کودتایی که در راه بود – بعدی برای مالی چیست؟ | خاورمیانه و آفریقا

مبیگانگان هستند هیچ کس غریبه ای برای کودتا ندارد. در سال 1991 نیروهای مسلح پس از تظاهرات مداوم علیه موسی ترائوره ​​، دیکتاتوری که از سال 1968 بر کشور غرب آفریقا حکومت می کرد ، وارد عمل شدند. شورش در شمال ، رئیس جمهور ، آمادو تومانی توره را برکنار کرد.

آخرین کودتای 18 آگوست ، بازتاب های آشنایی دارد. بعد از ماه ها اعتراض صورت می گیرد. مانند حوادث سال 2012 ، این کار با یک شورش در پایگاهی در کاتی ، شهری پادگانی در 15 کیلومتری باماکو ، پایتخت آغاز شد. سربازان ، رئیس جمهور ، ابراهیم بوباکار کیتا را دستگیر کردند ، که بعداً در همان روز در یک ویدئو استعفای خود را از پشت ماسک صورت اعلام کرد. “آیا من واقعاً حق انتخاب دارم؟” او پرسید. “زیرا من نمی خواهم خون ریخته شود.” یک روز بعد ، پنج عضو از حکومت نظامی جدید در تلویزیون اعلام کردند که “تحول سیاسی مدنی” را می خواهند.

با تمام شباهت ها ، زمینه با هشت یا 29 یا 52 سال پیش متفاوت است. پس از کودتا در سال 2012 ، اسلامگرایان با سو advantage استفاده از خلا سیاسی حملات خود را به سراسر دو سوم شمالی کشور آغاز کردند و فرانسه را به اعزام نیرو دعوت کرد. پس از مداخله ، فرانسه ، اتحادیه آفریقا (AU) و ECOWAS، بلوک منطقه ای ، از یک پشتیبانی کرد سازمان ملل ماموریت ، نامیده می شود MINUSMA، برای حفظ صلح در حالی که انتخابات برگزار شده و به یک توافق سیاسی جدید رسیده است.

آقای کیتا در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2013 و 2018 پیروز شد. ظاهراً توافق نامه ای بین دولت و گروه های شورشی شمالی در الجزیره در سال 2015 منعقد شد که آخرین آن از چندین معامله از اوایل دهه 1990 است. اما مانند سایرین نتوانسته است نارضایتی را فرو نشاند.

یک دولت نااهل و خارج از تماس به رهبری نخبگان جنوبی برای جلوگیری از افزایش خشونت جهادی – و حتی کمتر برای مقابله با دلایل اصلی آن – کار اندکی انجام داده است. در نیمه اول سال 2020 بیش از 1800 نفر در جنگ های جهادی و شبه نظامیان قومی کشته شدند ، تقریباً همان تعداد که در سال 2019 کشته شدند (به نقشه مراجعه کنید). حضور نیروهای غربی ، 15000 نفر سازمان ملل حافظان صلح و یک اتحادیه اروپامأموریت آموزشی -led خونریزی را متوقف نکرده است. تلاش های مالی برای مسلح کردن شبه نظامیان محلی اوضاع را بدتر کرده است.

عصبانیت از برخورد دولت با درگیری ها به طور پیوسته افزایش یافته است. سربازان ، و همچنین همسران و بیوه هایشان ، مقامات مسئول عملیات را با شرم و لعاب قرار داده اند. ادعاها مبنی بر اینکه افراد در قدرت یا نزدیک به آن از یک اقتصاد جنگ فاسد سو advantage استفاده می کنند ، افزایش یافته است. افراد خارجی تمایل دارند راه حل های نظامی را برای حل مشکلات سیاسی پیش ببرند. حماقت این رویکرد در ماههای اخیر کاملاً مشخص بوده است. پس از انتخابات غیرقانونی قانونگذاری که در ماه مارس و آوریل برگزار شد و طی آن یک سیاستمدار مخالف ربوده شد ، معترضین به خیابان ها ریختند. در ماه ژوئیه نیروهای امنیتی حداقل 11 نفر را کشتند.

مشخص نیست که آیا هیچ هماهنگی بین افسران پشت کودتا و گروه های رهبری کننده اعتراضات وجود داشته است یا خیر. رهبر اپوزیسیون م5-RFP جنبش گفت بی بی سی که کودتا یک “تسکین” بود. حکومت نظامی می گوید که خواهان انتخابات تازه است. محمود دیکو ، یک امام با نفوذ ، می تواند به عنوان یک پادشاه ساز عمل کند.

محکومیت کودتا در خارج از مالی سریع بوده است. موسی فکی مهامات ، رئیس هیئت مدیره AUدبیرخانه گفت ، وی “هرگونه تلاش برای تغییر قانون اساسی در مالی را رد می کند”. ECOWAS، که سعی کرده بود آقای کیتا را در معامله با جنبش اعتراض جلب کند ، از “پوتچیست ها” انتقاد کرد ، مرزهای همسایه با مالی را بست و وعده تحریم رهبران کودتا را داد.

ECOWAS ایالت ها نمی خواهند مالیایی ها به مردم خود ایده دهند ، به ویژه با انتخابات ریاست جمهوری که اواخر امسال در بورکینافاسو و ساحل عاج برگزار می شود ، که هر دو اعتراضات اخیر را دیده اند. (غنا نیز قرار است به پای صندوق های رای برود.) هرچه کودتا بیشتر مجازات نکند ، احتمال وقوع آن در آینده نیز بیشتر است.

کشورهای همسایه همچنین نگرانی های غربی ها راجع به معنای کودتا برای خشونت های جهادی در ساحل دارند. همانطور که حوادث سال 2012 نشان می دهد ، اسلام گرایان فرصت طلب هستند و از فلج سیاسی استفاده خواهند کرد. در نوزدهم آگوست فرانسه و نیجر جلسه اضطراری تشکیل دادند سازمان ملل شورای امنیت.

محکومیت کودتا ممکن است منجر به نصب مجدد آقای کیتا نشود. اگر قرار بود او را تقویت کنند ، می تواند دوباره سقوط کند. هر رویکردی که باشد ، بیش از معاملات نخبگان بی کفایت خواهد بود. این ممکن است خواسته جهادگران باشد. اما آن چیزی نیست که لیاقت مالایی هاست.

این مقاله در بخش چاپ خاورمیانه و آفریقا تحت عنوان “کودتایی که در راه بود” چاپ شد

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>