مردم را می شنوی شاه؟ – تایلندی های جسورانه برای خواستار اصلاحات سلطنتی به قصر راهپیمایی کردند | آسیا

Sهمیشه از معترضین که از طریق بانکوک رژه می روند ، از بالای محصولات کوچک و شلوارک کوتاه دوچرخه استفاده می کردند و تنه های پوشیده شده از خال کوبی های موقت را نشان می دادند. دیگران با تمسخر در برابر دوچرخه سواران نیمه پوش سجده می کردند. این اجرا اشاره به مردی بود که علیه او ، ماها واجیرالونگ کورن ، پادشاه تایلند از سال 2016 ، راهپیمایی می کردند. پادشاه واجیرالونگ کورن بیشتر وقت خود را در آلمان می گذراند ، جایی که پاپاراتزی ها گاهی اوقات موفق می شوند از او و اعضای حرمسراش به نوعی دریافت کنند راهپیمایان تقلید می کردند. نه تنها تظاهرات 19 و 20 سپتامبر ، که در آن ده ها هزار نفر شرکت داشتند ، بزرگترین تظاهرات از زمان آغاز اعتراضات در ژوئیه بود. آنها همچنین نشان دادند كه چگونه مخالفت با دولت پریوت چان اوچا ، یك رهبر كودتا كه به نخست وزیری تبدیل شد ، به یك حمله بی سابقه به سلطنت تبدیل می شود.

پادشاه واجیرالونگ کورن از محبوبیت پدر فقید خود ، بهومیبول ادولیادج ، که 70 سال سلطنت کرد ، برخوردار نیست. زندگی شخصی او به اندازه خال کوبی هایش رنگارنگ است. وی علاوه بر همسر فعلی (چهارم) خود ، صیغه ای دارد که وی را رسماً به عنوان “همسر سلطنتی” منصوب کرده است (عنوانی که نزدیک به یک قرن در تایلند استفاده نمی شود). با نگرانی بیشتر ، او در سیاست دخالت کرده ، کنترل “دارایی تاج” با ارزش 40 میلیارد دلار را به دست گرفته و فرماندهی مستقیم هزاران سرباز مستقر در بانکوک را بر عهده گرفته است.

اگرچه تایلند از نظر تئوری پادشاهی مشروطه است ، انتقاد از پادشاه مدتهاست که تابو است. پادشاه واجیرالونگ کورن ، در نشان دادن لطف ، به دولت دستور داده است که مردم را تحت قانون شدید در مورد lèse-majesté، که به جرم توهین به پادشاه ، ملکه ، وارث یا پادشاه ، تا 15 سال مجازات زندان دارد. اما کسانی که حق امتیاز را تحقیر می کنند ، معمولاً در صورت انجام این کار به صورت آنلاین ، متهم به فتنه یا جرایم رایانه ای می شوند. در ماه ژوئیه یک مرد پس از پوشیدن یک بیمارستان روانی به بیمارستان منتقل شد تیپیراهنی که اظهار داشت: “من تمام ایمان خود را به نهاد سلطنت از دست داده ام.”

چنین حوادثی جسارت معترضان را بیش از پیش چشمگیر می کند. پلاکی که برخی از برگزارکنندگان در روسازی نصب کرده اند ، می خواند: “این کشور متعلق به مردم است و نه پادشاه.” “پایین فئودالیسم ، زنده باد مردم!” هنگام حرکت به سمت کاخ سلطنتی ، بسیاری فریاد زدند. در بدو ورود ، آنها ده درخواست اصلاح سلطنت را به یک پلیس بدبخت که از ساختمان خالی محافظت می کرد ، تحویل دادند. این موارد شامل محدودیت در مورد دخالت شاه در سیاست ، انحلال محافظان وی ، لغو این قانون بود lèse-majesté قانون و برکناری دولت فعلی.

مقامات مدافع پادشاه خاطرنشان كردند كه اعتراضات مجاز بود كه ادامه یابد و هيچ گونه نزولي در خشونت وجود نداشت ، همانطور كه ​​معمولاً در سالهاي اخير تظاهرات در تايلند اتفاق افتاده است. ارتش سلطنت طلب سلطنت سکوت کرده است. اما آزمایش های بزرگتری در راه است. معترضین خواستار اعتصاب عمومی ماه آینده شده اند.

این مقاله در بخش چاپ آسیا تحت عنوان “آیا مردم را می شنوی پادشاه؟”

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>