شومپیتر – چرا ریو تینتو و چین با هم اختلاف دارند | کسب و کار

جHINA می کند دوست ندارم از ژاپن حسادت کنم اما در مورد سنگ آهن مقدار زیادی حسادت دارد. در دهه 1960 ، زمانی که ژاپن در حال توسعه صنعت فولاد خود بود ، عرضه این مواد در جهان به قدری پراکنده بود که ژاپن می توانست با تولیدکنندگان استرالیا و برزیل در برابر یکدیگر بازی کند. چین که اکنون بزرگترین فولادساز جهان است ، از چنین تجملاتی برخوردار نیست. اگرچه 70 درصد سنگ آهن جهان را وارد می کند ، بیشتر این امر از سه شرکت حاصل می شود که در طی شش دهه به تیتان تبدیل شده اند. آنها ریو تینتو و BHP، دو شرکت انگلیسی-استرالیایی ، و Vale ، یک شرکت برزیلی. آنها موجب تحكیم در صنعت شده اند. آنها از موانع بالای ورود بهره مند می شوند. هیچکدام مشتاق نیست که دو مورد دیگر را زیر پا بگذارد. این امر آنها را نسبت به مشتریان قبلی خود در مقایسه با مشتریان ژاپنی در موقعیت بسیار قویتری قرار می دهد.

چین می خواهد آن را تغییر دهد. این در شرایط عجیب و غریب از داشتن شرکت های پیشرو در صنعت فناوری است اما در یکی از اساسی ترین صنایع ، استخراج آهن ، در شرایطی که قیمت های بالای 100 دلار در هر تن ، کارخانه های فولاد سازی آن را تهدید می کند ، به سختی یک قدم اول را در اختیار دارد. مدتهاست که امیدوار است با حمایت از توسعه یک ذخایر سنگ آهن بزرگ در گینه به نام سیماندو ، که در آن ریو تینتو سرمایه گذاری مشترکی با Chinalco ، تولید کننده آلومینیوم دولتی چین (و بزرگترین سهامدار ریو) دارد ، توازن قوا را تغییر دهد. برای سالها ، ریو با نگه داشتن پروژه غرب آفریقا ، ظرافت جاه طلبی های چین را خنثی کرده است. اما از سال گذشته یک کنسرسیوم مورد حمایت چین در گینه با تعهد به پیشبرد پروژه 14 میلیارد دلاری خود برای توسعه دو بلوک شمالی سیماندو ، پیش از این افزایش قیمت داده است. ریو و چینالکو مناطق جنوبی را کنترل می کنند.

مطالب جدید دیدنی  شومپیتر - داده های وب متعلق به چه کسی است؟ | کسب و کار

این یک معما ایجاد می کند: آیا ریو باید سیماندو را دو برابر کند ، بفروشد یا به نوعی بازی در انتظار را ادامه دهد بدون این که مشتری های چینی یا دولت گینه را آزرده کند. این به هر کسی که جانشین ژان سباستین ژاک ، رئیس مستعفی ریو شود که ماه گذشته در پی تخریب فاجعه بار یک سایت بومی 46000 ساله در غرب استرالیا ، اعلام عزیمت کرد ، به عهده او خواهد آمد.

سیماندو ، کوهی جنگلی در گینه داخلی ، دارای 2 میلیارد تن از بالاترین درجه سنگ آهن جهان است – و یک تن مشکلات. در دهه ای که ریو سرمایه گذاری مشترک خود را با یک واحد Chinalco جعل کرده است ، نیمی از امتیاز این زوج محروم شده است ، ریو در سال 18-2016 تلاش کرد و نتوانست سهم خود را از پروژه به Chinalco بفروشد ، و باتلاق قانونی پیرامون کل حماسه Simandou آنقدر عمیق بوده است که Paul Gait از آزوالور ، یک شرکت مدیریت صندوق ، آن را به عنوان یک هیجان انگیز سازمانی John Grisham تشبیه می کند.

اضافه کردن به درام ، SMB-برنده شدن ، بزرگترین صادرکننده بوکسیت گینه ، که شاندونگ ویقیائو ، تولید کننده آلومینیوم چینی را به عنوان سرمایه گذار در نظر می گیرد ، در ژوئن تصویب دولت گینه برای توسعه بخش شمالی سیماندو را به دست آورد. همچنین برای ساخت یک راه آهن 650 کیلومتری (400 مایل) از معدن و یک بندر آب عمیق ساخته شده است. این به وضوح امیدوار است که ریو و چینالکو شریک این بار باشند. این همزمان است با یک اختلاف ژئوپلیتیکی بین چین و استرالیا که ریو را در موقعیت ناخوشایندی قرار داده است. اگرچه هنوز در بازار سنگ آهن قدرت دارد ، اما روند آن تغییر می کند. اکنون می گوید اگر سیماندو به هر حال جلوتر می رود ، ممکن است به آن بپیوندد. اما این ساده سازی بیش از حد محاسبه دقیق است.

مطالب جدید دیدنی  در برابر احتمالات دلهره آور - علی رغم همه گیری همه گیر ، حزب حاکم هند دوباره پیروز می شود | آسیا

با اقتصاد شروع کنید. ریو یک بار تخمین زد که هزینه توسعه سیماندو ، از جمله ساخت راه آهن و بندر ، می تواند بیش از 20 میلیارد دلار باشد. اکنون می توان تا حدی با آن تقسیم کرد SMB-برنده شدن با این حال ، اگر چنین بود ، ریو از کنترل کامل هزینه های حمل خود ، فاکتور مهمی در تجارت سنگ آهن ، برخوردار نبود. اریک هدبورگ از CRU، یک مشاوره کالا ، می گوید که تولید بلوک های شمالی و جنوبی به تولید حدود 150 میلیون تن در سال به بازار سنگ آهن 2 میلیارد تن دریا منجر می شود که می تواند قیمت ها را تا 10 دلار در هر تن کاهش دهد. این می تواند به ریو صدمه بزند. اگر فقط بلوک شمالی کوچکتر توسعه یابد ، تأثیر قیمت بسیار کمتری خواهد بود.

همانطور که هست ، بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند قیمت ها با یا بدون سیماندو کاهش یابد. آنها در طی دو سال گذشته به دلیل قطع برق ناشی از فاجعه در برزیل ، به طور مصنوعی متورم شده اند. تقاضای چین برای سنگ آهن نیز نزدیک به اوج در نظر گرفته می شود ، به ویژه با توجه به افزایش توده های آهن قراضه که این کشور می تواند بازیافت کند. دنیا به سختی به یک منبع عرضه جدید نیاز دارد.

پس از آن پیچیدگی های زیست محیطی و اجتماعی وجود دارد. این کانسار در میان جنگل های بارانی غنی از گونه های گرمسیری قرار دارد. این راه آهن از تپه ها و دره های نابخشودنی عبور خواهد کرد ، ممکن است نیاز به جابجایی جوامع محلی داشته باشد و احتمال افزایش نظارت دقیق از سوی سرمایه گذاران را که از عدم موفقیت در مدیریت ریو در طول نابسامانی سایت بومی ها نگران شده اند ، افزایش دهد. ناگفته نماند از خطرات سیاست های کوچک ، کاوش های فساد و ناآرامی های اجتماعی که تاکنون گریبان سیماندو را گرفته است.

مطالب جدید دیدنی  صفر تا صد مهاجرت به کانادا 2022

اما اگر چه شود SMB-برنده تصمیم می گیرد بدون در نظر گرفتن جلو؟ ریو گزینه های آسانی ندارد. انداختن تمام وزن آن در پشت کنسرسیوم بی پروا خواهد بود ، به خصوص اگر این باعث کاهش قیمت هایی شود که احتمالاً اکنون کاهش یافته اند. روشهای بسیار امن تری برای تخصیص سرمایه وجود دارد. اینها شامل توسعه بیشتر سنگ آهن در Pilbara در استرالیای غربی است ، که بسیار ارزان و زیرساخت ها به خوبی از آن پشتیبانی می کنند به طوری که پل گری از Wood Mackenzie ، یک مشاور ، می گوید تولید کنندگان می توانند درآمد کسب کنند حتی اگر قیمت سنگ آهن به 40 دلار برسد تن همچنین می تواند برای تولید مس ، لیتیوم ، نیکل و سایر مواد معدنی حیاتی برای زیرساخت های انرژی پاک ، به عنوان مثال تلاش کند.

اعصاب فولادی مورد نیاز است

روش دیگر ، این می تواند سعی کند سهام خود را در بلوک جنوبی بفروشد. اما پس از کوتاهی در انجام چنین کاری با Chinalco ، مشخص نیست که چه کسی خریدار تمایل دارد. بهترین راه برای حفظ منافعش ممکن است نشستن محکم در بلوک جنوب باشد ، و به دیگران توصیه می کند که چگونه پیشرفت کنند ، اما از غرق شدن سرمایه های زیادی برای تولید سنگ معدن خود اجتناب کنید. اینکه شرکت های دیگر بخواهند ادامه دهند به خود آنها بستگی دارد. با وجود همه فراز و نشیب های ریو در سیماندو ، سیاست بی عملی استراتژیک تاکنون جواب داده است. هر کسی که رئیس بعدی ریو شود ، عاقلانه نخواهد بود که آن را رها کند.

این مقاله در بخش تجارت چاپ چاپ تحت عنوان “نبرد برای تخت آهن”

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد