شومپیتر – جف بزوس از آمازون به کجا می رود؟ | کسب و کار

منT دارای است بزرگترین پنجره ها در فضا. شش صندلی عقب و لبه های آبی رنگی که مسافران می توانند بیش از 100 کیلومتر (62 مایل) بالاتر از زمین بدون وزنه شناور شوند ، می توانند آنها را بگیرند. اگر این امر به اندازه کافی نادر نیست ، تصور کنید اگر یکی از همسفرانش جف بزوس بود و به سیاره ای نگاه می کرد که توسط کنگره دیجیتال وی ، آمازون ، گسترش یافته و ثروتمندترین ساکن آن است. وقتی زمان آن فرا می رسد که سرمایه شخصی آقای بزوس ، Blue Origin ، گردشگران پردرآمد را به فضا بفرستد ، مطمئناً صاحب آن در بین آنها خواهد بود. والتر آیزاكسون ، زندگینامه نویس ، در مقدمه نوشته های جمع آوری شده آقای بزوس می نویسد: “من گمان می كنم كه او یکی از اولین شهروندان خصوصی باشد كه خود را به فضا منفجر می كند – و در واقع مشتاقانه هم هست.” پیش از این شما فکر می کنید که گلدانهای خنده آقای بزوس که در آسمانها به صدا در می آیند ، لرزیدند.

به راحتی می توان تصور کرد که برای مرد 56 ساله ای که همه چیز را در اختیار دارد (و می فروشد) ، گردشگری فضایی آخرین پروژه غرور است. او از مزرعه خود در غرب تگزاس موشک پرتاب می کند. او هیکلی موج دار دارد. سر کچل او شبیه بت او ، کاپیتان ژان لوک پیکارد در “پیاده روی ستاره ای” است. او در حال انجام یک رویای کودکی است. در سال 1982 به هم مدرسه ای های خود گفت: “فضا ، مرز آخر ، آنجا را با من ملاقات کن!”

با این حال کنار گذاشتن تلاش فضایی وی به عنوان ترکیبی از بحران اواسط زندگی و پول برای سوزاندن ، دست کم گرفتن غیرت تبلیغی ای است که آقای بزوس را برانگیخته و “Invent & Wander” ، مجموعه ای از نامه های 23 ساله به سهامداران آمازون و سایر درخواست های نشان می دهد. کارهای او در زمین هنوز انجام نشده است. Covid-19 او را کاملاً به راس آمازون برگردانده است. اما این کتاب که عمدتا به گذشته نگاه می کند ، نکته ای دل انگیز بر جای می گذارد که شما باید به استراتوسفر نگاه کنید تا ببینید چه چیزی بعدی خواهد آمد. معنی آن برای آینده آمازون به طور ناامیدکننده ای مبهم است.

در ظاهر ، وسواس دوقلوی او یک معما است. تصور مشاغل متفاوت از خرده فروشی و موشک دشوار است. از آنجا که هر دو شرکت انقلابی هستند ، تعداد کمی از عقاید سخت گیر نسبت به آمازون وجود دارد و تعداد کمی از مفاهیم با صدای رویایی بیشتر از استعمار فضا وجود دارد. آمازون یک بنای تاریخی سودمند برای مصرف کننده است که 1.6 میلیارد دلار ارزش دارد. نوید می دهد قیمت های بی وقفه پایین تر ، تحویل سریع تر و تنوع بیشتر – و همچنین قدرت محاسبات ابری سریع تر در مورد خدمات وب آمازون (AWS) چشم انداز Blue Origin که با فروش سهام آمازون آقای بزوس تأمین می شود ، آرمانشهر است. این “برای ایجاد آینده ای است که میلیون ها نفر در فضا برای زندگی و بهره مندی از زمین کار می کنند”. این شرکت امیدوار است با ساخت وسایل پرتابی که می توانند به زمین بنشینند و کاملاً قابل استفاده مجدد باشند ، به این مهم برسد. نیو شپرد ، سفینه فرعی آن ، بیش از دوازده پرواز را به پایان رسانده است. با این وجود سالها برای برنامه ریزی پرواز گردشگران به فضا عقب مانده است. در حال حاضر مشتری اصلی Blue Origin دولت است.

این دو شرکت با درجات مختلف شفافیت و سرعت نیز فعالیت می کنند. آمازون از سه سالگی یک شرکت دولتی بوده است. شعار بنیانگذار آن “سریع بزرگ شوید” و تلاش وسواس انگیز آن برای نوآوری ، تمایل به شکست است. Blue Origin سالها پس از تولد در سال 2000 مخفی نگه داشته شد. این خود را لاک پشت می داند نه خرگوش. شعار آن است Gradatim Ferociter، یا “گام به گام ، با خشونت”. همانطور که آقای بزوس گفته است ، “اگر در حال ساخت یک وسیله نقلیه پرنده هستید ، نمی توانید گوشه گوشه ای ببرید.”

یا رویکرد آنها را به رقبا برسانید. آمازون ، که بر تجارت الکترونیکی و ابر مسلط است ، با غرور یک دنباله دار برخورد می کند. آقای بزوس به کارمندان می گوید از مشتری وحشت داشته باشند نه از رقبا. Origin Blue یک عقب مانده است. این شرکت در تلاش است تا با SpaceX ، تجارت موشکی ایلان ماسک ، یک پلوتوکرات دیوانه فضایی ، مقابله کند. از دیگر رقبا می توان به Virgin Galactic اشاره کرد ، سرمایه گذاری ذکر شده ریچارد برانسون ، سرمایه دار انگلیسی. ستارگان هوافضا مانند لاکهید مارتین و نورثروپ گرومن هر دو همکار و رقیب هستند. بوئینگ یک مأمور قدرتمند است.

با این حال ، در بز آمازون ، آقای بزوس ثابت کرده است که می تواند مشاغل متنوعی را به عنوان یکی از معروف ترین جعبه های قهوه ای و دیگری برای رایانش ابری را اداره کند. همانطور که در سال 2015 نوشت ، آمازون و AWS ممکن است متفاوت به نظر برسد ، اما آنها دارای اصول اساسی مشابهی هستند که براساس آنها عمل می کنند. همین امر ممکن است در مورد آمازون و Blue Origin صادق باشد.

پلکانی به بهشت

دیدگاه های آنها با یک روایت ساده برقرار می شود. آمازون تمرکز بر رضایت مشتری است ، که در پشت آن کارمندان ، تأمین کنندگان و سهامداران در یک خط قرار می گیرند. اعتقاد اصلی Blue Origin این است که راکت های قابل استفاده مجدد هزینه های کمتری را ایجاد می کنند تا دسترسی به فضا برای بسیاری امکان پذیر شود. این مانتراها بی وقفه تکرار می شوند.

دوم ، این دو تجارت جاه طلبی نفس گیری دارند. از کیندل و AWS آمازون به بلندگوهای هوشمند اکو و الکسا ، صدای آرامش بخش ماشینی آنها ، اغلب به مشتریان بیشتر از آنچه فکر می کردند لازم است داده است. آقای بزوس با Blue Origin امیدوار است که بتواند فعالیت کارآفرینی را آزاد کند و به دیگران اجازه دهد “جاده خود را به فضا” دنبال کنند و در این راه دوره جدیدی برای تجارت ایجاد کنند.

مهمتر از همه ، هر دو شرکت با ارادت آقای بزوس به بلند مدت عجین شده اند. وی در رهنمودهای خود درباره آمازون ، به جای اولویت بندی سودهای کوتاه مدت ، بارها و بارها قصد خود را برای سرمایه گذاری برای کسب رهبری بازار در صنایع مختلف تأیید می کند. افق های Blue Origin ، اگر نه قرن ها ، در چند دهه اندازه گیری می شوند. هر دو از مهارت آقای بزوس در دفن جزئیات روزمره ، بدون از دست دادن تصویر کلی ، سود می برند.

آنچه که ثابت کردن او با آسمانها درباره آینده آقای بزوس در آمازون می گوید هنوز یک سوال آزار دهنده است. در این کتاب اشاره ای به جنجال هایی مانند رفتار امپراتوری آنلاین با فروشندگان شخص ثالث ، حفره های خارج از خیابان های بلند یا سرکوب تلاش های اتحادیه سازی نشده است. این کلیشه را تکرار می کند که “روز اول” برای آمازون است ، حتی اگر در اواخر روز به نظر می رسد به عنوان رقبا در تجارت الکترونیکی و ابر بازی و گرمای سیاسی آنها افزایش می یابد. هیچ معنایی ندارد که آیا AWS، سودآورترین بخش آن ، باید از بین برود ، یا زمانی که آقای بزوس استعفا می دهد. اما روشن است که Blue Origin ، همانطور که آقای بزوس سال گذشته گفت ، “مهمترین کاری است که من انجام می دهم”. یک روز ممکن است او را نه فقط به مدار بلکه از کشتی مادر دور کند.

این مقاله در بخش تجارت چاپ چاپ تحت عنوان “مرز نهایی جف بزوس” منتشر شد

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد