انویدیا تنها شرکتی نیست که از هجوم طلا به هوش مصنوعی سود می‌برد

آ مستطیل خاکستری ساختمانی در حومه سن خوزه ردیف به ردیف ماشین های چشمک زن را در خود جای داده است. انبوهی از سیم های رنگارنگ سرورهای پیشرفته، تجهیزات شبکه و سیستم های ذخیره سازی داده را به هم متصل می کنند. واحدهای تهویه مطبوع حجیم بالای سر می چرخند. سر و صدا بازدیدکنندگان را مجبور می کند فریاد بزنند.

این ساختمان متعلق به شرکت Equinix است که فضای مرکز داده را اجاره می کند. تجهیزات داخل متعلق به شرکت هایی از غول های شرکتی گرفته تا استارت آپ ها هستند که به طور فزاینده ای از آن برای اجرای هوش مصنوعی خود استفاده می کنند.هوش مصنوعی) سیستم های. را هوش مصنوعی عجله طلا، که توسط پیچیدگی خیره کننده سیستم های “مولد” مانند چت تحریک می شود.GPT، یک گفتگوی مجازی موفق، وعده می دهد که سود سرشاری را برای کسانی که از پتانسیل این فناوری استفاده می کنند، ایجاد کند. با این حال، مانند روزهای اولیه هر عجله طلا، در حال حاضر برای فروشندگان کلنگ و بیل‌های مورد نیاز ثروت می‌آورد.

در 24 می انویدیا، که نیمه هادی های انتخابی بسیاری را طراحی می کند هوش مصنوعی سرورها، پیش بینی درآمد و سود تحلیلگران را برای سه ماه منتهی به آوریل شکست داد. این شرکت انتظار دارد در سه ماهه جاری خود ۱۱ میلیارد دلار فروش داشته باشد که نصف آن چیزی است که وال استریت پیش‌بینی کرده بود. از آنجایی که قیمت سهام آن روز بعد 30 درصد افزایش یافت، ارزش بازار شرکت با 1 تریلیون دلار معاشقه شد. جنسن هوانگ، مدیر اجرایی انویدیا، در 29 مه اعلام کرد که جهان در “نقطه اوج عصر محاسباتی جدید” قرار دارد.

دیگر شرکت‌های تراشه، از طراحان همکار مانند AMD به تولیدکنندگانی مانند TSMC از تایوان، در جاروب شده اند هوش مصنوعی هیجان ارائه‌دهندگان زیرساخت‌های محاسباتی دیگر نیز چنین هستند – که شامل همه چیز از کابل‌های رنگارنگ، واحدهای تهویه مطبوع پر سر و صدا و فضای کف مرکز داده گرفته تا نرم‌افزاری است که به اجرای آن کمک می‌کند. هوش مصنوعی مدل‌سازی و داده‌ها را مرتب می‌کند. از زمان چت، شاخص 30 نفری این شرکت‌ها 40 درصد افزایش یافته استGPTدر ماه نوامبر راه اندازی شد، در مقایسه با 13٪ برای فناوری سنگین نزدک شاخص (نگاه کنید به نمودار). دانیل جفریس از این گروه خلاصه می‌کند: «یک پشته فناوری جدید در حال ظهور است هوش مصنوعی Infrastructure Alliance، یک گروه لابی.

در ظاهر، هوش مصنوعی گوبینز بسیار کمتر هیجان انگیزتر از “مدل های زبان بزرگ” زیرکانه پشت چت به نظر می رسدGPT و مجموعه رقبای آن که به سرعت در حال گسترش است. اما از آنجایی که مدل سازان و سازندگان برنامه های کاربردی که بر روی آن مدل ها می نشینند، برای بخشی از آینده رقابت می کنند. هوش مصنوعی پای، همه آنها به قدرت محاسباتی در اینجا و اکنون نیاز دارند – و مقدار زیادی از آن.

آخرین هوش مصنوعی سیستم‌ها، از جمله نوع مولد، بسیار محاسباتی‌تر از سیستم‌های قدیمی‌تر هستند، چه رسد به غیرهوش مصنوعی برنامه های کاربردی. امین وحدت، رئیس هوش مصنوعی زیرساخت‌های Google Cloud Platform، بازوی محاسبات ابری غول اینترنتی، مشاهده می‌کنند که اندازه مدل‌ها در شش سال گذشته هر سال ده برابر شده است. GPT-4، آخرین نسخه نسخه ای که چت را تقویت می کندGPT، داده ها را با استفاده از پارامترهای شاید 1trn تجزیه و تحلیل می کند که بیش از پنج برابر پارامترهای قبلی خود است. همانطور که مدل ها در پیچیدگی رشد می کنند، نیازهای محاسباتی برای آموزش آنها به ترتیب افزایش می یابد.

پس از آموزش، هوش مصنوعیs برای استفاده در فرآیندی به نام استنتاج به ظرفیت اعداد کمتری نیاز دارند. اما با توجه به گستره برنامه های پیشنهادی، استنتاج، به طور انباشته، نیاز به مقدار زیادی اُمف پردازشی نیز دارد. مایکروسافت بیش از 2500 مشتری برای سرویسی دارد که از فناوری Open استفاده می کندهوش مصنوعی، چتGPTخالق، که غول نرم افزاری تقریباً نیمی از آن را در اختیار دارد. این میزان نسبت به سه ماهه قبل ده برابر شده است. شرکت مادر گوگل، آلفابت، شش محصول با 2 میلیارد یا بیشتر کاربر در سراسر جهان دارد – و قصد دارد آنها را با توربو شارژر تولید کند. هوش مصنوعی.

بارزترین برندگان از افزایش تقاضا برای قدرت محاسباتی، سازندگان تراشه هستند. شرکت هایی مانند Nvidia و AMD هر بار که نقشه های آنها توسط سازندگانی مانند سیلیکون حک می شود، هزینه مجوز دریافت کنید TSMC به نمایندگی از مشتریان نهایی، به ویژه ارائه دهندگان بزرگ محاسبات ابری که بیشترین قدرت را دارند هوش مصنوعی برنامه های کاربردی. هوش مصنوعی بنابراین برای طراحان تراشه یک موهبت است، زیرا از تراشه های قدرتمندتر (که تمایل به ایجاد حاشیه های بالاتر دارند) و تعداد بیشتری از آنها سود می برد. UBSیک بانک تخمین می زند که در یکی دو سال آینده هوش مصنوعی تقاضا برای تراشه های تخصصی معروف به واحدهای پردازش گرافیکی (پردازنده گرافیکیs) 10 تا 15 میلیارد دلار.

در نتیجه، درآمد سالانه مرکز داده انویدیا که 56 درصد از فروش آن را تشکیل می دهد، می تواند دو برابر شود. AMD در حال بیرون آوردن یک جدید است پردازنده گرافیکی اواخر امسال اگر چه این بازیکن بسیار کوچکتر در پردازنده گرافیکی-طراحی بازی از Nvidia، در مقیاس هوش مصنوعی استیسی راسگون از برنشتاین، یک کارگزار، می گوید که رونق به این معنی است که شرکت آماده است «حتی اگر فقط پسماندهای» بازار را به دست آورد، منتفع شود. استارت آپ های طراحی تراشه بر روی هوش مصنوعیمانند Cerebras و Graphcore در تلاش هستند تا نامی برای خود دست و پا کنند. PitchBook، یک ارائه دهنده داده، حدود 300 شرکت از این قبیل را شمارش می کند.

طبیعتاً بخشی از درآمدهای بادآورده نیز نصیب سازندگان خواهد شد. در آوریل TSMCرئیس این شرکت، سی سی وی، با احتیاط در مورد “افزایش صعودی به داخل” صحبت کرد هوش مصنوعی-تقاضای مرتبط». سرمایه گذاران نسبتاً مشتاق تر بوده اند. قیمت سهام این شرکت پس از آخرین درآمدهای انویدیا 10 درصد افزایش یافت و حدود 20 میلیارد دلار به ارزش بازار آن افزود. ذینفعان کمتر آشکار نیز شامل شرکت هایی هستند که اجازه می دهند تراشه های بیشتری در یک واحد پردازش بسته بندی شوند. Besi، یک شرکت هلندی، ابزارهایی را می سازد که به اتصال تراشه ها به یکدیگر کمک می کنند. به گفته پیر فراگو از نیو استریت ریسرچ، شرکت دیگری از تحلیلگران، این شرکت هلندی سه چهارم بازار را برای اتصال با دقت بالا کنترل می کند. قیمت سهام آن در سال جاری بیش از نصف افزایش یافته است.

UBS برآورد می کند که gpuحدود نیمی از هزینه های تخصصی را تشکیل می دهند هوش مصنوعی سرورها، در مقایسه با یک دهم سرورهای استاندارد. اما آنها تنها ابزار لازم نیستند. برای کار به عنوان یک کامپیوتر واحد، یک مرکز داده پردازنده گرافیکیهمچنین باید با یکدیگر صحبت کنند.

این امر به نوبه خود به تجهیزات شبکه ای پیشرفته مانند سوئیچ ها، روترها و تراشه های تخصصی نیاز دارد. به گفته یک شرکت تحقیقاتی گروه 650، انتظار می‌رود که بازار چنین کیت‌هایی در چند سال آینده سالانه 40 درصد رشد کند و تا سال 2027 به حدود 9 میلیارد دلار برسد. انویدیا که مجوز چنین کیت هایی را نیز صادر می کند، 78 درصد از فروش جهانی را به خود اختصاص داده است. اما رقبایی مانند Arista Networks، یک شرکت کالیفرنیایی، از سرمایه‌گذاران نیز دیدن می‌کنند: قیمت سهام آن در سال گذشته نزدیک به 70 درصد افزایش یافته است. Broadcom که تراشه‌های تخصصی را می‌فروشد که به شبکه‌ها کمک می‌کند، گفت که فروش سالانه این نیمه‌رساناها در سال 2023 چهار برابر می‌شود و به 800 میلیون دلار می‌رسد.

را هوش مصنوعی پیتر روتن از اشاره می کند که رونق همچنین خبر خوبی برای شرکت هایی است که سرورهایی را که به مراکز داده مونتاژ می کنند. IDC، یک شرکت تحقیقاتی دیگر Dell’Oro Group، یک شرکت دیگر از تحلیلگران، پیش بینی می کند که مراکز داده در سراسر جهان سهم سرورهای اختصاص داده شده به هوش مصنوعی از کمتر از 10 درصد امروز به حدود 20 درصد در عرض پنج سال، و سهم آن کیت از هزینه سرمایه مراکز داده روی سرورها از حدود 20 درصد امروز به 45 درصد افزایش خواهد یافت.

این به نفع سازندگان سرور مانند Wistron و Inventec خواهد بود، هر دو از تایوان، که سرورهای سفارشی سازی شده را عمدتاً برای ارائه دهندگان ابر غول پیکر مانند خدمات وب آمازون تولید می کنند.AWS) و Azure مایکروسافت. تولیدکنندگان کوچکتر نیز باید خوب عمل کنند. روسای Wiwynn، دیگر سازنده سرور تایوانی، اخیراً این را گفته اند هوش مصنوعی-پروژه های مرتبط بیش از نیمی از دفتر سفارش فعلی آنها را تشکیل می دهند. Super Micro، یک شرکت آمریکایی، گفت که در سه ماه منتهی به آوریل هوش مصنوعی محصولات 29 درصد از فروش آن را به خود اختصاص داده اند، در حالی که میانگین 20 درصد در 12 ماه گذشته افزایش یافته است.

همه اینها هوش مصنوعی سخت افزار برای کار کردن به نرم افزار تخصصی نیاز دارد. برخی از این برنامه ها از شرکت های سخت افزاری می آیند. پلتفرم نرم افزاری انویدیا به نام CUDA، به مشتریان این امکان را می دهد که حداکثر استفاده را از آن ببرند پردازنده گرافیکیs، برای مثال. شرکت های دیگر برنامه هایی ایجاد می کنند که اجازه می دهند هوش مصنوعی شرکت ها داده ها را مدیریت می کنند (Datagen، Pinecone، Scale هوش مصنوعی) یا میزبان مدل های زبان بزرگ (HuggingFace، Replicate). PitchBook حدود 80 استارتاپ از این دست را شمارش می کند. در سال جاری تاکنون بیش از 20 نفر سرمایه جدید جذب کرده اند. Pinecone از Andreessen Horowitz و Tiger Global، دو غول سرمایه گذاری خطرپذیر، به عنوان سرمایه گذاران حساب می کند.

همانند سخت افزار، مشتریان اصلی بسیاری از این نرم افزارها غول های ابری هستند. آمازون، آلفابت و مایکروسافت با هم قصد دارند در سال جاری حدود 120 میلیارد دلار هزینه سرمایه گذاری کنند که نسبت به 78 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش یافته است. با این حال، تقاضا برای هوش مصنوعی محاسبات آنقدر بالاست که حتی آنها هم در تلاش برای نگه داشتن آن هستند.

که فضایی برای رقبا ایجاد کرده است. در چند سال گذشته IBM، Nvidia و Equinix شروع به ارائه دسترسی به پردازنده گرافیکی“به عنوان یک سرویس”. هوش مصنوعیاستارت آپ های ابری متمرکز نیز در حال گسترش هستند. در ماه مارس، یکی از آنها، لامبدا، 44 میلیون دلار از سرمایه گذارانی مانند Gradient Ventures، یکی از بازوهای مخاطره آمیز گوگل، و گرگ براکمن، بنیانگذار Open جمع آوری کرد.هوش مصنوعی. ارزش این شرکت حدود 200 میلیون دلار بود. یک دستگاه مشابه، CoreWeave، در ماه آوریل 221 میلیون دلار، از جمله از Nvidia، به ارزش 2 میلیارد دلار جمع آوری کرد. برانین مک‌بی، یکی از بنیانگذاران CoreWeave، استدلال می‌کند که تمرکز بر خدمات مشتری و زیرساخت طراحی شده پیرامون هوش مصنوعی به آن کمک کنید تا با غول های ابری رقابت کند.

آخرین گروه از هوش مصنوعی– برندگان زیرساخت به ارائه بیل های واقعی نزدیک تر هستند: مالکان مرکز داده. با افزایش تقاضا برای رایانش ابری، ویژگی‌های آنها در حال پر شدن است. در نیمه دوم سال 2022، نرخ خالی مراکز داده به 3 درصد رسید که یک رکورد پایین است. متخصصانی مانند Equinix یا رقیب آن، Digital Realty، به طور فزاینده ای با مدیران دارایی های بزرگ که مشتاق هستند مراکز داده را به مجموعه املاک خود اضافه کنند، رقابت می کنند. در سال 2021، بلک استون، غول بازارهای خصوصی، 10 میلیارد دلار برای آن پرداخت کرد QTS Realty Trust، یکی از بزرگترین اپراتورهای مرکز داده آمریکا. در آوریل، بروکفیلد، رقیب کانادایی بلک استون که سرمایه گذاری زیادی در مراکز داده انجام داده است، Data4، یک شرکت مرکز داده فرانسوی را خریداری کرد.

ادامه رشد هوش مصنوعیپشته زیرساخت هنوز می تواند در برابر محدودیت ها اجرا شود. یکی انرژی است. یک سرمایه‌گذار بزرگ در مراکز داده اشاره می‌کند که انتظار می‌رود دسترسی به برق، که مراکز داده کاربران فوق‌العاده آن هستند، توسعه مراکز داده جدید را در مراکزی مانند شمال ویرجینیا و دره سیلیکون کند کند. یکی دیگر از بلوک های بالقوه، دور شدن از گسترده است هوش مصنوعی مدل‌ها و استنتاج مبتنی بر ابر به سیستم‌های کوچک‌تری که برای آموزش به قدرت محاسباتی کمتری نیاز دارند و می‌توانند استنتاج را بر روی تلفن هوشمند اجرا کنند، همانطور که در مورد نسخه کوچک‌شده Pa خود توسط گوگل که اخیراً رونمایی شده است.LM مدل.

بزرگترین علامت سوال بر سر دوام خود رونق هوش مصنوعی است. با وجود محبوبیت چتGPT و موارد مشابه آن، موارد استفاده سودآور برای این فناوری نامشخص است. در سیلیکون ولی، هیاهو می‌تواند با یک سکه به ناامیدی تبدیل شود. ارزش بازار انویدیا در سال 2021 افزایش یافت پردازنده گرافیکیمعلوم شد که s برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال عالی است، سپس با رو به رکود رونق کریپتو سقوط کرد.

و اگر این فناوری مطابق با صورت‌حساب تحول‌آفرین خود عمل کند، تنظیم‌کننده‌ها می‌توانند آن را محدود کنند. سیاستگذاران در سراسر جهان، نگران مولد هستند هوش مصنوعیپتانسیل برای حذف مشاغل یا انتشار اطلاعات نادرست، در حال بررسی نرده های محافظ است. در واقع، در 11 مه قانونگذاران در اتحادیه اروپا مجموعه ای از قوانین را پیشنهاد کرد که چت بات ها را محدود می کند.

همه این عوامل محدود کننده ممکن است کند شود هوش مصنوعیاستقرار، و با انجام این کار چشم انداز را کاهش می دهد هوش مصنوعی-شرکت های زیرساختی اما احتمالا فقط کمی. حتی اگر زاینده باشد هوش مصنوعی آنطور که تقویت‌کننده‌های آن ادعا می‌کنند تبدیل‌کننده نیست، تقریباً مطمئناً مفیدتر از کریپتو خواهد بود. و بسیاری دیگر، غیر مولد وجود دارد هوش مصنوعیs که همچنین به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند. چیزی کمتر از ممنوعیت جهانی مولد نیست هوش مصنوعی، که در افق نیست، احتمالاً جلوی هجوم طلا را می گیرد. و تا زمانی که همه عجله می کنند، دستفروشان کلنگ و بیل پول نقد خواهند شد.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.