شومپیتر – داده های وب متعلق به چه کسی است؟ | کسب و کار

SIR TIM BERNERS-LEE هنگام ایجاد شبکه جهانی وب در سال 1989 دیدگاه عاشقانه داشت. به گفته وی ، او به “بافتن” آن کمک کرد تا راهی برای اتصال هر چیزی به هر چیزی باشد – مثل اینکه در یک دستگاه باف نشسته باشد ، نه در CERN، یک آزمایشگاه فیزیک ذرات در ژنو. اما آن روزها هالسیون بود. در حال حاضر وب خطر سقوط در آنچه او را dystopia از تعصب ، نفرت و اطلاعات نادرست خوانده است. افراد پیرامون او از “فئودالیسم دیجیتالی” برای توصیف کنترل سیستم عامل های بزرگ فناوری بر داده ها صحبت می کنند. در نتیجه ، سر تیم تاسیس استارت آپ Inrupt را با هدف تغییر توازن قدرت تاسیس کرده است. این یکی از تلاشهای ابتدایی است که هدف آن بازگرداندن داده ها به دست مردم است.

به نظر کیشوتیک می رسد. به هر حال ، استفاده از داده ها اکنون بزرگترین تجارت جهان است. حدود 1.4 میلیارد دلار از ارزش بازار ترکیبی 1.9 میلیارد دلاری Alphabet (مالک Google) و فیس بوک ، از طریق داده های کاربران و استخراج شرکت ها از آن حاصل می شود ، پس از سلب ارزش پول نقد ، دارایی های فیزیکی و نامشهود و انباشته تحقیق و توسعه. آنها هنوز سیر نشده اند. در سراسر جهان انتظار می رود حسگرهای مربوط به همه چیز از اتومبیل گرفته تا آشپزخانه با گسترش “اینترنت اشیا” اطلاعات شخصی بیشتری را از بین ببرند. نگاه غول پیکرهای فناوری به آن معطوف است.

اشتهای بی امان آنها برای داده از دو جهت باعث نگرانی بیشتر سیاستگذاران می شود. اولی سیاسی است. مدل های تجاری سیستم عامل ها برای درگیر کردن کاربران و فروش تبلیغات بیشتر به تأثیرات و مقیاس شبکه بستگی دارد. نتیجه این امر یک فرهنگ ویروسی است که اگرچه سرگرم کننده است ، اما گفتمان عمومی را مسموم می کند و دولتها را از این نظر ناراحت می کند. دوم اقتصادی است. هرچه شرکت های فناوری بزرگتر باشند ، غلبه بر مزیت داده هایشان که سرکوب نوآوری است ، برای رقبای بالقوه سخت تر خواهد بود. ویکتور مایر-شنبرگر از دانشگاه آکسفورد خاطرنشان می کند که دیگر دسترسی به سرمایه بزرگترین مشکل برای استارتاپ ها نیست. این دسترسی به داده ها است.

مطالب جدید دیدنی  باربری کاشانی - اتوبار کاشانی با بسته بندی اصولی در تهران |44282757|

بنابراین اعتماد کنندگان در مسیر جنگ قرار دارند. دادخواست وزارت دادگستری در آمریکا علیه گوگل که در 20 اکتبر تشکیل شد ، این شرکت را به استفاده از قرارداد با سازندگان دستگاه مانند اپل برای جلوگیری از موتورهای جستجو دیگر متهم می کند. گوگل این حرف را انکار می کند و می گوید مردم از خدمات آن به دلیل اینکه خودشان ترجیح می دهند استفاده می کنند نه به این دلیل که مجبور شوند. محاسن قضیه هرچه باشد ، برای بعضی ها تنها راه حل تجزیه غول های فناوری است. این ساده انگاری است. فقط با کاهش اندازه تکنولوژی بزرگ نمی توان مشکلات را برطرف کرد. هر راه حلی باید اطلاعات را به طور یکنواخت در دسترس قرار دهد تا رقبای بالقوه رشد کنند.

این را از راه های گوناگون می توان انجام داد. یکی توانمند سازی افراد است. مورد دیگر در نظر گرفتن اقدام جمعی است. مورد سوم اعتماد به دولت ها است. هر سه نیاز به تقویت یکدیگر دارند تا شانس موفقیت داشته باشند.

با فرد شروع کنید. اغماض این است که هر شخص باید دارای حق مالکیت بر داده های خود باشد. با این حال ، تا زمانی که قوانین به طور اساسی تغییر نکند ، در عمل کنترل کنترل از سیستم عامل های فناوری دشوار است ، زیرا قدرت چانه زنی یک فرد به طرز ناخوشایندی ضعیف است. خوشبختانه گزینه های دیگر ظاهر می شوند.

یکی مدل اشتراک ، در امتداد خطوط Netflix یا Spotify است. MeWe ، یک شبکه اجتماعی “ضد فیس بوک” (با سر تیم در هیئت مدیره خود) ، از بمباران تبلیغات و اخبار هدفمند شده به کاربران خود چشم پوشی می کند و در عوض هزینه می گیرد. گزینه دیگر این است که شروع به جمع آوری اطلاعات از طرف فرد از انواع منابع کنید. به عنوان مثال ، اینروت با دولت فلاندرز ، منطقه ای از بلژیک همکاری می کند تا به هر شهروند یک “غلاف” برای ذخیره داده های شخصی بدهد. جان بروس ، بنیانگذار آن ، می گوید ، شرکت های خصوصی امیدوارند با رضایت مردم ، برنامه های کاربر پسند را در اطراف داده ها بسازند. هرچه این برنامه ها بهتر باشد ، افراد مشتاق بیشتری در ارائه آن با داده های خود خواهند بود. در هند نیز چنین چیزی در خدمات مالی اتفاق می افتد. داده های مالی افراد و بنگاه ها را می توان از طریق “تجمیع کننده حساب” که رضایت مالک را جلب می کند ، به شرکت های خدمات مالی منتقل کرد. این می تواند به تسریع در امتیازدهی اعتبار و پذیره نویسی وام کمک کند. همچنین می تواند جایگزینی برای داده های بزرگ guzzler مانند Ant Financial ، یک شرکت فین تک چینی باشد.

مطالب جدید دیدنی  خاموشی های آفریقای جنوبی به طرق غیرمنتظره ای به اقتصاد آسیب می زند

راه دوم برای تقویت قدرت کسانی که داده می دهند ، فعالیت جمعی است – به ویژه هنگامی که ارزش زیادی در وب از داده های افراد نیست بلکه از تعاملات آنها با دیگران حاصل می شود ، بسیار مهم است. گلن ویل ، اقتصاددان مایکروسافت ، یک شرکت عظیم نرم افزاری ، “اتحادیه ها” را پیشنهاد می کند که به نمایندگی از گروه های مردم برای سهم درآمد حاصل از استفاده از داده های آنها چانه می زند. آقای ویل می گوید ، هدف این نیست که سیستم عامل ها نابود شود ، همانطور که اتحادیه های کارگری نمی خواهند کارخانه ها را تعطیل کنند. اندرو یانگ ، امید پیشین ریاست جمهوری آمریكا ، از طریق مذاكره جمعی “سود سهام دیجیتالی” به افراد پیشنهاد كرده است.

این تلاش ها ، هرچند شجاعانه ، در ابتدای راه هستند. اینها ممکن است به هیچ چیز نرسند ، مگر اینکه دولتها نیز توزین کنند – مانند آنچه که با مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا و قانون حریم خصوصی مصرف کننده در کالیفرنیا انجام داده اند. اگرچه هدف اصلی هر دو حریم خصوصی است ، اما به طور چشمگیری حقوق افراد را نسبت به داده های خود تقویت می کنند. کمیسیون اروپا ، اتحادیه اروپابازوی اجرایی ، مداخله گر بیشتر از آمریکا در زمینه تنظیم فناوری ، قصد دارد یک گام جلوتر برود ، و یک قانون داده را در سال 2021 پیشنهاد می کند که تلاش می کند خزانه های داده های عمومی و خصوصی بلوک را باز کند. همانطور که با دولت آمریکا ، اتحادیه اروپا همچنان تهدیدکننده قانون ضد انحصاری علیه غول های فناوری است.

مطالب جدید دیدنی  پیروزی ، شکست و سردرگمی - در اتیوپی ، ابی احمد در جنگ پیروز شده است اما در جنگ پیروز نشده است | خاورمیانه و آفریقا

روز گنبد

سیلیکون ولی می گوید این پیام را دریافت کرده است. امسال فیس بوک پیشنهاد داد که برای بهبود تشخیص گفتار ، به کاربران برای ضبط صدای خودشان پول پرداخت کند. شرکت های فناوری انتقال آسان فایل های عکس به سیستم عامل های دیگر را برای کاربران آسان تر کرده اند. اما آنها حرکات نشانه ای هستند. تعویض سیستم عامل ها بسیار شیطانی باقی مانده است. مقیاس و ویروسی برای مدل های تجاری آنها بسیار حیاتی است به طوری که آنها به شدت علیه مقررات لابی می کنند. آنها به خود اطمینان می دهند كه بیشتر مصرف كنندگان همچنان از تبادل داده برای موارد رایگان پشتیبانی می كنند. با این حال آنها باید آگاه باشند که دسترسی به داده ها در حال تبدیل شدن به یکی از مباحث فلسفی عصر است. فئودالیسم سرانجام جای خود را به حقوق بیشتر مالکیت داد. یک روز داده داده serfdom نیز به همان روش پیش خواهد رفت.

این مقاله در بخش کسب و کار چاپ چاپ تحت عنوان “آزاد کردن سرورهای داده!”

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد