کشمکش بین گلنکور و تک

کشمکش بین گلنکور و تک

منn منابع TECK فوریه سرانجام حرکت کند خود را به آینده اعلام کرد. این معدنچی کانادایی قصد دارد عملیات نسبتاً کثیف فولادسازی – زغال سنگ خود را از بین ببرد. بر اساس این طرح، Teck بر روی استخراج مس و روی تمرکز خواهد کرد، در حالی که همچنان به کسب اکثریت سود شرکت زغال‌سنگ قطع شده ادامه می‌دهد. دارندگان سهام “کلاس A” با حق رای فوق العاده Teck، کنترل حرکات استراتژیک شرکت را به مدت شش سال حفظ خواهند کرد. پس از آن ساختار دوگانه سهامداری آن از بین خواهد رفت.

گلنکور، یک شرکت کالایی بسیار بزرگتر مستقر در سوئیس، چیز بسیار رادیکال تری در ذهن دارد. ادغام بین آن و Teck را پیشنهاد می کند که سپس دو نسخه غول پیکر از موجودیت های پیشنهادی Teck را ایجاد می کند. اولین مورد، تجارت فلزات و مواد معدنی Glencore و Teck را ادغام می کند. این شرکت در فهرست لندن قرار خواهد گرفت و ارزش شرکتی آن شاید 100 میلیارد دلار باشد. با توجه به اینکه انتظار می رود استخراج مس تقریباً نیمی از سود آن را تشکیل دهد، «گلن تک» یک غول فلز قرمز است که آماده بهره برداری از ابر چرخه کالاهای سبز است. شرکت دوم شرکت‌های مادر را با هم ترکیب می‌کند تا در نیویورک فهرست شود. این «CoalCo» تمام پول نقدی را که تولید می‌کند به سهامداران می‌فرستد، زیرا جهان خود را از چیزهای سیاه دور می‌کند.

گلنکور پیشنهاد ناخواسته خود را در 3 آوریل به طور عمومی اعلام کرد. رئیس آن، گری ناگل، گفت که این معامله، با حق بیمه ضمنی 20 درصد بیش از قیمت سهام Teck، هزینه ها را کاهش می دهد و ارزش سهامداران را آزاد می کند. جاناتان پرایس، شماره مقابل او در Teck، پس از رد سریع این پیشنهاد، این معامله را “غیر شروع کننده” خواند و شکایت کرد که سهامداران Teck را در معرض تجارت ذغال سنگ حرارتی گلنکور قرار می دهد، که ممکن است شور و شوق کمتری را از سوی سرمایه گذاران نسبت به زغال سنگ کک به همراه داشته باشد. کارخانه های فولاد. آقای ناگل در 11 آوریل پاسخ داد و به سهامداران Teck به جای سهام، سهم CoalCo را به صورت نقدی پیشنهاد داد. اگر در اواخر این ماه سهامداران طرح تجدید ساختار اولیه Teck را که مستلزم تأیید اکثریت فوق العاده هر دو طبقه سهام است، برهم بزنند، شرکت ممکن است مجبور به پای میز مذاکره شود.

حتی در این صورت، تضمین ادغام دشوار خواهد بود. این بزرگترین خرید یک ماینر کانادایی از سال 2007 خواهد بود. خانواده کیویل، که مالک بسیاری از سهام شرکت تک دارای حق رای فوق العاده هستند، فروش سختی دارند. نورمن کیویل، پدرسالار و رئیس بازنشسته تک، تمایل خود را برای حفظ شرکت در دست کانادایی ها آشکار کرده است. دولت کانادا نیز با احتیاط خود موافق است: قوانین سرمایه گذاری خارجی در بخش های معدنی حیاتی خود را تشدید می کند.

برای آرام کردن Keevils و مقامات کانادایی، Glencore قول می‌دهد که دفتر مرکزی صنعتی GlenTeck را در کانادا نگه دارد. علاوه بر این، ضمانت اشتغال داخلی و عرضه ثانویه در بورس اوراق بهادار تورنتو را متعهد شده است.

اگر با وجود همه این شیرین کننده ها، گلنکور به Teck شکست بخورد، ممکن است شرکت سوئیسی همچنان بخواهد تجارت زغال سنگ خود را برای فروش بگذارد. سایر روسای ماینینگ نیز ممکن است آماده باشند تا دست بدهند. در 10 آوریل، نیومونت، یک غول معدنی آمریکایی، پیشنهاد خرید نیوکرست، معدنچی استرالیایی طلا را به تقریبا 20 میلیارد دلار افزایش داد. سال‌ها کاهش مخارج سرمایه‌ای و رونق کالاها، معدنچیان را با پول نقد همراه کرده است. با توجه به اینکه سهام آنها اغلب نزدیک به ارزش جایگزینی دارایی های آنها معامله می شود، خرید جذاب تر از ساخت و ساز به نظر می رسد.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.