باب ایگر تغییرات بزرگی در دیزنی ایجاد می کند

نالسون پلتز مردی است که به برنده شدن عادت کرده است. بنابراین هنگامی که صندوق تامینی او، Trian Partners، مبارزه نیابتی برای یک صندلی در هیئت مدیره دیزنی را در 9 فوریه لغو کرد، تسلیم نشد. یک روز قبل از آن، باب ایگر، دیزنی که تازه بازگشته است مدیر عامل، تغییرات گسترده ای را در نیروگاه سرگرمی آن گونه که تریان به دنبال آن بود، اعلام کرد.

یک ساختار سازمانی جدید قدرت را از پیشخوان های لوبیا به تیم های خلاق تغییر خواهد داد. این تغییرات در دوران باب چاپک را که آقای ایگر در اوایل سال 2020 به‌عنوان جانشین انتخاب کرد و سپس در نوامبر جایگزین شد، معکوس می‌کند. هزینه های عملیاتی 2.5 میلیارد دلار کاهش می یابد و 3 میلیارد دلار دیگر از مخارج محتوا، مجموعا معادل 8 درصد از هزینه ها، کاهش می یابد. 7000 پرسنل می روند. برای جبران ضررهای مالی در سرویس پخش دیزنی +، در ماه دسامبر آقای ایگر قیمت اشتراک در آمریکا را تا 38 درصد افزایش داد. او می‌گوید دیزنی در مسابقه تسلیحاتی جهانی برای مشترکین شرکت خواهد کرد. در عوض، او اشاره کرد که ممکن است مجوز بیشتری از کاتالوگ خود را برای پلتفرم‌های رقیب برای کسب سود دریافت کند. برای تکمیل آن، دیزنی تا پایان سال 2023 پرداخت سود سهام را از سر خواهد گرفت.

با همه اینها، آقای ایگر چندین سوال کلیدی را بی پاسخ گذاشت. اولین مورد مربوط به برنامه بلندمدت دیزنی برای استریم است که او هنوز آن را بیان نکرده است. آقای ایگر گفته است که می‌خواهد روی «برندهای اصلی و حق امتیازها» تمرکز کند. خانه آنلاین آنها Disney+ است. او همچنین می‌خواهد از سرگرمی‌های عمومی «تمایز نشده» اجتناب کند. این متعلق به Hulu است، یک استریمر که دو سوم آن متعلق به دیزنی است. قرار است قرارداد دیزنی با Comcast، غول کابلی که یک سوم آن را در اختیار دارد، در سال 2024 به پایان برسد. کندی رشد Hulu و وخامت حاشیه ها نشان می دهد که وضعیت موجود دیگر کار نمی کند. رئیس Comcast در ماه سپتامبر اعلام کرد که “اگر برای فروش باشد” برای خرید سهام دیزنی آماده است. آقای ایگر باید تصمیم بگیرد که آیا برنامه های Hulu را رها کند، که طبق گفته Parrot Analytics، یک شرکت داده، عملکرد بهتری نسبت به Disney+ با بینندگان و زنان مسن تر دارد یا اینکه حدود 9 میلیارد دلار برای سهام Comcast صرف کند.

دومین سوال حل نشده دیزنی به بخش دیگری از امپراتوری رسانه ای آن مربوط می شود. ESPN. شبکه ورزشی همیشه با استراتژی دیزنی که اولین بار در سال 1957 توسط بنیانگذار آن، والت دیزنی، برای کسب درآمد از امتیازات خلاقانه در قالب‌ها و کانال‌های توزیع مختلف ارائه شد، سازگار نبوده است. تصمیم آقای ایگر برای جدایی ESPN به عنوان یک واحد تجاری جداگانه، تشخیص ضمنی موقعیت نامناسب آن است. در حال حاضر، آقای ایگر می‌گوید که دیزنی قصد ندارد خارج شود ESPN. اگر شرکت تصمیم به خرید بزرگ دیگری، یا از Hulu یا مثلاً در بازار به سرعت در حال رشد بازی های ویدیویی داشته باشد، ممکن است تغییر کند. با توجه به 40 میلیارد دلار بدهی خالص دیزنی، درآمد حاصل از فروش ESPN ممکن است برای کمک به سرمایه گذاری در هر معامله مورد نیاز باشد.

این مقدار زیادی است که آقای ایگر باید در 22 ماه باقی مانده از قراردادش، جانشینی بهتر از آقای چاپک پیدا کند. ارزش بازار 200 میلیارد دلاری دیزنی از زمان بازگشت او 19 درصد افزایش یافته است، که نشان می دهد سرمایه گذاران نسبت به باب دیگر به او اعتماد بیشتری دارند (نمودار را ببینید). اما ممکن است کمتر از جوان ترش به او اعتماد کنند: ارزش شرکت هنوز 60 میلیارد دلار کمتر از زمانی است که او در اوایل سال 2020 بازنشسته شد.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.