درگیری میانمار جنوب شرق آسیا را تقسیم می کند

آرئیس سال نو بودایی در میانمار ماه گذشته، چند صد نفر از مردم محلی یک روز صبح در روستای Pa Zi Gyi در منطقه Sagaing، در قلب بودایی کشور گرد هم آمدند. قرار بود این یک رویداد خوشحال کننده برای نشان دادن افتتاح دفتر جدید دولت وحدت ملی ناراضی باشد، که با حکومت نظامی که در اوایل سال 2021 قدرت را به دست گرفت، مخالف است. کشور از هم پاشیده: مالیات ها پردازش می شود و جلسات شهری برگزار می شود. سپس یک جت جنگنده بالای سرش فریاد زد و بمب ها را پرتاب کرد. یک هلیکوپتر موشک شلیک کرد. دست کم 100 نفر از جمله 40 کودک کشته شدند. کار یک روز دیگر توسط حکومت شرور ژنرال مین آنگ هلائینگ.

از زمانی که تاتمادو، همانطور که نیروهای مسلح میانمار شناخته می شود، دولت منتخب خود را سرنگون کرد، بیش از 1.3 میلیون نفر از مردم برمه آواره و بیش از 30000 نفر در درگیری بین ارتش و مخالفان آن کشته شده اند. نزدیک به نیمی از جمعیت 54 میلیونی میانمار زیر خط فقر زندگی می‌کنند که این رقم بیش از دو برابر قبل از شروع درگیری است. همین هفته تاتمادو از ویرانی ناشی از طوفان که ده‌ها کشته برجای گذاشت استفاده کرد تا حملات بیشتری را علیه دشمنان خود انجام دهد.

چنین جنایاتی پاسخ منطقه ای را می طلبد. با این حال، همسایگان میانمار در مورد اینکه در مورد مناقشه چه کنند، فلج شده اند. این موضوع در نشست سران اتحادیه ده کشوری کشورهای جنوب شرق آسیا نشان داده شد.آسه آن) در لابوان باجو، اندونزی، در 10 مه. برای دومین سال متوالی، ژنرال های میانمار به گردهمایی دعوت نشدند آسه آن رهبران با این حال، درگیری به‌طور برجسته‌ای در ذهن بود. چند روز قبل، یک کاروان حامل کمک به روستاییان آواره برمه، و همچنین دیپلمات های اندونزیایی و سنگاپور، مورد حمله قرار گرفت. با این حال، جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، که ریاست آن را بر عهده دارد آسه آن، اعلام کرد که هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است asean’پیش نویس طرح صلح میانمار مناقشه آن به بزرگترین بحران بلوک منطقه ای از زمان تأسیس آن در سال 1967 تبدیل شده است.

آسه آناعضای s به نظر کاملاً بر سر این موضوع اختلاف نظر دارند. کشورهای دموکراتیک‌تر از جمله اندونزی، مالزی، فیلیپین و سنگاپور بیشتر از حکومت‌های مستبد میانمار انتقاد می‌کنند. پس از آن یادداشتی به بیرون درز کرد آسه آنآخرین گفتگوها تأیید کرد که برخی کشورها می خواهند حکومت نظامی را به جلسات باشگاه دعوت کنند زیرا “زمان انزوا به هدف خود عمل کرده است”.

ژنرال‌های حاکم سابق تایلند که با کودتا نیز قدرت را به دست گرفتند، همتایان برمه‌ای خود را نادیده گرفتند. تایلند که 2400 کیلومتر مرز مشترک با میانمار دارد، بنابراین مذاکرات جداگانه ای را با حکومت نظامی اواخر سال گذشته آغاز کرد. کامبوج و لائوس همین کار را انجام داده اند و وحدت را تحت فشار قرار داده اند آسه آن تحریم دیپلماتیک چین و هند، همسایگان غول پیکر میانمار، نیز با درگیر شدن با اراذل و اوباش حاکم، به دنبال منافع خود بوده اند و از این طریق آشفتگی را دوچندان کرده اند.

چین بیش از همه به حکومت نظامی نزدیک شده است. در اوایل ماه جاری، کوین گانگ، وزیر امور خارجه جدید چین، بالاترین مقام چینی شد که پس از کودتا از میانمار بازدید کرد – این تنها پیت استاپ او در جنوب شرق آسیا در سفری بود که شامل هند و پاکستان نیز می شد. یون سان از مرکز استیمسون، یک اتاق فکر در واشنگتن، خاطرنشان می کند که این کشورها، همه اولویت های استراتژیک برای چین هستند. در میانمار هدف آن حفاظت از سرمایه گذاری های خود و جستجوی سرمایه های جدید است.

به گفته جیسون تاور از موسسه صلح ایالات متحده، مزیت اقتصادی برای چین مهمتر از پایان دادن به درگیری است. مزیت استراتژیک نیز همینطور است. میانمار امکان دسترسی چین به خلیج بنگال، اقیانوس هند و جایگزینی برای نقطه خفه تنگه مالاکا را فراهم می کند، مسیر اصلی که بیشتر انرژی و تجارت کشتی چین از طریق آن جریان دارد. چین بیش از 21 میلیارد دلار برای کریدور اقتصادی چین-میانمار شامل جاده ها، راه آهن، خطوط لوله و یک بندر سرمایه گذاری کرده است.

فراتر از ترویج پروژه های اقتصادی چین در میانمار، آقای کین از سفر خود برای تبلیغ شعار سیاست خارجی دوران شی جین پینگ – “جامعه ای با آینده مشترک برای بشریت” استفاده کرد که توسعه اقتصادی را بالاتر از حقوق فردی قرار می دهد (نه اینکه حکومت نظامی به هیچ یک از این دو اهمیت نمی دهد. ). وزیر امور خارجه چین همچنین شعارهای دیگری را برای ترویج جهانی که در آن قدرت‌های بزرگ همفکری مانند چین و روسیه ترتیبات امنیتی همسایگان خود را تعیین می‌کنند و در عین حال کشورها را علیه غرب متحد می‌کنند، سر داد. با افزایش نفوذ چین و آسه آندر بخش‌های مختلف، علایق برمه‌ای‌های معمولی که می‌خواهند در جلسات تالار شهر شرکت کنند، از نردبان اولویت‌های منطقه‌ای پایین‌تر می‌روند.

از Banyan، ستون نویس ما در آسیا بیشتر بخوانید:
یک برنده در رقابت قدیمی بین سنگاپور و هنگ کنگ (11 مه) ظاهر شد.
نزدیکترین متحدان هند و اقیانوس آرام آمریکا در حال آرامش هستند (4 مه)
در مورد چین، نخست وزیر ژاپن خواهان دیپلماسی است نه جنگ (22 آوریل)

همچنین: چگونه ستون بانیان نام خود را گرفت