خانواده های تجاری در خلیج فارس به قوانین مدرن وراثت نیاز دارند

“من دوستت دارملوگان روی، غول رسانه‌ای ساختگی، به فرزندان نزاع و درگیری خود می‌گوید، اما شما افراد جدی نیستید. تلویزیون سریال “جانشینی”. بسیاری از سرمایه‌داران مضطرب در خلیج‌فارس همین را می‌گویند، در حالی که او تلاش می‌کند تا یک تحویل هماهنگ به نسل بعدی ترتیب دهد. قوانین فعلی اغلب یا وجود ندارند یا برای برخورد با ساختارهای تجاری پیچیده‌تر زمانی که مرد بزرگ می‌میرد، کافی نیستند. برخی از دولت های خلیج فارس شروع به وضع قوانینی برای حل و فصل هماهنگ چنین مسائل خانوادگی کرده اند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

برادران کویتی بسام و کوتیبه الغانیم را در نظر بگیرید. این زوج درگیر اختلافات جانشینی بر سر مجموعه بزرگ خانواده خود بودند که سال ها ادامه داشت. در ابتدا برادران به دنبال این بودند که تجارت را به صورت دوستانه تقسیم کنند. اما اتهامات و سرزنش‌هایی صورت گرفت و باعث خون‌باری در میان خانواده بزرگ شد. حکام کویت حتی برای حل همه چیز وارد عمل شدند.

چنین اختلافات خانوادگی در خلیج فارس ممکن است رایج تر شود. شهرت شرکت‌ها اغلب آسیب می‌بیند، تصمیم‌گیری می‌تواند فلج شود و کسب‌وکارها گاهی اوقات به کلی منفجر می‌شوند. فادی حماده، مشاور خانواده تجارت شورای خلیج فارس، سازمانی مستقر در دبی که به دنبال کمک به شرکت‌های خانوادگی است که نسل‌ها را متقابل می‌کنند، می‌گوید که ده‌ها پرونده در چنین مشاغلی در دادگاه‌های امارات متحده عربی گران‌قیمت مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.امارات متحده عربی).

این امر به ویژه بر جانشینی و ارث تأثیر می گذارد. خانواده‌های گسترده می‌توانند بسیار زیاد باشند، زیرا برخی از عرب‌های ثروتمند هنوز یک رشته همسر و فرزندان زیادی دارند. بنابراین کسب و کارهای خانوادگی ممکن است سهامداران متعددی داشته باشند. تا زمانی که برنامه ریزی دقیقی وجود نداشته باشد، قوانین باعث می شود که ترتیب دادن برای تواناترین یا شایسته ترین فرزندان برای تصاحب آن دشوار باشد. مالکان اصلی می توانند در طول عمر خود وصیت و نقل و انتقالاتی انجام دهند، اما بسیاری از آنها این کار را نمی کنند. زیرا در هیچ یک از آنها مالیات بر ارث وجود ندارد شورای همکاری خلیج فارس کشورها، انگیزه کمی برای واگذاری زودهنگام وجود دارد. بسیاری از مالکان تمایلی به کناره گیری زودهنگام و یا حتی پذیرش مرگ و میر خود ندارند.

دادگاه‌های خلیج‌فارس عموماً برای رسیدگی به چنین موضوعاتی مجهز نیستند. اما دولت ها شروع به بهبود قوانین کرده اند. هنگامی که مجید الفتیم، بنیانگذار یک امپراتوری خرده فروشی که مقر آن در دبی به ارزش بیش از 16 میلیارد دلار بود، در دسامبر 2021 درگذشت، رهبری دبی یک “کمیته قضایی ویژه” را برای کمک به حل و فصل اختلافات ایجاد شده بین ده وارث مستقیم او منصوب کرد: سه همسر، پسر و شش دختر

در ژانویه امارات متحده عربی قانون شرکت های خانوادگی را صادر کرد که روش های داوری را مشخص می کند. مشاغل خانوادگی نیاز به قوانین اساسی و قوانین جانشینی مناسب دارند. با این حال، تا کنون، ثبت نام در قانون جدید برای شرکت های خانوادگی اختیاری است. عمان و عربستان سعودی نیز اقدامات مشابهی را آغاز کرده اند.

ولید چینی‌آرا، نویسنده کتاب «برنامه‌ریزی سلسله‌ای» که به خانواده‌های سعودی مشاوره می‌دهد، می‌گوید که بیشتر مشتریانش نیاز به فوریت را می‌بینند. من می شنوم که آنها می گویند “من دیدم دوستانم در حال دعوا هستند – من نمی خواهم این اتفاق برای خانواده من بیفتد.”