاوتی که مردم به انسان‌ها و الگوریتم‌ها پاسخ می‌دهند، حوزه تحقیقاتی رو به رشدی است. در مقاله‌ای اخیر Gizem Yalcin از دانشگاه تگزاس در آستین و همکارانش به این موضوع پرداخته‌اند که آیا مصرف‌کنندگان به تصمیم‌ها واکنش متفاوتی نشان می‌دهند – مثلاً برای تایید شخصی برای وام یا عضویت در کلوپ کشور – زمانی که تصمیمات توسط یک ماشین یا یک شخص آنها دریافتند که مردم هنگام طرد شدن، واکنش مشابهی نشان می دهند. اما وقتی آنها توسط یک الگوریتم به جای یک انسان تایید شدند، نسبت به یک سازمان احساس مثبت کمتری داشتند. دلیل؟ مردم در توضیح تصمیمات نامطلوب، هر کسی که آنها را می گیرد، خوب هستند. وقتی توسط یک ماشین ارزیابی می شود، برای آنها سخت تر است که یک برنامه موفق را به خود جذاب و لذت بخش خود نسبت دهند. مردم می خواهند احساس خاص بودن داشته باشند، نه اینکه به یک نقطه داده تقلیل پیدا کنند.

در همین حال، در مقاله‌ای پیش رو، آرتور جاگو از دانشگاه واشنگتن و گلن کارول از دانشکده تحصیلات تکمیلی استنفورد بررسی می‌کنند که مردم چقدر مایل هستند به جای کسب اعتبار – به‌ویژه برای کاری که شخصی به تنهایی انجام نداده است، اعتبار بدهند. آنها چیزی را به داوطلبان نشان دادند که به یک شخص خاص نسبت داده می شد – مثلاً یک اثر هنری، یا یک طرح تجاری – و سپس نشان دادند که یا با کمک یک الگوریتم یا با کمک دستیاران انسانی ایجاد شده است. وقتی به آنها گفته شد که به آنها کمک شده است، همه اعتبار کمتری به تهیه‌کنندگان می‌دهند، اما این تأثیر برای کارهایی که شامل دستیاران انسانی می‌شود، آشکارتر بود. شرکت‌کنندگان نه تنها کار نظارت بر الگوریتم را سخت‌تر از نظارت بر انسان‌ها می‌دانستند، بلکه احساس می‌کردند که این عادلانه نیست که کسی برای کار افراد دیگر اعتبار قائل شود.

مقاله دیگری توسط آنوج کاپور از موسسه هندی مدیریت احمدآباد و همکارانش به بررسی این موضوع می پردازد که آیا هوش مصنوعیافراد یا انسان ها در کمک به کاهش وزن افراد موثرتر هستند. نویسندگان به کاهش وزن به دست آمده توسط مشترکین یک برنامه تلفن همراه هندی که برخی از آنها فقط از هوش مصنوعی مربی و برخی از آنها از مربی انسانی نیز استفاده کردند. آنها دریافتند افرادی که از مربی انسانی نیز استفاده می کنند وزن بیشتری از دست می دهند، اهداف سخت تری برای خود تعیین می کنند و در ثبت فعالیت های خود سختگیرتر هستند. اما افرادی که شاخص توده بدنی بالاتری داشتند، به اندازه افرادی که وزن کمتری داشتند، با مربی انسانی کار نکردند. نویسندگان حدس می زنند که افراد سنگین وزن تر ممکن است با تعامل با شخص دیگری خجالت بکشند.

تصویری که از چنین تحقیقاتی به دست می آید، آشفته است. همچنین پویا است: همانطور که فناوری ها تکامل می یابند، نگرش ها نیز تکامل می یابند. اما در یک چیز کاملاً واضح است. تاثیر چتGPT و دیگر هوش مصنوعینه تنها به آنچه می توانند انجام دهند، بلکه به احساسی که در افراد ایجاد می کنند نیز بستگی دارد.

از بارتلبی، ستون نویس ما در مورد مدیریت و کار بیشتر بخوانید:
نفرین هدشات شرکتی (26 ژانویه)
چرا اشاره با انگشتان دست مفید نیست (19 ژانویه)
چگونه خلاقیت را در محل کار باز کنیم (12 ژانویه)

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.