حکم مالکیت برنزهای بنین ممکن است بازگشت آنها را به تاخیر بیندازد

تیاو اخراج گفته می شود که در شهر بنین توسط یک نیروی اعزامی به شدت مسلح در فوریه 1897 اقدامی انتقام جویانه در یک اختلاف تجاری تلخ بین بریتانیا و پادشاهی بنین در شرق لاگوس است. در طی دو هفته، شهر در آتش سوخت. فرمانروای سلطنتی آن، اوبا، سرانجام به زندان افتاد و مجموعه باشکوه لوح‌ها و مجسمه‌های ساخته شده از برنج، چوب و عاج از دیوارهای کاخ او کنده شد و به موزه‌ها و مجموعه‌داران خصوصی در بریتانیا، اروپا و آمریکا فروخته شد.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

پراکندگی برنزهای بنین در سراسر جهان باعث تثبیت شهرت تاریخی و زیبایی شناختی آنها به عنوان برخی از بهترین آثار هنری که تا به حال در آفریقا ساخته شده اند، شد. اما دیدگاه ها در مورد چگونگی به دست آوردن آنها تغییر کرده است. تخریب شهر بنین به عنوان یکی از نقاط ضعف امپریالیسم بریتانیا تلقی شده است، غارت مجسمه های آن غیرقابل دفاع است.

پرونده بازگشت آنها از نظر اخلاقی چنان روشن است که به طور گسترده توسط کسانی که برای بازگرداندن آثار هنری ضبط شده در دوره استعمار بحث می کنند، مورد توجه قرار گرفته است. یک کمپین هماهنگ توسط هنرمندان، فعالان و متصدیان شروع به نتایج کرده است. در دو سال گذشته، موزه‌های آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، و همچنین حداقل سه دانشگاه، همگی تعهداتی را برای بازگرداندن برنزهای بنین خود به کمیسیون ملی موزه‌ها و بناهای تاریخی نیجریه امضا کرده‌اند.NCMM).

این تلاش ها اکنون توسط دولت نیجریه وارونه شده است. رئیس جمهور محمدو بوهاری، که در این ماه از سمت خود کنار می رود، اخیراً اعلام کرد که برنزهای بازگردانده شده به این کشور تحویل داده نخواهد شد. NCMM، اما به اوبای فعلی، Ewuare II (تصویر)، “به عنوان مالک اصلی و نگهبان فرهنگ، میراث و سنت مردم پادشاهی بنین”. اوواره دوم نوه اوبا اوونرامون نوگبایسی است که اولین برنز از او گرفته شد.

اعلامیه گرفتار شد NCMM کاملاً غافلگیر کننده است، همانطور که بسیاری از شرکای موزه خود در بریتانیا و اروپا انجام دادند، که اکنون می ترسند که قطعات بازگردانده شده به جای نمایش عمومی، همانطور که وعده داده شده بود، در یک مجموعه خصوصی قرار گیرند. سال گذشته دولت آلمان قراردادی را با این کشور امضا کرد NCMM برای بازگرداندن 1100 اثر از موزه‌های برلین، کلن، هامبورگ، لایپزیک و اشتوتگارت. بریگیتا هاوزر شوبلین از دانشگاه گوتینگن می نویسد: «آنچه سیاستمداران به عنوان بازگشت میراث فرهنگی به «ملت» نیجریه تصور می کردند، در عوض به هدیه ای برای یک خانواده سلطنتی تبدیل شده است. فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ این ماه. نشست بین مقامات NCMM و موزه باستان شناسی و مردم شناسی در کمبریج برای انتقال مالکیت 116 شیء موجود در مجموعه موزه (و تحویل ده قطعه اول) به تعویق افتاد.

تماشاگران موزه، تصمیم آقای بوهاری برای ترجیح دادن اوبا به مقامات موزه فدرال نیجریه را آخرین اقدام در بازی قدرت بین اوبا و گادوین اوباسکی، فرماندار ایالت ادو، که شهر بنین پایتخت آن است، می دانند. آقای اوباسکی می‌خواهد تمام برنزهای بازیابی شده در موزه جدیدی که در حال برنامه‌ریزی است، موزه هنرهای ادو غرب آفریقا به نمایش گذاشته شود.EMOWAA). این قرار است توسط Sir David Adjaye، یک معمار مشهور بریتانیایی-غنائی طراحی شود. یک انبار و یک مرکز مطالعه در حال حاضر در حال ساخت است.

با این حال، برخی از نیجریه ای ها از سوابق ضعیف دولت فدرال به عنوان متولی ناراضی هستند. در سال 1973، دیکتاتور نظامی نیجریه یک سر برنزی کمیاب – که در سال 1897 توسط بریتانیا غارت شد، سپس پس از جنگ جهانی دوم به موزه ملی نیجریه بازگردانده شد – به ملکه الیزابت داد. اکنون در دهلیز بزرگ در قلعه ویندزور قرار دارد.

اوبا که فرمانروای سنتی مردم ادو و حافظ فرهنگ ادو است، می خواهد تمام برنزها را در کاخ خود نگهداری کند. آقای اوباسکی که دومین و آخرین دوره ریاست جمهوری خود را در سال 2024 به پایان می رساند، مدت زیادی برای اثبات قدرت خود باقی نمانده است. اگر دیدگاهش شانسی برای غالب شدن دارد، باید گام خود را طولانی تر کند.