جسم و روان غلتیده – عذاب های بیماران روحی کنیا | خاورمیانه و آفریقا

سعبادت کنندگان یکشنبه در کلیسای قبطی روح القدس آفریقا ، جایی که خدمات اغلب ساعتها طول می کشد ، به راکت هایی که از استخرهای عقب می آید عادت کرده اند. اما صدای زنگ یا شعارهای وجدانی نیست. در عوض ، زنگ زنی ناشی از زنجیرهایی است که “بیماران” پدر جان پسا را ​​به هم می زند. پدر پسا در کیسومو ، سومین شهر بزرگ کنیا ، شهرت “شفای معنوی” بیماران روانی را ایجاد کرده است.

دیگران آن را “شکنجه روانی” خوانده اند. شوهر رز اوژوانگ پس از شروع توهم و رفتار عجیب پسر ، پسر 17 ساله خود را نزد پدر پسا فرستاد. مانند سایر بیماران ، او را بند بسته بودند. رز می گوید ، او لاغر شد ، زیرا کلیسا احساس نمی کند که بخشهای خود را تغذیه کند ، مگر اینکه برای این کار هزینه ای پرداخت شود. پسر به مدت دو سال بدون درمان پزشکی مناسب رفت.

داستان غم انگیز رز گزارش بازرسی دیده بان حقوق بشر را بازتاب می دهد (HRW) ، یک ناظر بین المللی ، که متوجه شد این کلیسا کمتر از 60 نفر را در زنجیر نگه داشته است. پزشکان کنیا می گویند این عمل معمول است. کشور آنها تنها نیست. HRWگزارش ، منتشر شده در ماه اکتبر ، شواهدی از زنجیر در 60 کشور ، از برزیل تا اندونزی را پیدا کرد. حساب شده است که صدها هزار نفر از افرادی که از بیماری روانی رنج می برند در برخی از زمان ها به زنجیر کشیده شده اند یا در قفل شده اند. در کشورهایی که چنین بیماری هایی به خوبی درک نشده اند ، بسیاری از مبتلایان هرگز به پزشک مراجعه نمی کنند.

به هر حال کنیا از روانپزشکان کم دارد. در آفریقا به طور متوسط ​​در هر 100000 نفر کمتر از یک کارگر بهداشت روان وجود دارد ، در حالی که در اروپا 50 نفر است. کنیا 0.19 روانپزشک در هر 100000 نفر و یک بیمارستان روانپزشکی دارد. ایرگی مونجا از سازمان معلولیت روانپزشکی ، کنیایی ، می گوید: “در سطح محلی ،” سلامت روان آشفته است و بیشتر فراموش شده است. ” NGO.

کریتی شارما از “می گوید:” هیچ خانواده ای نمی خواهد فرزند خود را بند و زنجیر کند HRW. اما مراقبت خوب گران است و انتظار می رود بیماران در جامعه خود بهبود یابند. غالباً مردم از مسائل بهداشت روانی اطلاع ندارند ، یا از اینكه فرد مبتلا به دیگران آسیب برساند نگران هستند.

اما مردم به دلایل دیگری نیز به دنبال خدمات پدر پسا هستند. تصور می شود که بیماری روانی در کنیا ، مانند بسیاری از مناطق آفریقا ، ناشی از ارواح شیطانی است. قبل از متخصصان بهداشت به درمانگران طب سنتی فراخوانی می شود. کلیسای پدر پسا قصد دارد که شیاطین را بیرون کند. این معجزه ای را در عهد جدید ذکر می کند که عیسی شیاطین را از یک دیوانه (که به بند بسته بود) بیرون راند و آنها را به خوک فرستاد. در منطقه سومالی کنیا ، که اکثراً مسلمان است ، بسیاری بر این باورند که بیماران روانی درگیر آنها هستند جن ها (موجودات ماوراالطبیعه).

به سختی می توان چنین باورهای ریشه دار را از بین برد. یک مقام بهداشتی که در بیمارستان مطری ، تنها روانپزشکی کشور کار می کرد ، داستان برادر بیمار روانی خود را تعریف می کند. آخرین باری که او یک دوره روان پریشی داشت ، سه انگشت انگشت همسرش را با قمه خرد کرد. با این حال دکتر و خواهرش نتوانستند مادرشان را متقاعد کنند که او به مراقبت های پزشکی نیاز دارد. وی اظهار تأسف می کند: “حتی به عنوان یک متخصص بهداشت روان ، من هنوز هیچ تأثیری ندارم.”

دلایلی برای امیدواری وجود دارد. کنیا به ابتکار سازمان جهانی بهداشت که مراقبت بهتر از بیماران روانی را ارتقا می دهد ، امضا کرده است. سیاستمداران در تلاشند قوانین منسوخ شده را اصلاح کنند ، و وزارت بهداشت در حال تلاش برای دستیابی به قدرت بیشتر برای نظارت بر امکاناتی است که بیماران در آنجا قید می کنند. در یک رای اخیر دادگاه عالی مشخص شد که پسر رز شکنجه شده و به کلیسا دستور داده است که به وی 500000 شیلینگ کنیا (4590 دلار) خسارت بپردازد. اما پدر پسا همچنان میزبان بیماران است.

این مقاله در بخش چاپ خاورمیانه و آفریقا تحت عنوان “بدن و ذهن غلتیده” منتشر شد.

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>