موکش آمبانی به کانون توجه بازگشت

منهمه را داشت ویژگی های بارز یک مهمانی بیرون آمدن – یا به طور دقیق تر، یک مهمانی دوباره. موکش آمبانی پس از چند سال غیبت نامشخص از دید عموم، در پایان ماه مارس برای افتتاح مرکز فرهنگی نیتا موکش آمبانی در منطقه تجاری جدید بمبئی دوباره ظاهر شد. سه سالن تئاتر، یک سالن کنفرانس برای نمایشگاه های تجاری و همچنین یک موزه کوچک در آن قرار دارد. برنامه هایی برای ساخت یک مجتمع آپارتمانی مجاور و مرکز خرید در دست اجراست. هزینه دقیق این پروژه به صورت مخفیانه مخفی است، اگرچه رقم یک میلیارد دلار شایعه شده است. تصور می‌شود که یک آسانسور، که گفته می‌شود بزرگ‌ترین آسانسور جهان است، با ظرفیت 100 نفر، 45 میلیون دلار به این غول بزرگ بازگردانده است.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

این تلاش گسترده و مبهم استعاره مناسبی از Reliance Group است، امپراتوری تجاری که آقای آمبانی را به ثروتمندترین مرد آسیا تبدیل کرده است. این کنگلومرا در سال مالی منتهی به مارس سود بی سابقه ای را گزارش کرد و توجه یک سرمایه دار رقیب به نام گوتام آدانی را که کسب و کارش پس از حمله در ژانویه توسط یک فروشنده کوتاه مدت در حالت تدافعی قرار دارد، ربوده است. سال گذشته پرچمدار فهرست شده آن، Reliance Industries، 21 درصد از درآمد جمعی 30 شرکت هندی بلوچیپ در شاخص Sensex بمبئی و 13 درصد از سود خالص آنها را به خود اختصاص داد. با توجه به اینکه آقای آدانی در محاصره سرمایه گذاری ها را مهار می کند، آقای آمبانی یک صنعتگر هندی نادر است که مشتاق ساخت و ساز است. مخارج سرمایه ای Reliance Industries از 10 میلیارد دلار در سال مالی 2021 به 14 میلیارد دلار در سال بعد افزایش یافت. سال گذشته 18 میلیارد دلار هزینه کرد که معادل 45 درصد کل Sensex است.

در بخش هایی که Reliance در آن فعالیت می کند، غالب است. واحد تلفن جیو آن از هیچ به 439 میلیون مشتری تلفن همراه یا 37 درصد از کل هند در هفت سال رسید. در ماه فوریه 1 میلیون کاربر به دست آورد، حتی زمانی که Vodafone، رهبر سابق بازار، دو برابر این تعداد را از دست داد. بازوی خرده فروشی Reliance دارای 18000 فروشگاه است که در مقایسه با 12000 دو سال پیش، یک بازار دیجیتال و یک شبکه لجستیکی افزایش یافته است. این شرکت همه چیز را از وسایل و مواد غذایی گرفته تا پوشاک می فروشد (بسیاری مستقیماً از برندهای مد متعددی که Reliance خریداری کرده است) می فروشد. بازوی انرژی های تجدیدپذیر آن جاه طلبی های بزرگی در زمینه انرژی خورشیدی، هیدروژن سبز و سایر مشاغل سازگار با آب و هوا دارد. در 2 می، این گروه خدمات مالی Jio را راه اندازی کرد، که می تواند به سرعت به نیرویی در پرداخت ها و اعطای وام های مصرف کننده تبدیل شود، به لطف انبوهی از داده های مشتریان تلفن همراه Jio.

سپس کسب و کار اصلی Reliance وجود دارد: پتروشیمی. نسبت به سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی جدید بسیار جذاب است، اما سودآورتر است. در سال گذشته عملیات پالایشی این گروه 56 درصد از کل درآمد و 59 درصد سود قبل از بهره و مالیات را ایجاد کرد. اعتقاد بر این است که ریلاینس تنها بزرگترین ذینفع از تبدیل ناگهانی هند به یک واردکننده بزرگ نفت روسیه تحریم شده و صادرکننده پیشرو محصولات پالایش شده است. تجارت آقای آمبانی از هر دو طرف این معادله سود می برد، یعنی خرید نفت خام روسیه با قیمت کاهش یافته و فروش مواد پالایش شده به بازارهای جهانی، جایی که قیمت ها همچنان بالاست. به گفته جفریز، یک بانک سرمایه گذاری، این مبلغ به هر بشکه نفت پالایش شده ریلاینس 5 دلار سود ناخالص اضافه می کند. این شرکت می گوید که “به عنوان بخشی از استراتژی کلی منبع یابی نفت خام، Reliance همیشه برای تامین بشکه های آربیتراژ در بازار است.”

با این حال، جاه‌طلبی‌های Reliance جنبه‌های دیگری نیز دارند. درآمد نسبتا کمی از عملیات خود به دست می آورد. اگرچه بازده سرمایه آن بیشتر از کل Sensex است، اما از سال 2007 از 10% تجاوز نکرده است (نمودار 1 را ببینید). سال گذشته 5 درصد بود. رشد درآمد سال به سال در هر یک از سه فصل گذشته کاهش یافته است. بدهی ها افزایش یافته است (نگاه کنید به نمودار 2)، در سال 2021 پس از تزریق سرمایه از سوی غول های فناوری خارجی مانند آلفابت و متا، و صندوق های دارایی دولتی، که همگی همکاری با یک تایتان محلی را راهی برای مشارکت در ظهور هند می دانستند، کاهش یافت. خالص بدهی در سال مالی گذشته نسبت به سال قبل سه برابر شد.

در 12 ماه منتهی به مارس ارزش بازار صنایع Reliance 18 درصد بر حسب دلار یا 43 میلیارد دلار کاهش یافت. در میان شرکت‌های بزرگ هندی، تنها کسب‌وکار آقای آدانی آسیب دیده و دو شرکت دیگر آی تی غول‌هایی که در بحران جهانی فناوری گرفتار شده‌اند، Infosys و TCS، بدتر کرد Reliance از آن زمان برخی از آن را پس گرفته است. اما برای تحت تاثیر قرار دادن سرمایه گذاران بیش از یک مرکز فرهنگی جذاب نیاز است.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.

مطالب جدید دیدنی  شایستگی غیر قابل نمایش، معایب و فوایدی نیز به همراه دارد