سودان به سمت جنگ داخلی می رود

سودان به سمت جنگ داخلی می رود

Eهر صبح از 15 آوریل، ساکنان خارطوم، پایتخت سودان، با رعد و برق حملات هوایی و صدای شلیک گلوله های اطراف از خواب بیدار شده اند. تنها در چهار روز اول درگیری بین نیروهای دو ژنرال رقیب سودانی، نزدیک به 300 نفر (بیشتر غیرنظامیان) کشته و بیش از 2600 زخمی شده اند. مردان مسلح به خانه ها یورش برده و غارت کرده اند. یکی از اهالی که خانه اش مورد اصابت گلوله قرار گرفته است، می گوید: «این مانند «ندای وظیفه» است. مواد غذایی، آب و تجهیزات پزشکی رو به اتمام است.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

خواندن علائم هشدار دهنده یک بحران قریب الوقوع سخت نبود. ماه‌ها تنش بین دو شخصیت قدرتمند در دولت نظامی سودان ایجاد شده بود: ژنرال عبدالفتاح البرهان، رهبر واقعی سودان از زمان کودتای 2019. و محمد حمدان داگالو (معروف به همدی)، یک فرمانده جنگ. او رهبر نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) یک واحد شبه نظامی که از شبه نظامیان جنجاوید متهم به اقدامات نسل کشی قتل و تجاوز جنسی در دارفور است. بسیاری نسبت به درگیری قریب الوقوع بین آنها هشدار دادند RSF و نیروهای مسلح دولت سودان (SAF) وفادار به ژنرال برهان.

بحران به سرعت در صبح روز 13 آوریل بدتر شد، زمانی که ساکنان Merowe، در شمال سودان، سربازان را دیدند. RSF عبور از شهر و گرفتن موقعیت در اطراف فرودگاه، پایگاهی برای جت های جنگنده. در پاسخ، SAF سربازان اطراف را محاصره کردند RSF مردان و ظاهراً به آنها دستور عقب نشینی داده است. به زودی دولت نسبت به رویارویی قریب الوقوع بین این دو نیرو هشدار داد، مانند نمایندگان آمریکا، اتحادیه اروپا و چندین دولت غربی دیگر. طی 24 ساعت آینده، دیپلمات‌ها بین دو اردوگاه تلاش کردند تا از درگیری جلوگیری کنند. در خارطوم، ساکنان خود را برای بدترین شرایط آماده کردند.

در اوایل صبح روز 15 آوریل هنگامی که درگیری بین آنها درگرفت SAF و RSF. هر یک از طرفین طرف دیگر را متهم به تیراندازی اول کرد. به گفته ارتش ملی، نیروهای آقای داگالو یک شورش علیه دولت به راه انداخته بودند. این RSF او پاسخ داد که ارتش در واقع یک “حمله گسترده” علیه اعضای خود انجام داده است. آقای داگالو رئیس خود را یک “جنایتکار” خواند که یا دستگیر می شود یا “مثل سگ می میرد”. هر دو طرف ادعا کردند که به سرعت دست برتر را به دست آورده اند.

چند ساعت پس از شلیک اولین گلوله ها، تانک ها در خیابان های مرکز خارطوم در حال حرکت بودند و جت های جنگنده بالای سرشان فریاد می زدند. همانطور که نیروی هوایی بمباران می کرد RSF پایه ها، RSF حمله به فرودگاه بین المللی؛ ویدئوهایی که در فضای مجازی پخش می‌شوند، ابرهای غلیظی از دود را نشان می‌دهند که از آسفالت بلند می‌شوند. درگیری ها در اطراف صدا و سیما و کاخ ریاست جمهوری رخ داده است. سربازان از هر دو طرف نزدیک خانه های مسکونی که غیرنظامیان در آن خمیده بودند راکت شلیک کردند. یکی از ساکنان مرکز خارطوم از طریق پیامک گفت: «ما صدای توپخانه بسیار سنگین را می شنویم. “صداها و صداها وحشتناک هستند.”

درگیری ها به سایر نقاط سودان نیز گسترش یافته است (نقشه را ببینید). تقریباً بلافاصله RSF ادعا کرد که فرودگاه Merowe را تصرف کرده است. همچنین تیراندازی شدید در نزدیکی پایگاه هوایی العبید در منطقه کردفان شمالی و همچنین در چندین مکان در دارفور گزارش شده است. سه un امدادگران در درگیری بین دو ارتش در شهر الفاشر کشته شدند. هنوز مشخص نیست که آیا این درگیری به یک جنگ تمام عیار منفجر خواهد شد یا خیر. اما به نظر نمی رسد که هیچ یک از این افراد تمایلی به توقف خشونت و مذاکره نداشته باشند. آتش بس های موقت با میانجیگری میانجیگران در عرض چند دقیقه از بین رفت.

پشت درگیری‌های اخیر، مبارزه بر سر قدرت بین ژنرال برهان و آقای داگالو، و میان صور فلکی پیچیده احزاب سیاسی، شبه‌نظامیان، رهبران شورشیان و قدرت‌های خارجی متحد با آنها وجود دارد. این مبارزه بر سر این است که چه کسی هدایت گذار سیاسی سودان را کنترل خواهد کرد، که چهار سال پیش با سرنگونی رژیم اسلامگرای وحشی به رهبری دیکتاتور سابق، عمر البشیر آغاز شد.

دموکراسی در هم شکست

آقای بشیر در سال 2019 پس از ماه‌ها اعتراض به رهبری ائتلافی از فعالان دموکراسی‌خواه از قدرت کنار رفت. با احساس اینکه زمان آقای بشیر تمام شده است، ژنرال های خودش – از جمله ژنرال برهان و آقای داگالو – برای بیرون کردن او کودتا کردند. رهبران معترضان و نیروهای مسلح سپس به توافقی برای تقسیم قدرت دست یافتند که قرار بود به انتخابات و یک دولت غیرنظامی منجر شود. اما تاکتیک‌های «تفرقه بینداز و حکومت کن» آقای بشیر، که طی سه دهه ریاست او به کار گرفته شد، یک بمب ساعتی را پشت سر گذاشت: گروهی متشکل از شبه‌نظامیان و جناح‌های مسلح که اکنون برای کسب قدرت تلاش می‌کنند.

قوی ترین و برجسته ترین آن است RSF. آقای بشیر آن را به عنوان وزنه تعادل ارتش و سرویس اطلاعاتی با ساختار فرماندهی و بودجه خود ایجاد کرد. مردی که در راس آن قرار دارد، آقای داگالو، جاه طلبی خود را برای حکومت پنهان نمی کند.

ژنرال برهان نیز که در زمان آقای بشیر به شهرت رسید و خود را حافظ منافع ارتش، از جمله امپراتوری تجاری گسترده آن می‌داند، نیز چنین نیست. نیروهای مسلح سودان از زمان استقلال در سال 1956 بر سیاست آن تسلط داشته اند. هر دو تجربه قبلی این کشور در دموکراسی – در سال های 1964 و 1985 – توسط سربازان سرکوب شد. ژنرال برهان، که از سوی گروه‌های اسلام‌گرای قدرتمند مرتبط با رژیم بشیر نیز حمایت می‌شود، آخرین ضربه را به دموکراسی در سال 2021 وارد کرد، زمانی که دومین کودتا را علیه رهبران غیرنظامی دولت انتقالی که پس از برکناری بشیر تشکیل شد، انجام داد. از آن زمان تا کنون کشور دچار آشفتگی بوده است.

در ماه دسامبر، رهبران بلوک غیرنظامی و حکومت نظامی توافقنامه موقتی را امضا کردند که در آن وعده تشکیل یک دولت کاملا غیرنظامی و برگزاری انتخابات در دو سال را می‌دادند. در صورت اجرا، با باز کردن درها به روی کمک های خارجی و کاهش بدهی، به اقتصاد در حال فروپاشی سودان کمک خواهد کرد. اما این به معنای ادغام آن نیز خواهد بود RSF به درون SAFو ایجاد ارتش ملی واحد تحت نظارت غیرنظامیان. توافق نهایی قرار بود در اوایل آوریل امضا شود.

به نظر می رسد که چشم انداز حل و فصل یک رویارویی را تسریع کرده است. هر دوی این افراد از این توافق ضرر خواهند کرد، که باعث کاهش قدرت نیروهای مسلح در سیاست و اقتصاد می شود. آقای داگالو برای واگذاری فرماندهی نیروی خود، اصرار داشت که یک دهه به او فرصت داده شود تا نیروهای RSF را در ارتش ملی ادغام کند، در حالی که همچنان مدعی بود که از توافقنامه حمایت می کند. گفته می شود که ژنرال برهان می خواست این اتفاق در عرض دو سال رخ دهد تا رقیب خود را بی دفاع کند و برتری را تضمین کند. SAF.

اساسی‌تر، نه او و نه گارد قدیمی اسلام‌گرای اطرافش هیچ معامله‌ای را نمی‌پذیرفتند که واقعاً آن را مهار کند SAFمنافع تجاری درخواست اضافی آقای داگالو، در دور اخیر مذاکرات، برکناری بیش از 800 افسر ارشد از SAF جوناس هورنر، کارشناس منطقه، خاطرنشان می کند که به عنوان بخشی از روند ادغام، برای ژنرال برهان “به سادگی بیش از حد” بود. در اوایل آوریل، یکی از مقامات اسلام‌گرای حزب بشیر که اکنون غیرقانونی است، به رویترز گفت که گروه آنها در تلاش است تا از توافق معلق جلوگیری کند.

آقای هورنر استدلال می‌کند که اسلام‌گرایان در ارتش ممکن است تصمیم گرفته باشند که یک حمله سریع به منظور «تأیید مجدد کنترل اسلام‌گرایان بر دوران گذار و کشور» انجام دهند. در ماه های اخیر هر دو طرف به طور پیوسته نیروهای خود را افزایش داده و مواضع خود را در پایتخت و سایر مکان های استراتژیک تقویت کرده اند. تانک هایی در حال حرکت بر فراز رود نیل در خارطوم مشاهده شدند. گفته می‌شود که ژنرال برهان و آقای داگالو در روزهای قبل از شروع جنگ دیگر با هم صحبت نمی‌کردند.

خطر آتش سوزی گسترده تر قابل توجه است. هر دو SAF و RSF شبکه های قومی و حمایتی گسترده ای در سرتاسر سودان دارند. اسلام گرایان اطراف ژنرال برهان به ویژه در دولت و اقتصاد سودان تثبیت شده اند. با آشکار شدن هر دوی اینها، بی قانونی در حال گسترش است. در خارطوم، افراد مسلح به یک کاروان دیپلماتیک آمریکایی تیراندازی کردند و به آن حمله کردند اتحادیه اروپاسفیر او در خانه اش محمد عثمان از آلبردی، یک گروه حقوق بشر سودانی، می گوید در نیالا، دارفور جنوبی، مردان مسلح موتور سوار در خیابان ها از مردم سرقت می کنند. انبارهای متعلق به آژانس های امدادی خالی شده است.

دخالت سایر کشورهای منطقه نیز می تواند مسائل را پیچیده کند. آقای برهان از حمایت سیاسی کشور همسایه مصر برخوردار است. او همچنین ممکن است از حمایت نظامی آن برخوردار باشد. این مجله ی وال استریت گزارش داد که یک جت مصری به یک RSF انبار مهمات ویدئوهای منتشر شده توسط RSF در 15 آوریل سربازان یا خلبانان و جت های اسیر مصری را در پایگاه هوایی Merowe نشان داد. مصر هرگونه دخالت نظامی در درگیری را رد می کند.

در مقابل، آقای داگالو با خلیفه حفتر، فرمانده جنگ لیبی، و عیسیاس افورکی، رئیس جمهور اریتره، که سابقه طولانی مداخله در امور همسایگان خود را دارد، نزدیک است. بر اساس گزارش ها، آقای حفتر یک محموله تسلیحاتی به این کشور ارسال کرده است RSF. هم آقای حفتر و هم آقای داگالو توسط امارات متحده عربی حمایت شده اند.امارات متحده عربی) در گذشته، و RSF نیروها برای عربستان سعودی جنگیده اند امارات متحده عربی در جنگ آنها در یمن

در تلاشی آشکار برای جلب حمایت خلیج فارس از جنگ خود، آقای داگالو مدعی است که با «اسلام‌گرایان افراطی که امیدوارند سودان را منزوی نگه دارند» می‌جنگد. به نظر می رسد که تا کنون هیچ یک از این دو نفر تلاش زیادی برای توقف درگیری نکرده باشند. آقای داگالو همچنین به طرز مضحکی مدعی شده است که برای «حفاظت از دموکراسی و حمایت از حاکمیت قانون» مبارزه می‌کند و از ذکر این موضوع صرفنظر کرده است که در سال 2019 RSF بیش از 100 معترض مسالمت آمیز طرفدار دموکراسی را قتل عام کرد.

در تعادل

هنوز خیلی زود است که بگوییم کدام طرف پیروز خواهد شد. نیروی ملی آسمان ها را کنترل می کند، به همین دلیل به نظر می رسد که افراد آقای داگالو روی تصرف فرودگاه های سودان تمرکز کرده اند. همچنین دارای تانک و تسلیحات سنگین تر است. اما به نظر می رسد که در خارطوم هیچ کدام ضربه قاطعی وارد نکرده باشند. شاید اگر آقای داگالو در نهایت از پایتخت خارج شود، سعی کند در پایگاه قبیله ای خود در دارفور سوراخ شود. این خطر تبدیل آنچه را که در حال حاضر یک مبارزه تنگاتنگ بین دو جناح است به یک جنگ داخلی گسترده‌تر بین مناطق و گروه‌های قومی تبدیل می‌کند. اما اگر او کشته شود، RSF می تواند انشعاب شود، که ممکن است دستور العملی برای هرج و مرج باشد.

هیچ یک از اینها برای گذار پر دردسر اما زمانی امیدوارکننده سودان به دموکراسی خبر خوبی نیست. غیرنظامیانی که در وسط تونل گیر افتاده‌اند، که نمی‌توانند هیچ نوری را در انتهای تونل ببینند، اکنون سعی می‌کنند از خارطوم فرار کنند تا در حومه شهر امنیت پیدا کنند. احمد عصمت، رهبر معترضان در خارطوم می گوید: «ما از هیچ یک از طرفین حمایت نمی کنیم. هر جنگی به معنای پایان انقلاب است.