رهبران کسب و کار نگران این هستند که آفریقای جنوبی به یک کشور شکست خورده تبدیل شود

برهبران استفاده زمانی که سیریل رامافوزا در سال 2018 رئیس جمهور آفریقای جنوبی شد، به وجد آمدند. در اینجا یکی از آنها بود: یک سرمایه دار واقعی برای اصلاح دزدسالاری نالایق جیکوب زوما. با این حال، پنج سال بعد، کسانی که مشاغل بزرگ را اداره می کنند، خشمگین هستند. روسای چندین صنعت مختلف – مانند نیل فرونمن از Sibanye-Stillwater، یک شرکت معدن. Daniel Mminele، رئیس جدید ندبانک؛ و رالف موپیتا، از MTNیک شرکت مخابراتی زنگ خطر را به صدا درآورده است. آیا آفریقای جنوبی می تواند به یک کشور شکست خورده تبدیل شود؟

قبلاً در سال 2023، خاموشی های Eskom، شرکت برق، از سال 2022 پیشی گرفته است، که تا آن زمان بدترین سال ثبت شده بود (نمودار را ببینید). کسب و کارها در حال برنامه ریزی برای فروپاشی کامل شبکه هستند. رؤسای خرده‌فروشی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور در فوریه نوشتند: «اگر این بحران ادامه یابد، ما نمی‌توانیم عرضه پایدار غذا، دارو و سایر کالاهای ضروری را تضمین کنیم. وقتی سفیر آمریکا در اوایل این ماه آفریقای جنوبی را به ارسال مخفیانه تسلیحات به روسیه متهم کرد، روحیه به شدت کاهش یافت.

مدیر عاملهمه از اینکه آقای رامافوزا خودش این مشکل را حل کند منصرف شده اند. بنابراین شرکت ها کارکنان خود را به ادارات دولتی، از جمله دفتر او می فرستند: یک راه حل بسیار آفریقای جنوبی. کسانی که دارای امکانات هستند، جایگزین های خصوصی برای بخش دولتی در حال شکست پیدا می کنند: بیمه درمانی، مدارس خصوصی و امنیت، یا پنل های خورشیدی در خانه ها. همچنین مقیاس بحران را نشان می دهد.

پیوند بین مشاغل بزرگ و دولت قبل از سال 1994 آغاز شد، زمانی که نلسون ماندلا و کنگره ملی آفریقای او (ANC) به قدرت رسید. با خروج شرکت ها و سرمایه بین المللی از آفریقای جنوبی در دهه 1980، گروه های داخلی که بر تجارت آفریقای جنوبی تسلط داشتند، بزرگتر شدند. در پایان این دهه، سه کنگلومرا، 75 درصد از ارزش بازار بورس ژوهانسبورگ را تحت کنترل داشتند.JSE). اما برخی از سرمایه داران دیدند که حکومت سفیدها ناپایدار است. بنابراین در سال 1985، رئیس آنگلو-آمریکن، با سرپیچی از خواسته های رژیم آپارتاید، گروهی را به دیدار رهبران تبعیدی رژیم برد. ANC. یکی از نمایندگان، هنگام ملاقات با تابو امبکی، به رئیس جمهور آینده به شوخی گفت: “به طبقه سرمایه دار خوش آمدید.”

آن صحبت ها به یک معامله نانوشته منجر شد. را ANC از تعهد خود مبنی بر ملی کردن شرکت های بزرگ صرف نظر می کند. کسب و کار از اقدامات مثبت استقبال می کند و نخبگان سیاه پوست از جمله، به ویژه آقای رامافوسا را ​​غنی می کند. از جنبه‌های دیگر، ساختار اساسی اقتصاد آفریقای جنوبی تغییر چندانی نکرده است: بسیاری از همان شرکت‌های بزرگ هنوز غالب هستند – و فشار رقابتی کمتری نسبت به همتایان خود در سایر نقاط جهان احساس می‌کنند. طبق تحقیقات انجام شده توسط صندوق بین المللی پولنشان‌گذاری‌های شرکت‌های سهامی عام از سال 2000 تا 2016 25 درصد افزایش یافته است. میانگین افزایش در سطح جهانی 6 درصد بوده است. نشانه‌گذاری‌های پایدار، یعنی قیمت‌های بالاتر از هزینه نهایی تولید، نشان‌دهنده فقدان رقابت است.

مطالب جدید دیدنی  هند و پاکستان در حال خفه شدن در آلودگی یکدیگر هستند

مشکلات به صورت خصوصی حل شده است. در سال 2015، آقای زوما با جایگزینی وزیر دارایی محترم – که به جلوگیری از یک توافق چند میلیارد دلاری انرژی هسته ای با روسیه کمک کرده بود- راند را با یک موضوع مبهم تغییر داد. نماینده مجلس. کاپیتان های صنعت با آنها ملاقات کردند ANC بزرگ‌ها، از جمله آقای رامافوزا، که تا آن زمان ثروتی جمع کرده و به سیاست بازگشته بود. آقای زوما تغییر مسیر داد.

با این حال بحران های امروزی را نمی توان با یک کلمه آرام حل کرد. روسا معمولاً به سه موضوع اشاره می کنند: قدرت، تدارکات و جنایت. قطع برق در سال گذشته ممکن است کاهش یافته باشد تولید ناخالص ملی 7-8٪؛ 2023 می تواند حتی تاریک تر باشد. خاموشی ها باعث شد که آفریقای جنوبی از قابل اعتمادترین در میان خارج شود MTN19 شبکه آفریقایی در آغاز سال 2022 احتمالاً بدترین یک سال بعد. بزرگ‌ترین سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای می‌گویند که هزینه‌های دیزلی برای ژنراتورها باعث کاهش ۷ درصدی سود در سال ۲۰۲۲ می‌شود.

Transnet، شرکت دولتی که راه آهن باری را اداره می کند، مانند Eskom، با اتهامات فساد و سوءمدیریت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. به گفته یان هاونگا از دانشگاه استلنبوش، معدنچیان سال گذشته 300 میلیارد راند (16 میلیارد دلار) صادرات از دست رفته را از دست دادند، تقریباً یک سوم آنچه که در خارج از کشور به فروش رساندند، زیرا آنها نمی توانستند کالاهای خود را از کشور خارج کنند. ترنس نت نسبت به هر زمان دیگری از دهه 1940، بارهای عمومی را – به استثنای مواد معدنی و فلزات – کمتر جابجا کرد.

عامل کلاهبردار

جنایت همه چیز را بدتر می کند. در سال 2019 حداقل 183 پروژه زیرساختی توسط “مافیای ساختمانی” که خواستار شغل و رشوه بودند، مختل شدند. سرقت کابل‌های خطوط راه‌آهن Eskom، Transnet و مسافری برای آفریقای جنوبی در سال 2022 حدود 50 میلیارد راند هزینه داشت که تقریباً مشابه سهم اقتصادی صنعت شراب است. آندره دو رویتر، رئیس سابق اسکوم که شجاعانه تلاش کرد پیوند پیوند را ریشه کن کند، در ماه دسامبر تقریباً مرگبار مسموم شد. (از یک لیوان قهوه شخصی سازی شده استفاده نکنید، او می گوید، وقتی از او می پرسند که آیا توصیه ای برای جانشین خود دارد یا خیر.) مقامات غربی نگران هستند که آفریقای جنوبی در حال تبدیل شدن به پولشویی است که دره سیلیکون برای سرمایه گذاری خطرپذیر است. در ماه فوریه، گروه ویژه اقدام مالی، یک ناظر جهانی، کشور را در فهرست خاکستری خود قرار داد، به این معنی که بانک‌ها و مقامات آفریقای جنوبی تحت نظارت بیشتری قرار خواهند گرفت.

آقای رامافوزا بارها قول داده است که کنترل خود را در دست بگیرد. افسوس که شکست خورده است. یکی مدیر عامل نموداری دو در دو را ترسیم می کند، نوعی که مشاوران مدیریت آن را دوست دارند. یکی از محورها “اخلاق” و دیگری “شایستگی” است. آقای رامافوزا در میدان اخلاقی اما بی‌کفایت قرار می‌گیرد، در حالی که آقای زوما ظاهراً غیراخلاقی و همچنین بی‌کفایت بود. هنگامی که جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا در اوایل سال جاری از آفریقای جنوبی بازدید کرد، مدیر عاملs از او خواست تا با رئیس جمهور منطقی صحبت کند.

مطالب جدید دیدنی  بیماری باد فتق چیست؟

مارتین کینگستون، رئیس کسب و کار آفریقای جنوبی، یک سازمان فراصنعتی، می‌گوید: «اوایل سال جاری متوجه شدیم که به عنوان یک کشور در آستانه پیشرفت هستیم. ما متوجه شدیم که وضعیت موجود قابل تحمل نیست.» گروه‌های تجاری با تکیه بر تجربه تهیه وسایل حفاظتی و واکسن‌ها در طول همه‌گیری، آنچه را که قبلاً تنها تلاش‌های موقتی برای کمک به دولت بود، رسمی کردند.

چندین سال است که شرکت ها کارکنانی را برای کمک به اداره ادارات دولتی فرستاده اند و دستمزد آنها را پرداخت می کنند. وکلای شرکت در مقام تعقیب کار می کنند، بانکداران در بخش صنعت کار می کنند. چندین نفر در عملیات Vulindlela (“راه بساز”)، یک ابتکار مشترک ریاست جمهوری و بخش مالی هستند که قرار است بر اینرسی بوروکراسی غلبه کند.

سال گذشته یک واحد جدید با حضور در ریاست جمهوری برای اصلاح صنعت برق راه اندازی شد. در ماه مارس آقای رامافوزا گفت که بخش خصوصی به صندوق بسیج منابع پرداخت خواهد کرد.RMF) یک حلقه شلاقی که برای استخدام مشاوران خارجی طراحی شده است. را RMF ممکن است هزینه یک تیم خصوصی برای اصلاح لجستیک را نیز بپردازد. موریس متومبنی از مؤسسه علوم بازرگانی گوردون، مستقر در ژوهانسبورگ، می‌گوید: «هدف ایجاد یک سیستم موازی از مؤسسات است تا کارها را در لحظه انجام دهند». گروه های تجاری تاکید می کنند که تلاش های آنها شفاف خواهد بود. و این رویکرد شانس موفقیت بیشتری نسبت به تکیه بر وزرای کابینه که به طور غریزی نسبت به بازار آزاد بدبین هستند، ارائه می دهد.

اما منتقدان همچنان نگران نحوه رفتار تجارت هستند. آن برنشتاین از مرکز توسعه و سازمان، یک اتاق فکر، استدلال می‌کند که کسب‌وکار سازمان‌یافته، حداقل تا همین اواخر، موردی از سندرم استکهلم داشته است. آنها یک رئیس جمهور شکست خورده را پنهان کرده اند. بهتر است رهبران تجاری میزان واقعی بحران آفریقای جنوبی را برای مردم توضیح دهند.

آفریقای جنوبی ممکن است گوش کنند. به عنوان بخشی از یک نظرسنجی جهانی که قبلا توسط ادلمن، یک شرکت مشاوره آمریکایی منتشر شده بود، آفریقای جنوبی گفت که آنها به تجارت بیشتر از دولت، رسانه ها یا رسانه ها اعتماد دارند. NGOس در واقع، شکاف 40 درصدی بین اعتماد ابراز شده در تجارت (62٪) و به دولت (20٪) بیشتر از هر یک از 27 کشور دیگر مورد نظرسنجی بود.

آقای دو رویتر استدلال می کند که تجارت هنوز هم در مورد افشای فساد بسیار ترسو است. پس از مسموم شدن او از واکنش سایر رهبران تجاری که بسیاری از آنها پیام خصوصی ارسال کردند اما در ملاء عام ساکت ماندند، “ناامید” شد. او آه می کشد: «اما فرهنگ همین است.

به گفته مکبسی جوناس، معاون سابق وزیر دارایی، «تا زمانی که متوجه شوید که ANC حل نشدنی است شما نمی توانید مشکلات کشور را حل کنید. او توضیح می‌دهد که حزب حاکم «اساساً دولت‌گرا» است. او مدعی است که وضعیت آنقدر وخیم است که جامعه ممکن است «هر لحظه منفجر شود».

مطالب جدید دیدنی  آنچه "شهر روزانه" تانزانیا در مورد حکومت آفریقا می گوید

سونگزو زیبی، سردبیر سابق روزنامه تجاری و مدیر اجرایی شرکت که در آوریل حزب سیاسی خود را تأسیس کرد، استدلال می کند: «این لحظه 1985 است. اگرچه او اذعان می کند که هیچ شرکتی به تنهایی قدرتی را ندارد که کنگلومرای انگلیسی-آمریکایی در دهه 1980 داشت، اما می گوید که تجارت امروز نیز باید شجاعت مشابهی از خود نشان دهد. به جای شرکت در طرح‌های دولتی بیشتر، 40 یا 50 نفر برتر مدیر عاملباید با اتحادیه ها و NGOاین است که یک «قرارداد اجتماعی» جدید را از بین ببریم. او اصرار دارد که هیچ مقداری از کمک تکنوکراتیک دولت را اصلاح نخواهد کرد. تا زمانی که سیاست را تغییر ندهید، مشکلات را حل نمی کنید.

بازار غیر دوستانه

بعید است که کسب و کار از چنین پیشنهادهایی استقبال کند – و نه فقط به دلیل مبهم بودن آنها. “چه آن را دوست داشته باشید یا نه، ANC امروز دولت است و فردا بزرگترین حزب خواهد بود [ie, after the next election, due in 2024]. آقای کینگستون می گوید: احمقانه است که با آنها صحبت نکنیم. شرکت‌ها در حال حاضر از پل ماشاتیله، که در ماه مارس معاون آقای رامافوزا شد و محتمل‌ترین جانشین وی است، حمایت می‌کنند. الف می گوید: «به نظر می رسد او مردی است که می توانیم با او تجارت کنیم مدیر عامل. او از ذکر این نکته صرف نظر می کند که در مورد آقای رامافوزا هم همینطور گفته شد.

با این حال، ارائه کمک به دفتر آقای رامافوزا نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ دیگر از مشکلات آفریقای جنوبی مصون نیستند. رقبای بالقوه نسبتاً کمیاب هستند: بانک جهانی پیشنهاد می کند که آفریقای جنوبی یک سوم کسب و کارهای کوچکی را که باید داشته باشد، دارد. تولید ناخالص ملی به ازای هر نفر بسیاری از درآمدهای به دست آمده توسط 40 بزرگترین JSE-شرکت های فهرست شده از خارج از آفریقای جنوبی آمده اند.

اما محدودیت هایی برای کارهایی که حتی بزرگترین شرکت ها می توانند برای محافظت از خود انجام دهند وجود دارد. مایک براون، ندبانک مدیر عامل، می گوید که شرکت های بزرگ شاید بتوانند در کوتاه مدت مشکلات را برطرف کنند. او اظهار تاسف می کند: «اما در درازمدت سرنوشت ما به طور جدایی ناپذیری با موفقیت یا شکست اقتصاد آفریقای جنوبی مرتبط است.

آقای دو رویتر آن را واضح تر بیان می کند. او در نوشیدن قهوه بدون سم، نگران است که اگر کشور به مسیر نزولی خود ادامه دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد. “شما می توانید روی پشت بام خود خورشیدی بگذارید، در یک ملک دردار زندگی کنید، امنیت خصوصی داشته باشید، یک خانه تعطیلات داشته باشید. اما اگر 90 درصد از جمعیت رنج می برند، چگونه پایدار است؟