پیروزی ، شکست و سردرگمی – در اتیوپی ، حاکمان برکنار شده Tigray به کوهها فرار می کنند | خاورمیانه و آفریقا

جنگ تمام شده است. جنگ نیست


در پایان ، این نبرد با رحمت کوتاه بود. 500000 نفر از ساکنان Melle ، مرکز منطقه Tigray در شمال اتیوپی ، از یک حمام خون در مقیاس بزرگ در امان ماندند. در تاریخ 28 نوامبر ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی ، پیروزی خود را بر حزب حاکم تیگرای ، جبهه آزادیخواهی مردم Tigrayan (TPLF) اعلام کرد. وی گفت که یک عملیات نظامی که از چند هفته قبل آغاز شده بود کامل بود. این اتفاق دو روز پس از آن رخ داد که وی حمله به شهر را اعلام کرد و ارتش قبلاً هشدار داده بود که “بی رحم” خواهد شد. به گفته شاهدان عینی ، صبح حدود 10 صبح گلوله باران از شهر آغاز شد. تا عصر رئیس جمهور Tigray ، Debretsion Gebremichael و دیگر رهبران TPLF در کوه ناپدید شدند. جمعیت در پایتخت ملی ، آدیس آبابا و جاهای دیگر به جشن و شادی پرداختند.

اما جنگ متوقف نشده است. تنها چند ساعت پس از اعلام پیروزی ابی ، برای سومین بار موشک از Tigray به اریتره ، کشوری در شمال آن که به نیروهای اتیوپی کمک می کند ، شلیک شد. از آن زمان گزارش هایی در مورد درگیری های پراکنده و حملات هوایی و همچنین غارت در شهرهایی از جمله مکله گزارش شده است. دبرتسیون گفت: “ما برنامه ای برای بازپس گیری شهرهای خود از اشغالگران داریم.” اقتصاد دان توسط پیام متنی کمیته صلیب سرخ بین المللی می گوید بیمارستان های پایتخت منطقه مملو از زخمی شده است. لوازم پزشکی مجروحان و کیف بدن برای مردگان رو به اتمام است.

مه جنگ داخلی یک ماهه اتیوپی از زمان اعلام پایان آن ضخیم تر شده است. ابی در تاریخ 30 نوامبر در پارلمان صحبت كرد و ادعا كرد كه در حین راهپیمایی به سمت Tigray حتی یك زندگی غیرنظامی از بین نرفته است. سازمان ملل و بیش از 40،000 پناهنده ای که به سودان فرار کرده اند ، خلاف این را حساب می کنند. اما خاموشی اینترنتی و تلفنی از زمان آغاز درگیری به منطقه تحمیل کرده است ، به این معنی که دانستن رقم واقعی غیرممکن است. ادعاهای متقابل ساخته شده در روزهای اخیر توسط صدا و سیمای دولت Tigray – مبنی بر اینکه نیروهای TPLF یک جت را سرنگون کرده و شهر Axum را بازپس گرفته اند – نیز تأیید نشده است. و اگرچه ارتش فدرال قطعاً در مكل حضور دارد ، اما هیچ تصویری از نیروهایش در این شهر از تلویزیون ملی پخش نشده است كه نشان می دهد كنترل آنها هنوز شكننده است.

اختلاف نظر دشوارتر است ادعای دولت فدرال مبنی بر داشتن قدرت برتر در درگیری ها. در هفته های قبل از شلیک اولین شلیک ها در 4 نوامبر ، TPLF معتقد بود که به راحتی در یک جنگ متعارف علیه ارتش اتیوپی پیروز خواهد شد. عقب نشینی از Mekelle هزینه های زیادی را برای آن ایجاد کرده است. به نظر نمی رسد که TPLF روی استفاده دولت از هواپیماهای بدون سرنشین نظامی حساب کرده باشد ، به عنوان مثال ، تصور می شود که در از بین بردن بسیاری از زرادخانه هایی که TPLF در آغاز جنگ به دست آورد ، به طرز مخربی موثر بود. و به نظر می رسد توانایی آن در نبرد در چندین جبهه ، از جمله حتی در مقابل تعداد اندکی از اریتره ای ها که تصور می شود در طول مرزهای شمالی حمله کرده اند ، نادرست ارزیابی کرده است. رنه لفورت ، محققی که از دهه ها پیش با برخی از رهبران خود می شناسد ، می گوید: “TPLF کاملاً حداقل نیروی متعارف آنها را بیش از حد تخمین زده است.”

اکنون س questionال این است که آیا این جنگ می تواند یک جنگ چریکی طولانی مدت را حفظ کند؟ رهبران آن مطمئناً از تجربیات زیادی برخوردار هستند: آنها در سال 1991 دیکتاتوری مارکسیست را در آدیس آبابا سرنگون کردند بعد از 17 سال طاقت فرسا در بوش. برای تقریباً سه دهه پس از آن ، آنها عکسهایی را در دولت فدرال فراخوانی کردند ، این بدان معناست که آنها آسیب پذیریهای آن را بهتر از تقریباً هر خارجی می دانند. بسته نگه داشتن ارتش در Tigray برای تضعیف کنترل ابی در سایر نقاط ممکن است کافی باشد. برای مثال ، منطقه زادگاه وی در ارومیه توسط یک شورش مسلحانه خود شنیع است.

اما بسیاری از این کهنه سربازان جنگ بوش TPLF اکنون 60 و 70 ساله هستند. همچنین متحدان کمی در منطقه باقی مانده اند. مرز متخلخل یکبار با سودان ، یک حلقه نجات در دهه های 1970 و 1980 ، تا حد زیادی بسته شده است. در تاریخ 29 نوامبر ، نیروهای امنیتی سودان یک انبار بزرگ اسلحه و مهمات در مسیر Tigray کشف و ضبط کردند. “چه اتفاقی می افتد که گلوله های آنها تمام شود؟” از یک دیپلمات سازمان ملل می پرسد. “آنها چگونه انتظار دارند كه كامیون های سوخت رسان را در جاده های پر پیچ و خم و بدون هیچ گونه پوشش هوا قرار دهند؟”

بیشتر به این بستگی دارد که آیا Abiy می تواند بر Tigrayan های معمولی پیروز شود. دولت وی قول بازسازی شهرها و روستاهایی را می دهد که درگیر جنگ شده اند. همچنین می گوید که از استقبال از پناهندگان استقبال می کند. اما بسیاری از کسانی که فرار کرده اند ، اکثریت قریب به اتفاق آنها تگرایایی هستند ، می گویند که اگر بازگشت کنند از انتقام جویی می ترسند. بیشتر آنها از غرب Tigray هستند ، که اکنون توسط پلیس و دیوان سالار منطقه همسایه آمهارا اداره می شود ، و ادعا می کند این سرزمین متعلق به خود است. شبه نظامیان آمهرا در کنار ارتش فدرال در نبردهایی که ظاهراً برخی از بدترین جنایات جنگ را درگیر کرده بود ، جنگیدند. به نظر می رسد شبه نظامیان قومی در هر دو طرف غیرنظامیان را هدف قرار داده اند ، از جمله حداقل 600 نفر که در 9 نوامبر توسط گروهی از جوانان TPLF قتل عام شده اند. ابی ممکن است یک پیروزی مهم بدست آورده باشد. اما او هنوز یک کشور تلخ و تفرقه یافته برای بهبودی دارد.

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>