سام زل بعداً در چه املاکی سرمایه گذاری خواهد کرد؟

اسAM ZELL خود را «رقصنده قبر» می‌نامید، اگرچه، همانطور که توضیح داد، تمایل او به خرید دارایی‌های مضطرب «آنقدر رقصیدن روی قبرها نبود که … زنده کردن مردگان». در اواسط دهه 1970، زمانی که او این نام مستعار را ابداع کرد، بازار املاک آمریکا با مشکل مواجه بود. آقای زل که در 18 می در سن 81 سالگی و با ثروت بیش از 5 میلیارد دلار درگذشت، قبلاً از راه اندازی و مدیریت ساختمان های آپارتمانی در شهرهای کوچک اما در حال رشد پول خوبی به دست آورده بود. اما پس از اینکه دیگران از همان فرصت استفاده کردند، بازار اشباع شد. عرضه بیش از تقاضا؛ قیمت ملک سقوط کرد او بدون نگرانی، آپارتمان، دفاتر و فضای خرده فروشی، اغلب به قیمت سکه خرید. با رونق اقتصاد آمریکا در دهه 1980، ارزش آنها افزایش یافت.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

او پس از دوشنبه سیاه در اکتبر 1987 روی قبرهای بیشتری رقصید. با کاهش اجاره بها و نرخ اشغال، صاحبان املاک بدهکار به پول نیاز داشتند و به بازار سرمایه روی آوردند. او صندوقی را با مریل لینچ، یک بانک سرمایه گذاری، ایجاد کرد که از سرمایه گذاران برای خرید املاک مضطرب جذب سرمایه می کرد. چنین تراست های سرمایه گذاری املاک و مستغلات (REITs) که مالک، اداره یا تامین مالی املاک هستند، به دهه 1960 باز می گردد. مایکل نات از گرین استریت، شرکتی از تحلیلگران املاک و مستغلات، می گوید، اما این آقای زل بود که به معرفی نسخه مدرن آنها کمک کرد.

آقای زل از پدر و مادر یهودی لهستانی متولد شد که به سختی از هولوکاست فرار کردند. او کار خود را زود شروع کرد، خرید پلی بوی مجلات در مرکز شهر شیکاگو، جایی که او به مدرسه عبری رفت، به قیمت 50 سنت و فروش آنها به همکلاسی های خود در حومه شهر که در آن زندگی می کرد به قیمت 3 دلار. او مدت‌ها قبل از اینکه یک چیز معمولی اداری باشد، برای کار شلوار جین می‌پوشید و همراه با گروهی از دوستانش به نام «فرشتگان زل» به دور موتورسیکلت‌سواری سفر می‌کرد. او فلسفه کسب و کار خود را اینگونه توضیح داد: “اگر سرگرم کننده نیست، ما آن را انجام نمی دهیم.” زمان بندی او بی عیب و نقص بود. در سال 2007، او کسب و کار صاحبخانه خود را به قیمت 39 میلیارد دلار به بلک استون، یک غول سهام خصوصی فروخت. یک سال بعد Lehman Brothers سقوط کرد – و بازار املاک تجاری همراه با آن.

یک آقای زل جوان امروز برای ساختن ثروت خود به کجا نگاه می کند؟ استفانی رایت از دانشگاه نیویورک فکر می کند که با توجه به ترجیح او برای بازارهای قابل درک با رقابت محدود، امکانات ذخیره سازی در فضای باز می تواند علاقه او را جلب کند. آنها بزرگ هستند اما افراد کمی را استخدام می کنند، به این معنی که شهرها آنها را دوست ندارند و رشد آنها را محدود می کنند، حتی اگر تقاضا همچنان قوی باشد. همین امر در مورد پارک‌های خانه‌های پیش ساخته نیز صدق می‌کند، تجارت اولین شرکتی که آقای Zell در سال 1993 عمومی شد. مردم هنوز آنها را می‌خرند، اما قوانین منطقه‌بندی آنها را محدود می‌کند. هنگامی که خانه ای در ملک نصب می شود، صاحبان خانه به ندرت آن را جابجا می کنند. در مواقع نادری که کسی این کار را می کند، توسعه دهنده هنوز زمین را در اختیار دارد و می تواند خانه دیگری را به جای آن قرار دهد.

عقل متعارف برای دور ماندن از دفتر و دارایی های خرده فروشی که به میلیاردر شدن آقای زل کمک کرد، استدلال می کند. مراکز خرید آمریکایی مدت‌هاست که به‌خاطر مرده‌ها، آجرها و ملات‌هایی که به نظر می‌رسد با تجارت الکترونیک قابل مقایسه نیستند، نوشته شده‌اند. در عصر کار از راه دور و ترکیبی، فعالیت لیزینگ در بسیاری از شهرهای بزرگ آمریکا کاهش می‌یابد، حتی با ادامه افزایش اشتغال. CBRE، مدیر املاک نرخ مشاغل خالی در حال افزایش است – به 17.8٪ در سراسر آمریکا در سه ماه اول سال 2023، بالاترین سطح در 30 سال گذشته. اگرچه برخی از مراکز خرید و ساختمان‌های اداری مجلل در حال رونق هستند، بسیاری از املاک قدیمی‌تر و قدیمی‌تر به نظر می‌رسند که منسوخ شوند. با این حال، برای آقای زل، آن دارایی‌های در حال ورشکستگی ممکن است جذاب‌ترین از همه به نظر می‌رسند. زیرا در شکست، همانطور که هر رقصنده قبر می داند، فرصت نهفته است.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.