آمریکا توجه زیادی به کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام دارد

تیاینجا هستند دو راه برای نگریستن به پیمان امنیتی که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با نخست وزیر پاپوآ گینه نو امضا کرد.PNGجیمز ماراپ، در 22 مه. واضح است که شاهد دیگری از رقابت قدرت های بزرگ بین آمریکا و چین است که در موج های رو به گسترش در سراسر اقیانوس آرام در حال انجام است. در آن مسابقه، آمریکا به حساب خود قبلاً نقش کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام را نادیده گرفته بود. PNGسرزمینی متنوع با 10 میلیون نفر جمعیت، تا حد زیادی بزرگترین است.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

آمریکا اکنون در حال جبران است. سفارت خود را در جزایر سلیمان و تونگا افتتاح کرد و برنامه هایی برای انجام این کار در کیریباتی و وانواتو دارد. در حالی که در پورت مورزبی، PNGآقای بلینکن پایتخت بلینکن همچنین «پیمان‌نامه‌های ارتباط آزاد» را با میکرونزی و پالائو، ایالت‌های جزیره‌ای میان امضا کرد. PNG و وابستگی آمریکا به گوام. یک قرارداد جدید با جزایر مارشال دنبال خواهد شد. این ایالت ها در ازای تضمین کمک ها و سایر مزایا، دفاع خود را منحصراً به آمریکا واگذار می کنند.

با این حال پیمان با PNG، بارزترین شواهد مبنی بر تعامل مجدد آمریکا با منطقه، همچنین نشان دهنده یک فرصت مهم جدید برای کشورهای جزیره ای آن است. رئیس جمهور جو بایدن قرار بود به این کشور سفر کند PNG برای امضای پیمان مذاکرات پرتحرک داخلی آمریکا بر سر سقف بدهی، آن را خنثی کرد. با این حال، آقای بلینکن مطمئناً اکنون با نفوذترین مقام آمریکایی است که از آن بازدید کرده است png از زمان ژنرال داگلاس مک آرتور.

تفکر استراتژیک این است: اگر آمریکا بخواهد چین را از حمله به تایوان باز دارد (یا اگر بخواهد در صورت حمله چین از تایوان دفاع کند)، گوام یک پایگاه نظامی حیاتی آمریکا خواهد بود. خارج از برد بسیاری از موشک های چینی است. اما انعطاف پذیری گوام بر دریاها و آسمان های امن اطراف آن استوار است. از این رو اهمیت این ایالت های جزیره ای دیگر. علاوه بر این، چین برای کنترل آب های اطراف بود PNG، استرالیا، متحد مهم آمریکا، ممکن است در بطری ها نابود شود. برخی از تلخ ترین نبردهای جنگ جهانی دوم در این کشور اتفاق افتاد PNG، جایی که مک آرتور فرمانده عالی متحدین بود، دقیقاً به دلیل اهمیت استراتژیک آن.

دیدگاه آمریکا در مورد یک رقابت بزرگ و ابرقدرت، رسماً توسط چین مورد تأسف است – اما با آن هم‌نظر است. کیان بو، فرستاده این کشور به اقیانوس آرام، آمریکا را به داشتن “ذهنیت جنگ سرد”، تلاش برای خرابکاری در روابط چین، و کور شدن توسط “تعصب ایدئولوژیک” متهم می کند. شاید. اما چین نیز ذهنیت جنگ سرد دارد. این کشور برای نفوذ در کشورهای کوچکتر اقیانوس آرام با تایوان رقابت می کند. در سال 2019 مشوق های مالی آن، که برخی از آنها پنهانی بود، جزایر سلیمان و کیریباتی را متقاعد کرد که وفاداری دیپلماتیک خود را تغییر دهند. پیمان امنیتی که چین در سال گذشته با سلیمان امضا کرد، آمریکای وحشت زده را به درک این موضوع سوق داد که چقدر در منطقه از دست داده است.

رقابت لجام گسیخته بین دو قدرت بزرگ توسط برخی از جزیره نشینان با پیش بینی مواجه می شود (پورت مورسبی شاهد اعتراضات علیه پیمان جدید بود). تاریخ جزایر اقیانوس آرام به عنوان قربانیان بدبخت در حافظه جمعی محو شده است. آنها مورد استثمار استعمار، سپس میدان های نبرد خونین و در نهایت سایت های پس از جنگ برای آزمایش های هسته ای بودند. اما برای کسانی که می‌خواهند جنبه‌های مثبت کشورهای اقیانوس آرام و همچنین خطرات را در رابطه ژئوپلیتیکی جدید آن‌ها ببینند، فرصت‌های زیادی برای اشاره وجود دارد.

ایالت های جزیره ای دیگر قربانی نیستند. جان بلکسلند از دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا می‌گوید: سال‌ها می‌گذرد که آنها از چنین لطفی از سوی قدرت‌های خارجی، از نظر بازدیدهای سطح بالا، پیشنهادات سرمایه‌گذاری و سایر تعهدات برخوردار بودند (45 میلیون دلاری که آقای بلینکن وعده فقیر شدن را داده بود. PNG به مبارزه با جرایم فراملی و تغییرات آب و هوایی کمک خواهد کرد).

رقابت قدرت های بزرگ می تواند به معنای افزایش گزینه ها باشد. را PNG این معامله بر سطح راحتی در میان کشورهای اقیانوس آرام با خارجی هایی که انگلیسی، مسیحیت و تاریخ مشترک با آنها دارند، تأکید می کند. سال گذشته آنها تلاش های چین برای ایجاد یک بلوک ژئوپلیتیکی جدید را رد کردند. با این حال آنها از سرمایه گذاری چینی خوشحال هستند. آقای ماراپه می گوید PNG همکاری با چین را متوقف نخواهد کرد. در واقع در حال مذاکره برای یک معامله تجارت آزاد با آن است. PNG، میهای سورا از مؤسسه لوی، یک اندیشکده سیدنی، می‌گوید: «در تقسیم‌بندی روابط بسیار ماهر است» – امنیت و توسعه با آمریکا، تجارت و سرمایه‌گذاری با چین.

سایر ایالت های اقیانوس آرام نیز چنین هستند. از منظر محلی، کشورهای جزیره ای به طور فزاینده ای آمریکا و چین را به شبکه ای از تعهدات اقیانوس آرام متصل می کنند. این می تواند منطقه را قوی تر کند – و با مهار ماجراجویی هر دو قدرت، شاید حتی امن تر شود.

از Banyan، ستون نویس ما در آسیا بیشتر بخوانید:
درگیری میانمار آسیای جنوب شرقی را تقسیم می کند (18 مه)
یک برنده در رقابت قدیمی بین سنگاپور و هنگ کنگ (11 مه) ظاهر شد.
نزدیکترین متحدان هند و اقیانوس آرام آمریکا در حال آرامش هستند (4 مه)

همچنین: چگونه ستون بانیان نام خود را گرفت