کسب‌وکارهای آسیایی به جنگ تراشه‌ها کشیده می‌شوند

UNLIKE LOGIC تراشه‌هایی که اطلاعات را پردازش می‌کنند، تراشه‌های حافظه، که آن‌ها را ذخیره می‌کنند، کمتر آسیب‌پذیر به‌نظر می‌رسیدند. چنین نیمه هادی ها کالاهایی هستند که نسبت به ریزپردازنده ها از فناوری پایین تری برخوردارند و بنابراین در مبارزه قدرت های بزرگ برای برتری فناوری محوری کمتری دارند. زمانی که دولت چین تراشه‌های حافظه ساخته شده توسط Micron را از پروژه‌های زیرساختی حیاتی ممنوع کرد، این وضعیت در 21 می تغییر کرد. این محدودیت به تراشه‌ساز آمریکایی آسیب می‌زند که سال گذشته 11 درصد از درآمد خود را از سرزمین اصلی چین به دست آورد. همچنین جبهه جدیدی را در جنگ تراشه‌های اقیانوس آرام باز می‌کند – جنگی که کشورهای نزدیک به چین اما متحدان آمریکا به آن حمله می‌کنند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

با باز کردن شکاف در بازار، این ممنوعیت فرصتی را برای دو سازنده بزرگ تراشه های حافظه در جهان، سامسونگ الکترونیکس و SK هاینیکس، هر دو از کره جنوبی. آنها 16 درصد و 44 درصد از فروش مربوطه خود را در چین در سال 2021 به دست آوردند. با توجه به اینکه Micron از زیرساخت های حیاتی منجمد شده است – و برای سایر خریداران چینی خطرناک تر به نظر می رسد – دو کره جنوبی می توانند قراردادهای بیشتری ببندند. به نظر می رسد سرمایه گذاران به این نتیجه رسیده اند: قیمت سهام سامسونگ به بالاترین حد خود از آوریل 2022 رسیده است. SK Hynix آخرین بار در ماه اوت به این سطح عالی بود.

با این حال، چشم انداز سود بادآورده برای سازندگان تراشه کره جنوبی به دلیل ترکیب منافع آمریکا و چین در این کشور پیچیده است. دولت پرزیدنت جو بایدن هیچ درخواست رسمی از همتای خود در سئول برای جلوگیری از ورود شرکت های کره جنوبی برای تکمیل سفارشاتی که Micron دیگر قادر به رقابت برای آنها نیست، ارائه نکرده است. اما گفته می شود که پشت درهای بسته برای این کار لابی می کند. 28500 سرباز آمریکایی مستقر در کره جنوبی برای محافظت از کره جنوبی در برابر همسایه اتمی مستبد خود در شمال، به چنین درخواست هایی اهمیت می دهند.

در عین حال، سئول علاقه چندانی به آسیب رساندن به روابط تجاری خود با چین ندارد. کره جنوبی 156 میلیارد دلار کالا صادر کرد که معادل 9 درصد آن است تولید ناخالص ملی، در سال 2022 به کشور وارد شده و تقریباً به همین میزان وارد شده است. این امر چین را تا حدودی بزرگترین شریک تجاری خود می کند. در 24 مه، دولت کره جنوبی رسماً از آمریکا خواست تا در صورتی که گیرنده ظرفیت تولید تراشه های پیشرفته خود را در چین بیش از 5 درصد در مدت ده سال افزایش دهد، قوانینی را که یارانه های آمریکایی را به سازندگان تراشه محدود می کند، بازبینی کند.

به عبارت دیگر، کره جنوبی با احتیاط پیش می رود. هرگونه تلاش عمومی برای راهنمایی سامسونگ و SK Hynix خطر ناراحتی پکن را دارد که در حال حاضر در حال تبخیر است: در 22 مه سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که آمریکا “کشورها را مجبور کرده است که محدودیت‌های صادراتی را بر چین اعمال کنند تا تنها به منظور حفظ منافع هژمونیک خود”. خط رسمی از سئول، در حال حاضر، این است که این به شرکت ها بستگی دارد که چگونه پاسخ دهند. این ابهام استراتژیک ممکن است برای مدت طولانی تری قابل اجرا نباشد.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.

مطالب جدید دیدنی  جوانان ژاپنی می خواهند شبیه ستاره های چینی شوند