کاشت مو در بیماران لوپوس سال 2021

لوپوس نوعی بیماری مزمن بوده که در اثر اختلالات سیستم ایمنی به وجود می آید. این اتفاق به صورت خود به خودی اتفاق می افتد. به بیان واضح تر طی این بیماری، سیستم ایمنی بدن به بافت‌ های خود آسیب رسانده و باعث بروز مشکلاتی از قبیل تورم، درد و همچنین تخریب بافت ها و اعضای بدن می شود. کاشت مو در بیماران لوپوس امری امکان پذیر است، البته در این راستا باید نکاتی را مدنظر قرار دهید.

بیماری لوپوس دارای انواع مختلفی است. برای نمونه لوپوس پوستی، لوپوس سیستمیک، لوپوس داروئی و لوپوس نوزادی انواع مختلف بیماری لوپوس هستند. در این مقال قصد داریم شما را با نکات مربوط به کاشت مو افراد مبتلا به لوپوس آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

کاشت مو در بیماران لوپوس به چه صورت است؟

افراد مبتلا به بیماری لوپوس این امکان را دارند که با استفاده از روش های طبیعی، از موهایی طبیعی و ظاهری زیبا بهره مند شوند. روش پیشنهادی برای این افراد، ترمیم مو است.

خوب است بدانید که ترمیم مو روشی است که نیازی به جراحی ندارد. این روش موهایی طبیعی را برای افراد به ارمغان می آورد. خدمات رویان سلامت ارائه کننده انواع روش های ترمیم تخصصی مو برای بیماران لوپوس است.

 

مراحل ترمیم مو بیماران لوپوس

بیماران لوپوس به علت ابتلا به این بیماری، همانند افراد معمولی را امکان کاشت مو ندارند. روش جایگزین و جالب توجه در این خصوص ترمیم مو است. در ادامه با مراحل ترمیم مو بیماران لوپوس آشنا خواهیم شد.

· مرحله اول ترمیم مو

به موجب ترمیم مو برای بیماران لوپوس در وهله اول متخصص مربوطه شرایط فرد را بررسی می کند. یکی دیگر از موارد قابل بررسی، مقدار ریزش موهای فرد است. پزشک با در نظر گرفتن مقدار ریزش مو و اندازه گیری سایز پروتز مو، اقدام به قالب گیری برای مو می کند. لازم است ذکر شود که این قالب با استفاده از مواد طبیعی ساخته می شود.

 

پزشک متخصص با در نظر گفتن شرایط مذکور در مراحل بعدی اقدام به برنامه ریزی دقیق برای ترمیم موی بیمار می کند. یکی از مزایای این روش عدم نیاز به بی حسی و هرگونه دخالت روی پوست است.

· مرحله دوم از ترمیم مو

در وهله بعدی پس از ساخته شدن پروتز سر، موهای طبیعی به صورت تک به تک روی پروتز فیکس شده و امکان ترمیم مو برای فرد میسر می شود. شایان ذکر است که بیمار امکان انتخاب رنگ، مدل و جنس مو را نیز دارد.

· مرحله سوم ترمیم مو

پس از آماده شدن پروتز، بیمار به کلینیک مراجعه کرده و مراحل نصب پروتز انجام می شود. خوب است بدانید که پروتز آماده شده از طریق چسب های طبیعی حاوی کراتین به سر فرد متصل می شوند.

این روش درمانی، روشی ایده آل برای حل مشکل ریزش مو افراد مبتلا به لوپوس است. کلینیک رویان سلامت در تمامی این گام ها در کنار شما خواهد بود.

 

لوپوس را بیشتر بشناسید

لوپوس اريتماتو سیستمیک (SLE) که مختصرا به لوپوس معروف است، نوعی بیماری خودایمنی بوده که سبب ایجاد التهاب مفاصل، پوست و سایر اندام ها می شود. شایان توجه است که این بیماری منشاء ژنتیکی داشته و اغلب روی بانوان تاثیر می گذارد.

لوپوس قدرت تاثیر‌گذاری روی هر قسمتی از بدن را دارد. این بیماری علائم مختلفی از قبیل درد عضلانی، خستگی شدید، بثورات، کم خونی و غیره دارد.

انواع بیماری لوپوس

لوپوس انواع مختلفی دارد که به شرح برخی از این موارد می پردازیم.

· لوپوس اریتماتوی قرص مانند (DLE)

این نوع بیماری روی پوستی که در معرض آفتاب قرار می گیرد، اثر می گذارد. این بیماری تاثیری روی اندام های حیاتی ندارد. معمولا اثرات این بیماری پس از بهبود فرد روی پوست او باقی می ماند.

· لوپوس اریتماتوی سیستماتیک (SLE)

این نوع از لوپوس، جدی تر از نوع قبلی است. این بیماری ممکن است منجر به ایجاد جوش ها و کهیر هایی به شکل پروانه روی پوست شود. لازم است ذکر شود که در صورت عدم درمان ممکن است این عوارض خود را در سطح کلی پوست نشان دهند.

لوپوس و ریزش مو

لوپوس منجر به ریزش موی افراد می شود. در پی آن التهاب گسترده در سطح پوست سر و صورت را به دنبال دارد؛ از این رو در بیماران مبتلا به لوپوس، شاهد ریزش مو هستیم.

التهابی که در سطح پوست سر به وجود می آید، باعث نازک تر شدن آن شده و درنتیجه سر مستعد ریزش مو می شود. همچنین ریزش مو در مژه و ریش نیز مشهود است. با خدمات رویان سلامت مجددا از موهایی طبیعی و زیبا برخوردار خواهید شد.

 

رشد مجدد موها پس از لوپوس

غالبا پس از معالجه لوپوس، مو نیز رشد خود را آغاز می کند و فرد مجددا از موهای طبیعی بهره مند خواهد شد. در این بین برخی افراد دچار ضایعات دور (دایوئیدی) روی پوست خود می شوند. به بیانی واضح تر این ضایعات دیسویو، قدرت آسیب رساندن به پوست سر و فولیکول های موی افراد را دارند. این مهم باعث ریزش موی دائمی در منطقه آسیب‌دیده می شود.

سخن آخر

کاشت مو لوپوس یکی از دغدغه های اصلی افراد مبتلا به این بیماری است. لوپوس نوعی بیماری خودایمنی است. در این بیماری گلبول های سفید به بعضی از بافت ها و اندام ها حمله می کنند. این بیماری علائم و عوارض متعددی دارد که یکی از آنها ریزش مو است؛ بنابراین افراد مبتلا به لوپوس درصدد درمان این بیماری برآمده اند.

لازم است ذکر شود که کاشت مو در بیماران لوپوس با کاشت مو در افراد عادی متفاوت است. در واقع بنا بر شرایط خاص این بیماران، امکان کاشت مو در روش های رایجی که برای افراد ‌عادی صورت می گیرد، وجود ندارد.

پرشک متخصص با در نظرگرفتن مقدار ریزش مو و عوامل دیگر، اقدام به ساخت پروتز مو برای بیماران مبتلا به لوپوس می کند. بیماران امکان انتخاب رنگ موی دلخواه را نیز دارند.

یکی از ویژگی های مثبت این پروتز، عدم آسیب رساندن به پوست سر و جلوه طبیعی آن است. با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

سوالات متداول

در این وهله به بررسی سوالات رایج در خصوص کاشت مو در بیماران لوپوس می پردازیم.

· آیا فرآیند کاشت مو در بیماران لوپوس با بی حسی انجام می شود؟

خوب است بدانید کاشت مو در بیماران مبتلا به لوپوس فرآیندی است که نیازی به بی حسی نداشته و فاقد درد است؛ چرا‌که متخصصان با در نظرگرفتن بیماری لوپوس، در ترمیم موی آنها نهایت دقت را دارند.

· جنس پروتز مو بیماران لوپوس از چیست؟

جنس پروتز مو که برای جایگزین موهای از دست رفته استفاده می شود، از موی طبیعی انسان است. این پروتز ها در رنگ‌های مختلفی عرضه شده اند و امکان انتخاب بهترین نوع آن بنابر سلیقه شما وجود دارد.

· آیا پروتز کاشت مو به بیماران لوپوس آسیب می رساند؟

جای نگرانی نیست؛ چرا که پروتز کاشت مو با رعایت اصول ارگونومی طراحی شده و هیچ گونه آسیبی به پوست سر افراد نمی رساند.