سریلانکایی های طبقه متوسط ​​در حال فرار از کشور خود هستند

آتی ارتفاع در بحران اقتصادی سریلانکا در سال گذشته، صف های پیچ در پیچ برای سوخت و گاز پخت و پز تنها با خطوط در اداره مهاجرت و مهاجرت مطابقت داشت. نزدیک به 875000 گذرنامه که در سال 2022 صادر کرد، بالاترین رقم تاریخ بود. بسیاری از کسانی که خارج از ساختمان غیرقابل توصیف در کلمبو بودند، به دنبال یک گریز پس از همه‌گیری نبودند، بلکه کارگرانی بودند که از کمبود، تورم و بلاتکلیفی فرار می‌کردند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

سوابق رسمی حاکی از آن است که 300000 نفر از جمعیت 22 میلیون نفری سریلانکا در سال 2022 برای کار به خارج از کشور رفتند که اکثر آنها کارگران کم مهارت و نیمه ماهر بودند. از ژانویه تا مارس امسال، 73000 دیگر باقی مانده است. و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد متخصصان طبقه متوسط ​​اکنون به مهاجرت پیوسته اند.

رهبران کسب و کار در بسیاری از صنایع می گویند که از کارکنان، از جمله مدیرانی که برای آموزش جانشین نیاز دارند، در حال خونریزی هستند. از شرکت‌ها استفاده می‌شود که در بین افراد 20 تا 35 ساله فعال شوند، به‌ویژه در آی تی و دیگر حرفه های پرتقاضا – اما اکنون کارمندان باتجربه در دهه 40 و 50 زندگی خود را ترک می کنند.

بحران طولانی مدت سریلانکا دلایل زیادی برای رفتن به آنها می دهد. تورم سالانه در بهمن ماه 50.6 درصد بود. دستمزدها حتی با افزایش مالیات ها از راه دور بالا نمی روند. در ژانویه، رئیس‌جمهور رانیل ویکرمسینگه افزایش‌های بیشتری را برای رفع مشکل اعمال کرد صندوق بین المللی پول– که هفته گذشته بسته مورد انتظار 2.9 میلیارد دلاری را برای سریلانکا تصویب کرد که “یکی از پایین ترین سطوح درآمدی در جهان” نامیده می شود. با 36 درصد، بالاترین نرخ مالیات بر درآمد هنوز هم متوسط ​​است. با این حال، حزب مخالف قدرت ملی خلق ممکن است درست پیش بینی کند که افزایش مالیات باعث “بزرگترین فرار مغزها” در تاریخ سریلانکا خواهد شد.

راجیتا سنویراتنه، یک کنترل کننده ترافیک هوایی 37 ساله که در حال بررسی پیشنهادی از خاورمیانه است، می گوید که عوامل استخدام خارجی در رسانه های اجتماعی متخصصان جوان را استخدام می کنند. ماه گذشته، اتحادیه او هشدار داد که اگر “چهار یا پنج” دیگر از اعضای خود را ترک کنند، کنترل ترافیک هوایی ممکن است از بین برود.

هزاران جوان آی تی کارگران نیز عقب نشینی کرده اند و به طور بالقوه یکی از سریع ترین صنایع در حال رشد سریلانکا را دچار تنگنا کرده اند. صدها پزشک از جمله 477 نفر از ژانویه تا اوت سال گذشته رفته اند. ادامه جریان خروجی می تواند بیمارستان های روستایی را فلج کند. آقای ویکرمسینگه به ​​طعنه گفت: به زودی «هیچ کس برای سرو یک لیوان شراب در هتل باقی نخواهد ماند».

با این حال، دولت فعالانه این تخلیه را تشویق می‌کند، هم برای کاهش هزینه‌های دستمزد بخش عمومی و هم به امید افزایش حواله‌ها، بزرگترین منبع ارز خارجی سریلانکا. پزشکان فراری از تسهیلاتی برای کارگران بخش دولتی استفاده می کنند که دولت در ژوئن گذشته ارائه کرد: تا پنج سال مرخصی بدون حقوق به شرط پرداخت 100 تا 500 دلار در ماه در صورت یافتن کار در خارج از کشور.

مانشا نانایاکارا، وزیر کار خارجی، در حال آزمایش طرح‌های مختلف برای بیرون راندن کارگران سریلانکا به خارج از کشور است. دفتر او در رسانه های اجتماعی آگهی های فرصت های شغلی با دولت های خارجی را منتشر می کند. یک گروه واتس‌اپ و کانال یوتیوب به نام «راتا یامو» یا «بیایید به خارج از کشور برویم»، مشاغلی را که سریلانکایی‌ها می‌توانند از طریق یک آژانس کاریابی دولتی تامین کنند، منتشر می‌کند.

دولت همچنین در حال افزایش آموزش در زمینه پرستاری، مراقبت و سایر مشاغل است که در آن سریلانکایی ها در خارج از کشور مورد تقاضا هستند، به ویژه در کویت، قطر و عربستان سعودی، جایی که بیش از 40 درصد از مهاجران ثبت نام شده در سال گذشته به آنجا رفتند. مراکز آموزش حرفه ای جدید در حال افتتاح هستند که برخی با حمایت بخش خصوصی هستند.

به نظر می رسید که این سیاست ها تأثیر مطلوب خود را داشته است. حواله‌ها که در سال گذشته کاهش یافت، در چهار ماه گذشته افزایش یافته است. با این حال این خطر آشکار وجود دارد که سریلانکا با بیرون راندن استعدادهای درخشان خود، خود را از افرادی که باید در خانه بازسازی کند، محروم کند.

آقای Nanayakkara اذعان می کند که کمبود مهارت در تولید و مهمان نوازی در حال ظهور است. برخی از شرکت های خصوصی اقدامات متقابل ملایمی را آغاز کرده اند. چندین آی تی شرکت ها در واقع پاداش های وفاداری را برای کارکنان خود در نظر گرفته اند. یک شرکت بزرگ چای به نام چای دیلما سیلان، افزایش مالیات اخیر کارگران خود را پوشش می دهد. با این حال، آن را می گوید مدیر عامل، دیلهان فرناندو، «بی‌اطمینانی از ندانستن فردا» دلیلی قوی برای مهاجرت آنهاست.

مطالب جدید دیدنی  قالیشویی در طرشت