نارندرا مودی در حال بازنویسی تاریخ هند است

آشروع در سال تحصیلی این ماه، دانش‌آموزان سال دوازدهم تاریخ و سیاست در ده‌ها هزار مدرسه در سراسر هند به برنامه درسی و کتاب‌های درسی که به‌طور قابل توجهی تغییر کرده بودند، بازگشتند. ترفندها زمانی خوب هستند که تفکر جدید را در یک رشته منعکس کنند یا نقاط کور را اصلاح کنند. کسانی که تحت نظارت شورای ملی تحقیقات و آموزش آموزشی هستند این کار را نمی کنند. در عوض، آنها منعکس کننده دیدگاه سخت بومی گرایی، معروف به هندوتوا، هستند که توسط حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (Bharatiya Janata) به آن پایبند است.BJP) و رهبر آن، نارندرا مودی. با تحقیر رکورد واقعی، هند را سرزمینی کاملاً هندو تصور می کند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

سوء استفاده های تاریخ را در نظر بگیرید که از این رویای تب سرچشمه می گیرد. درک داستان هند بدون قدردانی از نقش عظیم امپراتوران مغول غیرممکن است. این سلسله‌های مسلمان، مهاجمان آسیای مرکزی، از قرن 16 تا 18 بر بیشتر هند – غالباً درخشان، گاهی با تعصب- حکومت کردند. میراث ساخته شده هند از آثار مغول غلیظ است – به تاج محل فکر کنید و شاید از همه شیرین تر، آرامگاه همایون در دهلی باشد. ادارات مغول هندوها را در مناصب برجسته استخدام می کردند. این که یک هفتم از جمعیت 1.4 میلیاردی هند امروز مسلمان هستند، میراث مغول است. با این حال، در کتاب‌های درسی جدید آقای مودی، فصل‌های مربوط به مغول‌ها کوتاه یا حذف شده است.

برش های کلیدی کشف شده توسط ایندین اکسپرس روزنامه‌ها نیز به تاریخچه‌ای برای حضور در دردهای تولد هند مدرن، از جمله ترور مهنداس گاندی، ساخته شده‌اند. در کتاب‌های درسی آموزش داده می‌شد که «تعقیب استوار گاندی برای اتحاد هندو-مسلمانان، افراط‌گرایان هندو را چنان برانگیخت که چندین بار برای ترور تلاش کردند. [him]” بریده شده است. همچنین توصیفی از قاتل گاندی، Nathuram Godse، به عنوان متعلق به کاست برهمن (یکی از موارد مهم) BJP حوزه انتخابیه). کتاب‌های درسی دیگر نمی‌گویند که گاندی «به‌ویژه توسط کسانی که می‌خواستند هند به کشوری برای هندوها تبدیل شود، دوست نداشتند، همانطور که پاکستان برای مسلمانان بود». این واقعیت که Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS)، شاخه شبه نظامی هندوتوا، پس از مرگ گاندی ممنوع شد.

تاریخچه اخیر نیز آبکشی می شود. در سال 2002 در گجرات، بیش از 1000 نفر که بیشتر آنها مسلمان بودند، در خشونت‌های فرقه‌ای وحشیانه جان باختند. آقای مودی در آن زمان وزیر ارشد ایالت بود – و به طرز شگفت انگیزی در مورد فعالیت های اوباش لینچ هندو سکوت کرد. قبلاً به دانش‌آموزان آموزش داده شد که «نمونه‌هایی مانند گجرات، ما را در مورد خطرات ناشی از استفاده از احساسات مذهبی برای اهداف سیاسی آگاه می‌کنند. این یک تهدید برای سیاست دموکراتیک است.» این نیز از آخرین نسخه حذف شده است.

رئیس شورای آموزش و پرورش می‌گوید این تغییرات یک عمل مهربانانه است: کاهش «بار محتوا» برای بچه‌هایی که دوران سختی را در طول همه‌گیری سپری کرده‌اند. BJP استالوارت ها آن یادداشت را دریافت نکردند. یکی، کاپیل میشرا، پیروزمندانه توییت کرد که امپراتوران مغول “در کتاب های تاریخ نیستند، آنها در زباله دانی هستند”.

خود آقای مودی قبلاً از یک روایت تاریخی «ساخته‌شده» شکایت کرده بود – همه آن غوغا در مورد مهاجرت از ایران و جاهای دیگر در برهه‌های کلیدی در طول هزاره‌ها و درباره هند به‌عنوان مکانی برای انبوه‌های مختلف. او در سال 2017 کمیته‌ای را ایجاد کرد که شامل هیچ مسلمان، مسیحی یا زن نبود تا تاریخ اولیه هند را بازنویسی کند. اعضا می گویند هدف آن اثبات این است که هندوها نوادگان مستقیم اولین ساکنان هند هستند و (چرا در آنجا توقف کنیم؟) که کتاب مقدس هندوئیسم افسانه نیست بلکه واقعیت است. یکی از اعضای کمیته می‌گوید که هندوها میلیون‌ها سال است که وجود داشته‌اند – ظاهراً قبل از بقیه گونه‌های انسان.

موکول کساوان، نویسنده، به تلاش پاکستان همسایه برای بازسازی گذشته خود برای تطبیق با حال محروم اشاره می کند، این حمله سیاسی به تاریخ هند یک تصویر آینه ای است. ممکن است به اندازه تصویری که مدت ها توسط لیبرال های هندی مورد تمسخر قرار گرفته بود، مضحک به نظر برسد RSS افسران با یونیفورم قبلی خود از شورت خاکی، مانند بسیاری از پیشاهنگان بیش از حد رشد کرده اند. اما این نیز است، مانند RSS، که از جنبش‌های فاشیستی اروپا در اوایل قرن بیستم الهام گرفت، بسیار خطرناک است. هندوتوا بیش از هر چیز، همانطور که آقای کساوان می گوید، مستلزم “نفرت وحشیانه از دیگری” است.

حذف غیر هندوها از تاریخ هند و سرکوب آنها در واقعیت، پیامدهای مرتبط با آن عقیده طردکننده است. مایه تاسف است که میلیون ها دانش آموز یاد نخواهند گرفت که هند را به عنوان داستان بزرگ و الهام بخش تنوع، رقابت و اقامت در آن درک کنند. آزار و شکنجه فزاینده غیرهندوها که تاریخ انحرافی آقای مودی دعوت می کند هنوز نگران کننده تر است.

از Banyan، ستون نویس ما در آسیا بیشتر بخوانید:
سرمایه‌گذاری‌های عظیم آسیایی چین نتوانسته قدرت نرم آن را بخرد (5 آوریل)
در بسیاری از آسیا، بحث در مورد نژاد بسیار سخت است (30 مارس)
تسلیحات روسی در جنوب شرق آسیا صاحبان کمتری دارند (23 مارس)

همچنین: چگونه ستون بانیان نام خود را گرفت

مطالب جدید دیدنی  بزرگترین دموکراسی جهان در حال کم شدن آزادی است