ایران برنامه هسته ای خود را فراتر از دسترس بمب های آمریکایی قرار می دهد

ایران برنامه هسته ای خود را فراتر از دسترس بمب های آمریکایی قرار می دهد

منt دقیقا است پنج سال از زمانی که دونالد ترامپ آمریکا را از توافق با ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی خارج کرد. از آن زمان تاکنون، ایران ثابت نمانده است. به نظر می رسد تصاویر ماهواره ای تایید می کند که ایران در حال ساخت تاسیسات هسته ای در کوه های زاگرس، در نزدیکی سایت غنی سازی نطنز موجود است (نشان داده شده در بالا). به نظر می رسد آنقدر زیر زمین است که حتی در برابر قوی ترین بمب انهدام سنگر آمریکا نیز آسیب ناپذیر خواهد بود.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

اگر تجزیه و تحلیل این تصاویر توسط مرکز مطالعات عدم اشاعه جیمز مارتین، یک آمریکایی NGOدرست است، چهار ورودی به دامنه کوه حفر شده که هر کدام شش متر عرض و هشت متر ارتفاع دارند. این تاسیسات در عمق 80-100 متری داخل است. آمریکایی‌ها بمبی ساخته بودند که به آن معروف بود gbu-57، به طور خاص برای اینکه بتواند یک تأسیسات زیرزمینی قبلی در فردو را تخریب کند. همچنین به عنوان نفوذ کننده فرمان عظیم (پاک کن) بمب 14000 کیلوگرمی هدایت شونده دقیق می تواند قبل از منفجر شدن از 60 متر زمین و سنگ فرو کند. اما این ممکن است دیگر برای تخریب مخفیگاه ایران کافی نباشد.

موسسه علوم و امنیت بین المللی (داعشیک اندیشکده در واشنگتن که توسط دیوید آلبرایت، بازرس سابق تسلیحات تأسیس شده است، بر این باور است که عمیق‌ترین بخش اتاق می‌تواند به عنوان سالنی برای تعداد کمی از سانتریفیوژهای پیشرفته استفاده شود که می‌توانند به سرعت اورانیوم مناسب برای سلاح تولید کنند.WGU) ایران را قادر به یک شکست هسته ای غیرقابل توقف کند.

هر چه انتقادات به توافق هسته ای سال 2015 معروف به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که دولت باراک اوباما با مشارکت چهار عضو دائمی دیگر ساخته شده بود سازمان ملل متحد شورای امنیت و اتحادیه اروپا ( پ5+1) اطمینان حاصل کرد که ایران حدود یک سال طول می کشد تا مواد شکافت پذیر کافی برای یک دستگاه هسته ای تولید کند. اکنون احتمالاً می تواند تقریباً بلافاصله به آن دست یابد.

از زمان تصمیم بی پروا آقای ترامپ برای از بین بردن «بدترین توافق تاریخ» و تمدید تحریم هایی که برای اعمال «فشار حداکثری» بر رژیم ایران طراحی شده بود، ایران سانتریفیوژهای جدید و سریع تری را به صورت آنلاین عرضه کرده است که ظرفیت غنی سازی آن را به شدت افزایش داده است. بر اساس گزارش بازرسی سه ماهه در ماه فوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس بین المللی انرژی اتمیسازمان ملل متحدتیم آقای آلبرایت، ناظر هسته ای، تخمین می زند که ایران می تواند به اندازه کافی تولید کند WGU برای یک سلاح هسته ای تنها در 12 روز. این کشور باید تنها از سه آبشار سانتریفیوژ پیشرفته و نیمی از ذخایر فعلی اورانیوم 60 درصدی خود استفاده کند.

نگران‌کننده‌تر این است که اگر ایران از تمام ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده خود استفاده کند، می‌تواند تولید کند WGU برای چهار سلاح هسته ای دیگر در یک ماه. در دو ماه دیگر، با استفاده از ذخایر اورانیوم با غنای پایین (یعنی با غنای کمتر از 5 درصد)، می تواند مواد کافی برای دو سلاح دیگر به دست آورد. آزمایش و استقرار یک بمب برای یک سیستم تحویل نفت خام، مانند یک هواپیما یا یک کشتی، حدود شش ماه طول می کشد. یک کلاهک موشکی ممکن است ظرف یک یا دو سال امکان پذیر باشد. ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، در شهادت در کنگره در ماه مارس، جدول زمانی مشابهی را ترسیم کرد.

هیچ کدام به این معنی نیست که ایران در آستانه شکستن و تبدیل شدن به یک کشور دارای سلاح هسته ای کامل است. اما همانطور که آقای آلبرایت می‌گوید، این بدان معناست که می‌تواند سلاح‌های هسته‌ای را تقریباً «در صورت تقاضا» تولید کند. با توجه به تعهد مکرر آمریکا مبنی بر اینکه هرگز اجازه ندهد ایران بمب در اختیار داشته باشد و ترسش از تشدید تنش در بخشی از جهان ناآرام، ممکن است تصور شود که تلاش‌های دیپلماتیک شدید برای احیای برجامیا حداقل یافتن راه‌های جایگزین برای محدود کردن تهدید هسته‌ای ایران، فوراً در دست اقدام است.

دور از آن. علیرغم مذاکرات غیرمستقیم فشرده بین آمریکا و ایران به ریاست جمهوری اتحادیه اروپاجوزپ بورل، دیپلمات ارشد، که سال گذشته برای ماه ها در وین ادامه داشت، تلاش برای دمیدن روحی تازه در برجام به جایی نرسید در سپتامبر، دو طرف از هم دورتر شدند. ایرانی‌ها از پذیرش تحقیقات جدید توسط این سازمان خودداری کردند آژانس بین المللی انرژی اتمی به فعالیت‌های هسته‌ای گذشته خود پرداختند و اصرار داشتند که تضمین‌هایی به آن‌ها داده شود که در صورت کناره‌گیری مجدد دولت آینده آمریکا از توافق، همچنان از تخفیف تحریم‌ها، از جمله غرامت مالی بهره‌مند خواهند شد.

تهاجم روسیه مانع یک توافق جدید شد

علی انصاری، مدیر مؤسسه مطالعات ایران در دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند، معتقد است که ایرانیان هرگز «در مورد بازگشت به جهان صادق نبودند». برجام و همچنین در وزارت امور خارجه اشتیاق واقعی وجود نداشت: این مذاکرات به خاطر مذاکرات بود. امیل هوکایم، متخصص امنیت خاورمیانه در مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن، با این نظر موافق است: «ایرانی ها قبلاً تصمیم گرفته بودند که فراتر از این هستند. برجام زمانی که دولت بایدن وارد شد آژانس بین المللی انرژی اتمی

هر دو معتقدند که ناقوس مرگ برای توافق هسته ای، حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته بود. با وارد کردن روسیه و ایران به روابط دفاعی بسیار نزدیک‌تر، هر گونه امید باقی مانده برای احیای روابط را از بین برد. پفرآیند 5+1 با افزایش قیمت انرژی، برخی از فشارهای اقتصادی فوری بر ایران را نیز از بین برد. علاوه بر این، آقای انصاری معتقد است، ایران تصور می‌کرد که روسیه در اوکراین پیروز می‌شود، که با بهره‌برداری از اختلافات بین متحدان اروپایی آمریکا، روایت ایران از افول غرب را تقویت می‌کند و شرایط بهتری برای تحریم‌ها به دست می‌آورد. اگرچه فعلاً این انتظار از بین رفته است، اما ایران فکر می‌کند که می‌تواند دست خود را در رابطه با روسیه ضعیف‌تر تقویت کند.

آقای حکایم فکر می کند که ارزیابی در اکثر شش کشور شورای همکاری خلیج فارس (شورای همکاری خلیج فارس) از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی، این است که روسیه منزوی که مشتاق خرید هواپیماهای بدون سرنشین و موشک از ایران است، به شریک تجاری بسیار ارزشمندتری تبدیل خواهد شد. به‌ویژه، اکنون فرض بر این است که روسیه برای انتقال سامانه‌های تسلیحاتی با فناوری پیشرفته که می‌تواند شکاف‌های بزرگ موجودی انبار ایران مانند پیشرفته را برطرف کند، آماده‌تر خواهد بود. اس-400 موشک زمین به هوا و هواپیمای جنگنده بسیار توانمند سوخو-35 روسیه.

در هر صورت، برخی در واشنگتن از کشورهای حاشیه خلیج فارس می خواهند که برای امنیت خود بیشتر تلاش کنند، به ویژه در زمانی که دولت آمریکا درگیر مدیریت جنگ در اوکراین است، بدون اینکه به رقابت دائمی آن با چین اشاره کنیم. بسیاری از ناظران خلیج فارس فکر می کنند که آمریکا از قبل شروع به بستن چمدان های خود در منطقه کرده است.

علاوه بر این، اعراب خلیج فارس نسبت به آمریکا یا اسرائیل به پرونده هسته ای ایران بسیار کمتر علاقه مند شده اند. آنها هم اکنون ایران را یک قدرت هسته ای واقعی می دانند. آنها همچنین تخصص فنی لازم برای مذاکره با ایرانی ها در مورد محدودیت های هسته ای را ندارند، حتی اگر بخواهند. آقای حکایم می گوید آنچه آنها نگران آن هستند موشک ها، پهپادها و شبه نظامیان ایران است. در مقابل، اسرائیل احساس می کند که می تواند به خوبی با آنها کنار بیاید. اما بارها و بارها گفته است که نمی تواند با ایران دارای قابلیت هسته ای زندگی کند.

نتیجه نوعی تعادل خسته‌کننده اما خطرناک است که به موجب آن قدرت‌های منطقه‌ای تلاش می‌کنند تا با سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران، ژست‌های حسن نیت از جمله پذیرش مجدد قائم مقام سوری ایران در اتحادیه عرب، و تعویق به چین، اهرم‌هایی بر ایران به دست آورند. یک تأثیر واقعی بر ایران – در صورت امکان. کشورهای کوچکتر خلیج فارس به وضوح احیای روابط بین عربستان سعودی و ایران با میانجیگری چین را در ماه مارس پذیرفتند. در عین حال، آنها امیدوارند که ایران کمتر در منطقه مداخله کند. در جبهه هسته‌ای، آنها ترجیح می‌دهند که ایران از شکست خودداری کند و اجازه دهد آژانس بین المللی انرژی اتمی برگه بازرسی های معمول را داشته باشید.

از دیدگاه اعراب خلیج، بزرگترین وحشی‌ترین وحشی‌ها نتیجه انتخابات بعدی آمریکا و رفتار اسرائیل است. علیرغم توافقات ابراهیم در سال 2020، که روابط اسرائیل را با چهار کشور عربی دیگر عادی کرد، دولت‌های خلیج می‌دانند که تأثیر کمی بر آنچه اسرائیل ممکن است در مورد ایران انجام دهد، دارند. در حالی که ایران تلاش می کند تا این بازی را تغییر دهد اس– 400 موشک و جت های مدرن از روسیه و آبشارهای غنی سازی خود را هر چه بیشتر در دامنه کوه مدفون کرده است، اسرائیل ممکن است پنجره خود را برای عمل بسته ببیند. ژنرال هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، در 23 مه گفت: «ایران بیش از هر زمان دیگری در غنی سازی اورانیوم پیشرفت کرده است». اما اسرائیل محدودیتی برای خود دارد. احتمالاً به یک نوع تانکر هوایی نیاز دارد KC-46 پگاسوس، برای انجام حمله ای به ایران که به هر حال سخت و مخاطره آمیز خواهد بود. انتظار نمی رود بوئینگ آنها را تا سال 2025 تحویل دهد.

در هر صورت، سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل هنوز متقاعد نشده‌اند که ایران تصمیم گرفته است به غنی‌سازی تسلیحاتی دست بزند یا گام‌های کلیدی را در جهت تسلیحات با امکان قرار دادن مواد شکافت‌پذیر در یک کلاهک هسته‌ای عملیاتی برداشته است. در همین حال، تمرکز خود را بر حمایت از نیروهای نیابتی منطقه ای ایران، مانند گروه اسلامگرای فلسطینی حماس و گروه لبنانی حزب الله، متمرکز کرده است. همچنین مایل است روابط دوستانه تر با سعودی ها را تقویت کند.

هنری روم، متخصص ایران در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، می‌گوید که وضعیت مانند تلاش برای انداختن توپ به یک سالن بولینگ است که در آن یک ناودان نشان‌دهنده یک توافق هسته‌ای جدید و دیگری نشان‌دهنده تشدید درگیری با پیامدهای بالقوه فاجعه‌بار است. نگه داشتن توپ در وسط به تمرکز، احتیاط و شانس نیاز دارد. که هیچ کدام تضمینی نیست.