ویژگی ها و خواص میگو نیمه خشک

همان طور که میدانید میگو از دسته مواد غذایی بسیار دوست داشتنی به آمار میرود که در شکل ها و انواع مختلفی هستی دارند . وقتی اسم از میگو به میان می آید طعم و رنگ و بوی غذاهای خوشمزه ای که می شود با آن جاسازی کرد جلوی چشممان می آید . یکی از انواع میگو که خیلی خوشمزه و پرطرفدار می باشد میگو خشک است . میگو خشک که به سوخاری میگو نیز شناخته شده است علاوه بر ایران در کشورهای آسیایی ، اروپایی و کشورهای حاشیه کنداب فارس زیاد محبوب و پرطرفدار بوده و به انگیزه ویژگان و فوایدی که دارد به عنوان یک محصول گرانبها و لوکس مانند خاویار شناخته شده است و در رستوران ها و هتل های چند ستاره سرو می شود .

برای خرید میگو نیمه خشک از این سایت کلیک کنید

میگو خشک در ایران در شهرهای حاشیه خلیج فارس مانند بوشهر و بندرعباس فرآورده و تعبيه می شود و به طور عمده به سایر نقاط مملکت ارسال می شود . میگو خشک گوشت صورتی دارد و زیاد خوشمزه است . میگو خشک بر خلاف میگوی تازه بو و مزه اذیت دهنده ندارد .

 

خواص میگو خشک و نقش آن در سلامتی انسان غیر قابل انکار است . مصرف میگو خشک برای قبل گیری از گونه ها سرطان ، ضد خفگی خون ،ضد آلزایمر ، ضد کم خونی و پایین آوردن کلسترول مفید است. وانگهی میگو خشک دارای امگا3 و فسفر می باشد.

 

برای خشک کردن میگو روش های مختلفی وجود دارد . میگو ی پسین را بعد از صید شدن ، و شستن خشک می کنند .

 

مطالب جدید دیدنی  پیستون موتور خودرو چیست و انواع اشکال آن؟

3 شیوه تعبيه و خشک کردن میگو

1) در شیوه نخست میگو را در آب می جوشانیم و به آن نمک میزنیم ، سپس در یک سبد کبیر ریخته آبکش میکنی . بعد متعلق به از جایی آویزان میکنیم و نمک به آن میپاشیم و در معرض نور آفتاب پیمان می دهیم لغایت خوب خشک شود .

 

2) در این طریق میگو را در یک ماهیتابه کبیر ریخته و مقدار کمی نمک به آن می پاشیم .سپس به مدت 5 لغایت 10 دقیقه تفت می دهیم و بعد متعلق به زیر نور آفتاب می گذاریم الی خشک شود .

 

3) در شیوه سوم بعد از شستن میگوی تازه ، آن را با پوست و راز در یک قابلمه درون آب می جوشانیم و نمک زیادی به آن می زنیم . به مدت 20 دقیقه جوش می دهیم لغایت زمانیکه میگو به رنگ نارنجی در بیاید . پس از طبخ میگو ، آن را آبکش کرده و می گذاریم الی خوب آفتاب بگیرد . هر روز باید میگو را جابه جا نماییم به طوری که هر دو طرف آن خوب خشک شود و آفتاب بگیرد .

 

هنگامی که میگو خوب خشک شد ، برای تمیز کردن آن را در تور پارچه ای میریزیم و میبندیم و به آرامی به زمین می زنیم تا پوست خشک شده آن به راحتی از گوشت جدا شود .

 

میگو خشک به شکل های مختلفی جاسازی و مصرف می شود ، از دسته :

بسیاری میگو خشک را به شکل آجیل مصرف می کننند . در خیلی از کشورهای اروپایی میگو خشک در آجیل فروشی ها به عنوان آجیل به فروش می رسد   و به عنوان پیش خوراک در ساحل نوشیدنی سرو می شود .

  در ضمن از میگو خشک برای تعبيه انواع غذاهای جنوبی مانند هواری میگو ، چلو خورشت میگو، خوراک میگو ، قلیه میگو و میگو پفکی استفاده می شود. به علت اینکه میگو خشک خیلی شور است ، قبل از مصرف باید آن را به مدت 24 ساعت در آب سرد خیسانده و در یخچال حفاظت نماییم .

 پس از خیساندن میگو خشک می توانیم با چرخ کردن میگوی خیس شده ، انواع غذا های لذیذ مثل کتلت میگو ، شامی میگو   ، کباب کوبیده میگو ، و فلافل میگو تهیه کنیم .

 

مطالب جدید دیدنی  ماشین پیکان اسپرت در مشهد

 علاوه بر آن از میگوی خشک شده در گونه ها سالاد ها و به عنوان طعم دهنده نیز استفاده می شود .