مردم کره شمالی در معرض خطر فزاینده گرسنگی هستند

اچunger می سازد مردم مستاصل در 10 فوریه، یک مرد 70 ساله گرسنه در خارج از دفتر حزب کمونیست در هیسان، شهری در شمال کره شمالی، موضع گرفت. وقتی اعضای حزب برای کار آمدند، او فریاد زد: “اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، از گرسنگی خواهم مرد، لطفا به من غذا بدهید.” دیگر افراد گرسنه به سرعت به او پیوستند. وقتی مأموران امنیتی سعی کردند جمعیت را متفرق کنند، درگیری آغاز شد. در کشوری که ایجاد اختلال می‌تواند شما را به گولاگ بفرستد، یا بدتر از آن، به نظر می‌رسد مخالفت‌هایی از این دست بسیار نادر است.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

چنین حوادثی، گزارش شده توسط Rimjin-باندیک گروه مخفی از روزنامه نگاران فعال در داخل کره شمالی، نگاهی اجمالی به بحران فزاینده غذایی در این کشور بسته ارائه می دهند. را سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که بین سال‌های 2019 تا 2021، 42 درصد از مردم کره شمالی دچار سوء تغذیه بودند. و در نتیجه شرایط آب و هوایی نامناسب و کمبود کود – تا حدی به دلیل قرنطینه سه ساله خود تحمیلی در کشور – سال گذشته برداشت بسیار ضعیفی داشت. طبق گزارش آژانس توسعه روستایی کره جنوبی، کل تولید مواد غذایی تنها 4.5 میلیون تن بود که 3.8 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. یعنی بیش از 1.2 میلیون تن کمتر از سازمان مللبرنامه جهانی غذای تخمین زده شده در سال 2019 برای تغذیه کشور مورد نیاز بود.

سیستم کشاورزی دولتی این کشور مدتهاست که نتوانسته غذای کافی برای 26 میلیون نفر جمعیت کره شمالی تولید کند. قحطی در دهه 1990 حداقل 200000 جان خود را از دست داد – و بر اساس برخی برآوردها به 3 میلیون نفر نیز رسید. گرسنگی فعلی کمتر جدی است. لوکاس رنگیفو کلر از موسسه اقتصاد بین‌الملل پیترسون، یک اتاق فکر در واشنگتن، می‌گوید: «ما مطمئناً هنوز به آنجا نرسیده‌ایم. اما، او می افزاید، “برای رسیدن به این سطح، کار زیادی لازم نیست.” دولت کره جنوبی زنگ خطر را به صدا در آورده است. بر این باور است که برخی از مردم کره شمالی در حال حاضر از گرسنگی می میرند. گزارش های هولناک، از جمله یکی از یک کودک هفت ساله که با دو عضو خانواده اش از گرسنگی مرده بود، به آن سوی مرز می رسد.

چوی یون جو از موسسه سجونگ، یک اتاق فکر در نزدیکی سئول، می گوید تجارت محتمل ترین منبع امداد است. اما اگرچه تجارت فرامرزی رسمی افزایش یافته است، اما بسیار پایین تر از سطح قبل از کووید-19 است. داده های تجاری چین نشان می دهد که در سال 2022 کره شمالی بیش از 56000 تن آرد و 53 تن غلات وارد کرده است. علاوه بر این، در گذشته، بسیاری از مواد غذایی کره شمالی خارج از کتاب وارد می شد. و تصمیم رژیم کیم جونگ اون برای بستن مرزهای خود در ژانویه 2020، ظاهراً به عنوان یک دفاع همه گیر، واردات این گونه مواد غذایی و همچنین واردات کود را محدود کرده است. حصارهای مرزی تازه ساخته شده که توسط سربازان با دستور تیراندازی به کشتن محافظت می شود، ظاهراً قاچاق مواد غذایی را به نزدیک به صفر رسانده است.

قیمت برنج و ذرت که 98 درصد از تولید غلات کشور را تشکیل می دهد، حکایت از جدی بودن وضعیت دارد. بر اساس گزارش، هر دو در بالاترین سطح پنج ساله مارس قرار دارند DailyNK، یک رسانه مستقر در سئول با تماس هایی در داخل کره شمالی. هزینه ذرت با سرعت بیشتری در حال افزایش است و این نشان می دهد که کره شمالی مجبور شده اند آن محصول کم کالری را انتخاب کنند. DailyNK گزارش ها حاکی از آن است که از مردم عادی نیز خواسته شده است تا به نیروهای مسلح کشور “برنج میهنی” کمک کنند.

وضعیت ممکن است در شرف بدتر شدن بیشتر باشد. فصل بدون چربی قبل از اولین برداشت برنج و ذرت، که به “کوهان جو” معروف است، نزدیک است. و آب و هوا هیچ آرامشی را وعده نمی دهد. برف زمستانی که آب مذاب را برای آبیاری فراهم می کند، کمتر از حد متوسط ​​بوده است. رسانه های کره شمالی که مسلماً قابل اعتماد نیستند، نسبت به خشکسالی احتمالی هشدار می دهند.

رژیم کیم جونگ اون به قدری نگران است که در چندین نوبت به این بحران اذعان کرده است. در نشست حزب کمونیست در اوایل ماه جاری، آقای کیم از کادرهای خود خواست تا «دوران جدیدی» از توسعه روستایی را آغاز کنند. این مداخله علاوه بر این نگران کننده است. بنجامین کاتزف سیلبرشتاین از مرکز استیمسون، یک اتاق فکر در واشنگتن، خاطرنشان می کند که قحطی دهه 1990 در نهایت با کشاورزی و تجارت خصوصی در مقیاس کوچک، که در میان ویرانه های کشاورزی و سیستم های توزیع استالینیستی کشور شکل گرفت، پایان یافت. او و دیگر ناظران کره شمالی معتقدند این بازارها باید برای جلوگیری از قحطی شدید دیگر کافی باشد. با این حال به نظر می رسد که رژیم کیم قصد دارد کنترل خود را بر آنها محکم کند.

Rimjin-باند گزارش ها حاکی از آن است که دولت فروش مواد غذایی در بازارهای برخی شهرها را ممنوع کرده است تا فروشگاه های مواد غذایی دولتی را که غلات را به قیمت کمتر از بازار می فروشند، در انحصار قرار دهد. سایر عناصر «دوران جدید» آقای کیم، مانند سیستم‌های آبیاری جدید و تجهیزات کشاورزی، وعده‌های دیرینه اما محقق نشده رژیم هستند. کره شمالی که با DailyNK گفتند که ای کاش دولت بر توزیع غذا و کود متمرکز می شد. یکی گفت: «افراد در آستانه گرسنگی به احتمال زیاد نمی توانند کار بزرگ کشاورزی انجام دهند.

WFP بودجه خود را برای کره شمالی برای نیمه اول سال 2023 سه برابر کرده است سازمان ملل متحد کارکنان آژانس از ورود به کشور منع شده اند و در حال حاضر هیچ نشانه ای مبنی بر تغییر آن وجود ندارد. در ماه فوریه، روزنامه رژیم کره شمالی کمک های خارجی را به عنوان “آب نبات سمی” و توهین به “شرافت و حیثیت” کشور مورد تمسخر قرار داد.

کره جنوبی نیز با این شرط که کره شمالی باید مذاکرات برای پایان احتمالی برنامه تسلیحات هسته ای خود را از سر بگیرد، پیشنهاد کمک کرده است. اما آقای کیم سلاح های هسته ای را ضامن ادامه حیات رژیم خود می داند. تنها در ماه مارس، کره شمالی پنج موشک، از جمله یک موشک بالستیک قاره پیما و آنچه رسانه های دولتی ادعا کردند اولین موشک کروز پرتاب شده از زیردریایی این کشور بود، پرتاب کرده است. برای رژیم کیم، اسلحه همیشه کره را شکست می دهد.

مطالب جدید دیدنی  کره جنوبی برنامه ای برای پایان دادن به دشمنی خود با ژاپن در زمینه کار اجباری دارد