آیا با انواع فیلترهای خودرو آشنایی دارید؟


آیا با انواع فیلترهای خودرو آشنایی دارید؟

خودروها با توجه به نوع کاربری و منطقه‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای فیلترهای متفاوتی هستند دلیل اصلی نصب فیلتر جلوگیری از ورود ذرات و آلودگیها به داخل سیستمهای ماشین نظیر قسمت روغنکاری، سوخت و هوارسانی است. شما می‌توانید در گروه فیلتر خودرو، انواع فیلترهای ضروری برای خودروی اتوماتیک و دستی را مشاهده کنید. در ادامه به انواع فیلترها، کاربرد آنها و تولیدکنندگان آنها می‌پردازیم

فیلتر خودرو چیست

فیلترهای به کار رفته در ماشین اغلب بار تصفیه را به دوش می‌کشند. قابلیت‌های فیلتر خودرو بنابر محل نصب آن با یکدیگر متفاوت است. تعویض به موقع فیلترها و استفاده از محصولات با کیفیت نقش مهمی در عملکرد خودرو و سلامت سرنشینان آن دارد از انواع فیلتر خودرو می‌توان به فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر سوخت و اشاره‌کرد

انواع فیلتر خوردو

  • فیلتر هوا: موتور ماشین برای انتقال نیرو، هوا را با بنزین در محفظه‌ی احتراق ترکیب می‌کند، بنابراین به هوای خالص و تمیز برای این قسمت نیاز است. فیلتر هوا شکل‌های مختلفی دارد و برای هر دستگاه به شکل اختصاصی تولید می‌شود. جنس فیلتر نقش تعیین کننده‌ ای در درصد هوای ورودی دارد. مثلا  نمونه فیلتر با جنس کربن، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

  • فیلتر روغن: فیلتر روغن خودرو از ورود ناخالصی‌‌ها به داخل موتور جلوگیری می‌کند.این فیلتر براده‌های فلزی و ذرات ناخالص را جذب کرده و با پاکسازی روغن نقش مهمی در سلامت موتور، پیستون و سیلندرها ایفا می‌کند. موتور از طریق پمپ روغن موتور را از درون مخزن مکش کرده و روغن را از سوراخ فیلتر عبور می‌دهد و آن را تمیز و تصفیه می‌کند.

  • فیلتر کابین: این فیلتر از ورود گرد و غبار به داخل کابین جلوگیری می‌کند. این محصولات در دو نوع معمولی و فیلتر با لایه کربن فعال شده می باشد. فیلتر نوع کربن فعال شده به صورت خودکار  قابلیت جذب بوهای نامطبوع و باکتری ها را نیز دارد و هر دو مدل باید قابلیت و مقاومت خوبی در برابر رطوبت محیط داشته باشند.

 

 

  • فیلتر سوخت: فیلتر سوخت یا فیلتر بنزین، وظیفه جداسازی گرد و غبار و یا مواد زائد موجود در سوخت را دارد جدا کرده و مانع از ورود خاک به انژکتورها و یا محفظه احتراق می‎شود. بنزینی که فیلتر نشده باشد می‎تواند باعث آلودگی و زنگ زدگی تراشه های خودرو شود. اگر سوخت، تصفیه نشود، ذرات مضر درون آن موجب خرابی انژکتور ها و پمپ سوخت میشود. بنابراین، فیلتر سوخت، عملکرد موتور را بهبود می‎ بخشد و قطعه ای اساسی در وسیله نقلیه به شمار می‌ آید.

           خوشحال می شویم که از انواع فیلترها در سایت ما دیدن فرمایید.