لوله چیست و انواع آن – اصفهان آهن

یک لوله سخت برای تحمل بارهای وارده فقط متکی به استحکام و سفتی خود میباشد. از طرفی یک لوله انعطافپذیر قادر نیست بیشتر از قسمت کوچکی از بارهای وارده بر لوله را با استفاده از استحکام خودش تحمل کند. لوله های فولادی نیز در صنعت آب و فاضلاب کاربرد بسیاری دارند این لوله ها در سایزهای بزرگتر از ۱۶۰ میلیمتر ساخته میشوند.

نفوذپذیری پایین این لولهها در برابر آب، سطح صاف با ضریب زبری بسیار کم حتی کمتر از لولههای پلاستیکی، مقاومت استاتیکی خوب، سازگار بودن با محیط زیست و ارزان و در دسترس بودن مواد اولیة آن یعنی خاک رس را میتوان از مریت های ویژة این نوع لولهها برشمرد. استفاده از لولههای رسی دارای یک قدمت پنج هزار ساله است. مجددا تاکید می شود که مشکل، مقاومت لوله نیست بلکه نگرانی از بابت کرنش کششی در خارجی ترین لایه بتن است.

طول عمر کوتاه: لوله های فولادی گالوانیزه قبل از خراب شدن حدود 20 تا 50 سال دوام دارند. لوله های فولادی بدون پوشش خارجی در خاک مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارند و به سرعت خورده میشوند. چنانچه لوله شکسته باشد یا حتی دارای ترک مویی جزئی باشد صدای ضربات به صورت بم که اصطلاحاً صدای «مرده چدن» نام دارد شنیده میشود . در ایران نیز این لوله ها توسط کارخانهها ایرانیت (تهران، اصفهان)، پرمیت (سیمان شمال)، فارسیت (درود و اهواز) و آذریت (تبریز) در سه کلاس D , C , لوله بدون درز قیمت B. تولید میگردند.این لولهها از ۱۵-۱۰ درصد وزنی الیاف آزبست (پنبه کوهی) یا پنبه نسوز، ۹۰-۸۵ درصد سیمان و ماده هیدروکسی سیلیکات منیزیوم ساخته میشوند.لولههای آزبست سیمانی همانند لولههای بتنی در معرض اسید، دچار خوردگی میگردند و بر خلاف لولههای بتنی، استفاده از پوششهای پلاستیکی در مورد لولههای آزبست سیمان، به این راحتی امکانپذیر نمیباشد.

مطالب جدید دیدنی  فرانسه مراکش را به نفع الجزایر کنار می گذارد

لذا استفاده از پوشش های اندودی برای عایق سازی یا حفاظت کاتدی برای این لوله ها الزامی است. نکتهی قابل توجه این است که در اکثر موارد، لوله و تیوب به جای یکدیگر به کار میروند؛ در حالی که در صنعت و مهندسی، هر کدام از این دو واژه، تعریف مشخصی برای خود دارند.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت لوله های بدون درز مانیسمان.