تسلیحات روسی در جنوب شرق آسیا صاحبان کمتری دارند

اچARD-WIRED INTO روحیه کسانی که آسیای جنوب شرقی را اداره می کنند این است که در دنیای خطرناکی زندگی می کنند. منطقه آنها شاهد رقابت قدرت های بزرگ بین آمریکا، چین و هند است. چین ادعاهای همپوشانی در دریای چین جنوبی با پنج کشور آسیای جنوب شرقی دارد و آنها را به شدت ابراز می کند. پیشه های رفاقت و اجماع که بر بحث ها در باشگاه منطقه ای، اتحادیه ده کشوری کشورهای جنوب شرق آسیا، غالب است، تا حدی در نظر گرفته شده است که تاریخ سوء ظن و درگیری متقابل را به تصویر بکشد. در جنوب شرق آسیا، دفاع قوی نقطه شروع یک کشور قوی است. سنگاپور کوچک تقریباً 3 درصد از آن را خرج می کند تولید ناخالص ملی در دفاع، بیش از هر کشور اروپایی به جز یونان، روسیه و اوکراین. در میانمار، ژنرال ها به سمت هموطنان خود اسلحه می زنند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

بنابراین، جایی که کشورهای آسیای جنوب شرقی تسلیحات خود را خریداری می کنند، یک مسئله بزرگ است – و تهاجم دور روسیه به اوکراین همه چیز را تغییر داده است. در دو دهه قبل از جنگ، روسیه به راحتی بزرگترین تامین کننده منطقه بود و 11 میلیارد دلار تسلیحات فروخت، در حالی که آمریکا، فرانسه، آلمان و سایرین عقب تر بودند. ایان استوری در سایت خاطرنشان می کند که روسیه سلاح های با فناوری پیشرفته را با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می دهد ISEAS-موسسه یوسف ایشاک، یک سازمان تحقیقاتی در سنگاپور. همچنین کالاهای مبادله ای را به عنوان پرداخت پذیرفت. در مورد حقوق بشر سخنی به میان نیاورد. و فساد به کاهش معاملات کمک کرد.

با این حال، حتی قبل از جنگ، فروش تسلیحات روسیه در حال کاهش بود. ویتنام که به راحتی بزرگترین خریدار منطقه از روسیه است، به دنبال نگرانی در مورد فساد، نوسازی نظامی را متوقف کرد. دیگران نگران مجازات شدن توسط آمریکا پس از تصویب قوانین تحریمی علیه ایران، کره شمالی و روسیه در سال 2017 بودند. فیلیپین طرح هلیکوپترهای روسی را کنار گذاشت.

از زمان جنگ، فروش روسیه به آسیای جنوب شرقی سقوط کرده است و بعید است که دوباره احیا شود. برخی از کشورها نگران خطر اعتبار خرید از روسیه هستند. همه دیده اند که برخی از تسلیحات روسیه در جنگ چقدر ضعیف عمل کرده است. و حتی اگر کشورهای آسیایی بخواهند به خرید تسلیحات روسی ادامه دهند، سخت خواهد بود. سیمون ویزمن از موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) می‌گوید تشدید تحریم‌های روسیه (از جمله در آسیا، توسط ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی و تایوان) دسترسی شرکت‌های روسی به فناوری‌های پیشرفته را که نه تنها برای ساختن سیستم‌های تسلیحاتی، بلکه برای ارتقای سیستم‌های تسلیحاتی حیاتی هستند، پیچیده خواهد کرد. طول عمر مورد انتظار نیروهای مسلح ویتنام، به ویژه، اکنون به طرز وحشتناکی به دلیل اتکای خود به روسیه در معرض دید هستند.

چه کسی کفش روسیه را پر خواهد کرد؟ چین می خواهد، اما موقعیت خوبی به نظر نمی رسد. فروش تسلیحات چینی در جنوب شرق آسیا در پنج سال منتهی به سال 2021 در مقایسه با پنج سال قبل، دو پنجم کاهش یافته است. سنگاپور روابط دفاعی با غرب را بسیار ترجیح می دهد. کسانی که با چین در دریای چین جنوبی منازعه دارند، از جمله ویتنام، به سختی قصد خرید تسلیحات از دشمن احتمالی خود را در آنجا دارند.

همچنین نگرانی هایی در مورد کیفیت برخی از کیت های چینی وجود دارد. ژنرال های سابق تایلند در سال 2017 با چین برای خرید سه زیردریایی به ارزش حدود یک میلیارد دلار معامله کردند. با این حال، این پروژه به دلیل عدم وجود یک موتور چینی قابل دوام، بر روی صخره ها اجرا شده است. اگر تایلند قرارداد را محدود یا لغو کند، همانطور که آقای استوری استدلال می کند احتمال دارد، شرمندگی بزرگی برای چین خواهد بود. حتی حکومت نظامی وحشیانه میانمار که توسط اکثر کشورهای جهان طرد شده است، اما نه روسیه یا چین، از کیفیت ناوگان هواپیماهای جنگنده ساخته شده توسط یک سرمایه گذاری مشترک چین و پاکستان ناراضی است. اگر فقط برای پرواز امن بودند، آنها را برمی گرداند. تا حدی در پاسخ، حکومت نظامی روابط خود را با روسیه دوچندان کرد، زیرا با مخالفان جنگ به راه انداخته است. بدین ترتیب میانمار به فهرست بلندبالایی از کشورهایی می‌پیوندد که توسط تسلیحات روسیه بی‌ثبات شده‌اند.

سازندگان تسلیحات هندی نیز امیدوارند وارد این نقض شوند – به نظر می رسد قراردادی برای تامین موشک های کروز براهموس به اندونزی قریب الوقوع است. اما برنده بزرگ خروج دلالان اسلحه روسی، کره جنوبی است، یک نیروگاه صادراتی در بخش‌های دیگر که SIPRI محاسبه می کند، اکنون بزرگترین تامین کننده تسلیحات منطقه است.

سلاح های آن بر اساس قیمت، کیفیت، پیشنهادات اعتباری و تحویل سریع برنده می شوند. و تامین کنندگان کره جنوبی از انتقال فناوری به مشتریان خود خوشحال هستند، از اندونزی شروع کردند، که در حال ساخت کشتی های دریایی با کمک کره جنوبی است (این منطقه هیچ صنعت دفاعی بومی ندارد که بتوان از آن صحبت کرد). همچنین به طرز جالبی، کره جنوبی در بازی بزرگ ژئوپلیتیکی که در جنوب شرق آسیا در حال انجام است، پوست کمی دارد. از نظر بسیاری در منطقه، این امر بسیار مهم است.

از Banyan، ستون نویس ما در آسیا بیشتر بخوانید:
میکرونزی مقابل چین (16 مارس)
شکاف در اولین خانواده سنگاپور بدتر می شود (9 مارس)
نیوزلند حق دارد تاوان جنایات استعماری خود در اقیانوس آرام را بپردازد (2 مارس)

همچنین: چگونه ستون بانیان نام خود را گرفت