رئیس جمهور بعدی تایوان چه کسی خواهد بود؟

تیاو حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) هرگز بر تایوان حکومت نکرده است. اما نحوه برخورد با آن و اصرار آن بر اتحاد نهایی با جزیره همیشه موضوع اصلی در سیاست تایوان بوده است. با آغاز تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری که در ژانویه آینده برگزار می شود، خطرات به ویژه زیاد است. تقریباً هر روز، چین جت های جنگنده را به تنگه تایوان می فرستد و اغلب از مرزهای دریایی تایوان می گذرد. آمریکا پایگاه های نظامی خود را گسترش داده و تمرینات خود را با متحدان خود در سراسر اقیانوس هند و اقیانوس آرام افزایش می دهد. رئیس‌جمهور بعدی با این جزیره که در مرکز رویارویی ابرقدرت‌ها در حال جوشش است، کار خود را آغاز خواهد کرد.

در حال حاضر، مثل همیشه، دو حزب اصلی برای تحریک یا مماشات پکن به یکدیگر حمله می کنند. «مموش کننده»، حزب ملی گرا اپوزیسیون اصلی، معروف به کومینتانگ یا KMT، انتخابات را انتخابی بین “جنگ یا صلح” می خواند. “محرک”، حزب حاکم دموکراتیک مترقی (DPP)، می گوید این انتخاب بین «دموکراسی یا خودکامگی» است. طرفین دیدگاه های رقابتی در مورد بهترین روش حفاظت از جزیره دارند. را DPP ایجاد اتحاد با سایر دموکراسی ها را پیشنهاد می کند. را KMT می خواهد با آن صحبت کند cCP.

به طور غیر معمول، یک نامزد حزب ثالث، کو ون-جه از حزب مردم تایوان (TPP)، همچنین ممکن است یک رقیب جدی باشد. در گذشته، رای دهندگان تایوان بر اساس خطوط هویتی دودستگی داشتند. را KMT’خاستگاه این حزب به عنوان حزب ساکنان سرزمین اصلی ماندارین زبان بود که از چین فرار کردند ح‌ک‌چ جنگ داخلی خود را در دهه 1940 و فرزندان آنها برد. را DPPآنها به عنوان حزب اکثریت بومی تایوانی بودند که بسیاری از اعضای آن خواهان استقلال رسمی از چین بودند. اکنون بیش از نیمی از رأی دهندگان به هیچ یک از طرفین متعهد نیستند. 40 درصد از افراد 20 ساله ادعا می کنند که بی طرف هستند.

را DPPنامزد او لای چینگ-د، معاون رئیس جمهور، یک دکتر سابق با زبان نرم است. او در نظرسنجی ها با حدود 30 درصد حمایت پیشتاز است، اما اظهارات گذشته او را آزار می دهد. در سال 2017 او خود را “کارگر استقلال تایوان” نامید، با چین مخالفت کرد و یادآوری ناخوشایند برای اولین بار در تایوان به آمریکا داد. DPP رئیس جمهور، چن شوی بیان (2000-2008)، که صحبت از استقلال، مذاکرات آمریکا با چین را به نتیجه نرساند.

آقای لای می داند که باید لحن زبانش را کم کند. او گفته است اولویت او نیست تایدو، استقلال تایوان، اما تایژودموکراسی تایوان و تعدیل کرده است DPP’این شعار از «مقاومت با چین و محافظت از تایوان» تا «حمایت صلح‌آمیز از تایوان» است. او قول می‌دهد که به دستور دقیق رئیس‌جمهور کنونی، تسای اینگ ون، پایبند باشد که از آنجایی که تایوان از قبل مستقل است، نیازی به اعلامیه‌های بیشتری ندارد. اما بعید است که با شستن cCP، که تا زمانی که تایوان را تهدید می کند و به دنبال منزوی کردن تایوان است DPP مسئول است – سوخت رسانی به KMTانتقاد از اینکه DPP تایوان را ناامن می کند

را DPP در خانه هم مشکل تصویر دارد. از مخالفت با KMTچهار دهه حکومت تک حزبی. بنیانگذاران آن فعالانی بودند که هم به دنبال دموکراسی و هم استقلال بودند. انتخابات خانم تسای در سال 2016 و در سال 2020 هر دو به دنبال جنبش های دانشجویی در تایوان و هنگ کنگ بود که رای دهندگان را به این سمت کشاند. DPP به عنوان نماد مقاومت در برابر اقتدارگرایی چینی. اما پس از هشت سال قدرت، اعتبار اپوزیسیون آن کم رنگ شده است. بسیاری از جوانان می بینند DPP به عنوان “تاسیس”. در یکی از رویدادهای کمپین اخیر، دانشجویی از آقای لای پرسید که چگونه قصد تغییر آن را دارد DPP“تکبر معمولی”.

را KMT نامزدی را انتخاب کرده است که امیدوار است با وجهه تشکیلاتی خود مقابله کند. هو یو ایه، پلیس سابق تنومند و آرام، فردی میانه رو است که به کارآمدی شهرت دارد و به قول یک سابق DPP قانونگذار، یک “طعم تایوانی”. او سال گذشته با اختلاف زیادی دوباره به عنوان شهردار شهر نیو تایپه پیروز شد. گفته می شود که او بهتر از زبان ماندارین به تایوانی صحبت می کند. را KMT امیدوار است که رای دهندگان خارج از پایگاه سنتی حزب را جذب کند.

این بستگی به سیاست او برای عبور از تنگه دارد که تاکنون مبهم است. آقای هو گفته است که تایوان نباید “پیاده کشورهای بزرگتر” باشد و افزود که منظور او هم چین و هم آمریکاست. او به کلیات، مانند رد «یک کشور، دو سیستم»، مدل بی اعتبار چین برای هنگ کنگ، پایبند است. ناتان باتو از آکادمی سینیکا، یک سازمان تحقیقاتی تایوانی، می‌گوید آقای هو «توانسته مردم را متقاعد کند که او برای همه همه چیز است». اما این کمپین به زودی او را مجبور خواهد کرد که رویکرد خود را در قبال چین روشن کند – که شانس او ​​را برای برنده شدن یا از بین می‌برد.

پس از آن آقای کو، شهردار سابق پایتخت و بنیانگذار این شهر وجود دارد tPP. آقای کو، که می‌گوید مبتلا به سندرم آسپرگر است، شیوه صحبت کردنش بی‌پرده و گاهی ناهنجار است. کمپین او بر روابط با سرزمین اصلی تمرکز نمی کند، بلکه بر نگرانی های داخلی مانند انرژی و مسکن تمرکز دارد که محبوبیت خود را نشان داده است. در نظرسنجی‌های اخیر، آقای کو تنها چند امتیاز از او عقب‌تر بوده است KMT’نامزد، در بیش از 20٪.

آقای کو می گوید که بین تحریک چین و به تعویق انداختن آن، “گزینه سوم” را برای رای دهندگان ارائه می دهد. در واقع سیاست های او نزدیک تر بوده است KMT’س او به عنوان شهردار تایپه بر جلسات سالانه بین دولت های شهری تایپه و شانگهای نظارت داشت. او یک بار به مقامات شانگهای گفت که دو طرف تنگه تایوان “یک خانواده” هستند و باعث بیگانگی می شوند. DPP حامیان منتقدان او را به زیر دستی متهم می کنند ح‌ک‌چ نفوذ. حامیان می گویند آقای کو “بسیار عملگرا” است. در یکی از رویدادهای کمپین اخیر، لیانگ جی چانگ، دانشجویی که قصد دارد به آقای کو رای دهد، موافقت کرد و به عنوان مثال به توانایی او در تعامل با مقامات شانگهای اشاره کرد.

را TPPمحبوبیت تایوان باعث می شود که انتخابات تایوان به مراتب کمتر قابل پیش بینی باشد. نظرسنجی ها نشان می دهد که آقای لای پیشتاز است و آقایان کو و هو برای مقام دوم رقابت می کنند. اگر آقای کو و هو با هم متحد شوند، همانطور که برخی از نمایندگان احزاب آنها احتمال داده اند، ممکن است سرنگون شوند. DPP قانون. این ممکن است به کاهش سطحی تنش در تنگه تایوان منجر شود. اما این نه پیشرفت نظامی چین و نه رقابت آن با آمریکا را کند نخواهد کرد. روسای جمهور احتمالی تایوان همگی قول می دهند راهی برای این کار داشته باشند صلح متأسفانه، آن را به طور کامل در داخل نیست قدرت آنها این نیز به چین بستگی دارد.