ترس از چین هند و ژاپن را به آغوش یکدیگر می راند

تیاو شاهزاده مغول دارا شیکوه در سال 1659 پس از انتشار یک کتاب رسوایی به نام “تلاقی دو دریا” که در آن قرابت معنوی بین هندوئیسم و ​​اسلام را شناسایی کرد، سر بریده شد. در سال 2007 آبه شینزو، نخست‌وزیر وقت ژاپن، عنوان کتاب را برای یک سخنرانی هیجان‌انگیز در پارلمان هند وام گرفت که در آن او خواستار آن شد که اقیانوس‌های هند و اقیانوس آرام به عنوان یک فضای استراتژیک دیده شوند و ژاپن و هند منافع مشترک خود را به رسمیت بشناسند. این ایده‌ها، که مبنایی برای دیدگاه گسترده هند و اقیانوسیه از امنیت آسیا هستند، اکنون به طور گسترده در میان استراتژیست‌های غربی پذیرفته شده‌اند. کنت جاستر، سفیر آمریکا در هند از سال 2017 تا 2021، می‌گوید: «بدون رابطه ژاپن و هند، هند و اقیانوسیه وجود ندارد.» این رابطه برای اینکه چرا ما این مفهوم را داریم و برای آینده منطقه حیاتی است.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

کیشیدا فومیو، نخست وزیر ژاپن، این موضوع را در 20 مارس طی یک سفر دو روزه به دهلی تایید کرد. او اعلام کرد: «هند جایی است که هند و اقیانوس آرام آزاد و آزاد در آن به وجود آمد. بزرگترین دموکراسی آسیا و ثروتمندترین آن در جنگ سرد در دو طرف مقابل بودند. اما در طول یک و نیم دهه گذشته آنها روابط دیپلماتیک، اقتصادی و امنیتی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشیده اند. هدف آنها ایجاد وزنه تعادلی دموکراتیک برای چین است. و پیشرفت آنها، همانطور که آقای کیشیدا و نارندرا مودی نیز در دهلی تاکید کردند، در دیپلماسی بین المللی در سال جاری، با ریاست ژاپن، چشمگیر خواهد بود. G7 و هند G20. رهبران ژاپن و هند از تلاش برای بهبود هماهنگی بین دو گروه صحبت کردند.

رهبران کشورها در اجلاس دوجانبه سالانه شرکت می کنند. این دومین سفر آقای کیشیدا به دهلی در دو سال گذشته بود (نمودار را ببینید). ژاپن سرمایه گذار بزرگی در توسعه شتابان زیرساخت های هند است. سال گذشته آقای کیشیدا وعده 5 تریلیون ین (42 میلیارد دلار) بیشتر سرمایه گذاری ژاپنی در پنج سال آینده را داد. هند و ژاپن، همراه با آمریکا و استرالیا، اعضای گفتگوی چهارجانبه امنیتی یا “چهار” هستند، گروهی که زمانی شروع به کار کرد و در سال 2017 احیا شد. آنها اولین رزمایش مشترک جت جنگنده خود را در اوایل سال جاری انجام دادند.

این رابطه نزدیک بیشتر بر اساس ترس های مشترک است تا ارزش های مشترک. هر دو کشور مناقشات ارضی دیرینه ای با چین-هند که در امتداد مرز زمینی شمالی آن تهاجمی می شود و ژاپن بر سر جزایر خالی از سکنه سنکاکو/دیائویو در دریای چین شرقی دارند. هر دوی آنها نسبت به نفوذ فزاینده چین در منطقه وسیع تر خود و اینکه چه معنایی برای خطوط ارتباطی دریایی که هر کدام به آن متکی است، محتاط هستند. هر کدام دیگری را برای رویارویی با چالش امنیتی که چین ایجاد می کند، محوری می داند.

برای ژاپن، که تنش زدایی دوجانبه را در اوایل دهه 2000 آغاز کرد، این نتیجه با درک اولیه از پتانسیل هند تشدید شد. ایشی ماسفومی، دیپلمات سابق ژاپنی می گوید: «ما معتقد بودیم که هند یک قدرت بزرگ آینده خواهد بود. و به جرات می توان گفت که چین مانند ژاپن بزرگترین چالش برای هند است.

این مشارکت دارای زیربنای مفیدی است. مقامات هر دو کشور به سنت مشترکشان در بودیسم اشاره می کنند. در سال 1948 رادابینود پال، یک قاضی هندی، زمانی که در دادگاه توکیو، که در آن رهبران امپراتوری ژاپن به جنایات جنگی محکوم شدند، به یک قهرمان ملی گرایان ژاپنی تبدیل شد. (آبه پس از سخنرانی دو دریا در سال 2007 از نوادگان آقای پال دیدن کرد.) برخی از روابط شخصی بین نخبگان این کشورها وجود دارد: وزیر امور خارجه بانفوذ هند، سوبرهمانیام جایشانکار، با یک زن ژاپنی به نام کیوکو ازدواج کرده است.

مهم‌تر از آن، دهه‌ها سرمایه‌گذاری و کمک ژاپنی‌ها، عمدتاً وام‌های کم‌هزینه، به هندی‌ها منظره‌ای آفتابی از ژاپن داده است. بر اساس یک نظرسنجی توسط مرکز تحقیقات پیو، هندی ها ژاپن را با دو به یک مثبت ارزیابی می کنند – دیدگاه روشن تر از هر کشور بزرگ دیگری غیر از آمریکا. کریستوفر جانستون از مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن می‌گوید، جایی که آمریکا می‌تواند در سیاست هند قطبی شود، ژاپن چنین نیست.

از آنجایی که آقای کیشیدا در این هفته در دهلی رانده شد، خیابان‌هایی را دید که پر از نفوذ ژاپنی‌ها بودند. مقامات هندی تمایل دارند وانت های بزرگ تویوتا و ماشین شاسی بلندس تا کنون رایج‌ترین خودروهای موجود در جاده‌های پایتخت، سوزوکی‌های ماروتی هستند که با سرعت‌های خوش‌بینانه در میان ترافیک حرکت می‌کنند. سوزوکی، یک شرکت ژاپنی که در دهه 1980 از طریق سرمایه گذاری مشترک با دولت این کشور وارد بازار هند شد، هنوز بیش از 40 درصد از خودروهای فروخته شده در هند را به خود اختصاص می دهد.

اثر ژاپنی در زیر زمین گسترش می یابد: متروی دهلی با کمک ژاپنی ساخته شد. شرکت‌های ژاپنی همچنین به برنامه‌ریزی راه‌آهن سریع‌السیر بین بمبئی و احمدآباد در ایالت زادگاه آقای مودی در گجرات، پروژه‌ای نزدیک به قلب نخست‌وزیر هند کمک می‌کنند. هوریموتو تاکنوری، محقق ژاپنی هند، می‌گوید، آنها به ایجاد زیرساخت‌ها در شمال شرقی هند که مدت‌ها مورد غفلت قرار گرفته بود کمک کرده‌اند – تا حدی برای مقابله با دخالت رو به رشد چین در منطقه.

با این حال، با وجود همپوشانی همه کشورها، روابط آنها از برخی جهات در تلاش است تا پتانسیل خود را برآورده کند. تجارت و سرمایه گذاری هند و ژاپن بسیار کمتر از آن چیزی است که زمانی پیش بینی می شد – علی رغم مکمل ظاهری هند جوان، در حال توسعه و ثروتمند با نیروی کار با ژاپن پیر، از نظر فناوری پیشرفته و دارای سرمایه. در سال 2006 آبه فکر کرد که تجارت ژاپن با هند ممکن است در عرض یک دهه از تجارت با آمریکا و چین پیشی بگیرد.

اما در سال 2022، چین 24 درصد از واردات ژاپن و 22 درصد از صادرات آن را به خود اختصاص داد. هند تنها 0.8 درصد از واردات ژاپن و 1.7 درصد از صادرات آن را به خود اختصاص داده است. در سال 2014، در دوره دوم ریاست جمهوری آبه، او و آقای مودی متعهد شدند که تعداد شرکت های ژاپنی در هند را ظرف پنج سال دو برابر کنند. اما تا سال 2019 این تعداد از 1156 به تنها 1454 افزایش یافت. (بیش از 13000 شرکت ژاپنی در آن سال در چین حضور داشتند.)

آبه همچنین نتوانست هند را برای پیوستن به مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای، یک پیمان تجاری بزرگ آسیایی که چین در آن مشارکت دارد، متقاعد کند. حتی در حال حاضر، با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران به دنبال تنوع بخشیدن به چین هستند، شگفت‌آور است که به ندرت ژاپنی‌ها در بخش‌های کلیدی هند مشارکت دارند. درووا جایشانکار از بنیاد تحقیقات آبزرور آمریکا، شاخه آمریکایی یک اندیشکده مستقر در دهلی، به عنوان بنادر، فرودگاه و انرژی به حساب می آید. (آقای جایشانکار پسر وزیر خارجه هند است.)

خیلی کمتر از چیزی که آبه می خواست

در مورد دفاع و امنیت نیز، روابط کمتر از چیزی است که به نظر می رسد. ژاپن و هند چندین قرارداد انتقال تجهیزات دفاعی در دهه گذشته امضا کرده اند. اما همکاری واقعی اندکی بین بخش‌های دفاعی آنها وجود داشته است. تلاش ژاپنی ها برای جلب علاقه به یک هواپیمای آبی خاکی جدید ناکام ماند زیرا هند آن را بسیار گران می دانست. ابتکار هند برای خرید زیردریایی های ژاپنی شکست خورد زیرا ژاپن در انتقال این فناوری تردید داشت. اگرچه دو ارتش بیشتر با هم تمرین می‌کنند، تمرین‌های ابتدایی آنها بیشتر تمرین‌هایی برای آشنایی شماست تا آمادگی جدی برای کمک نظامی هر یک از کشورها.

این تا حدی نشان دهنده اولویت های نظامی متفاوت است. کوریتا ماساهیرو از موسسه ملی مطالعات دفاعی در توکیو می گوید در حالی که هند و ژاپن به یک اندازه نگران چین هستند، “ماهیت این نگرانی متفاوت است.” چین بیشتر چالش های دریایی را برای ژاپن ایجاد می کند. هند که 3440 کیلومتر (2100 مایل) مرز مشترک با چین دارد و بیشتر آن مورد مناقشه قرار دارد، بیشتر بر جنگ زمینی احتمالی متمرکز است.

عملکرد ضعیف دوجانبه به ویژه برای ژاپن ناامید کننده است. مایکل گرین از مرکز مطالعات ایالات متحده در دانشگاه سیدنی می گوید: «به دلیل سرعت کند تغییرات استراتژیک هند، کمی فرسوده شده است». هند در کارت رقص ژاپنی توسط استرالیا جایگزین شده است. سال گذشته ژاپن و استرالیا پیمانی را برای بهبود همکاری دفاعی امضا کردند. آمریکا نیز استرس کمتری بر چهار و بیشتر وارد کرده است AUKUS، اتحاد جدید جاه طلبانه بین آمریکا، استرالیا و بریتانیا برای ایجاد ناوگانی از زیردریایی های هسته ای که قادر به مقابله با چین در اقیانوس آرام هستند.

حتی خوش بینان در توکیو بر این باورند که تعامل با هند یک سرمایه گذاری بلندمدت با بازده نامشخص است. کانهارا نوبوکاتسو، معاون سابق مشاور امنیت ملی آبه می‌گوید: «ما می‌دانیم که آنها یک ابرقدرت بسیار دشوار خواهند بود، مانند یک فرانسه بزرگ. موضع هند در قبال جنگ در اوکراین این را نشان می دهد. ژاپن در کنار آمریکا و سایر متحدان غربی در برابر تجاوزات روسیه می ایستد، موضعی که آقای کیشیدا این هفته نیز تکرار کرد. وی از دهلی برای دیدار با رئیس جمهور اوکراین به کیف سفر کرد. هند که روابط نزدیکی با روسیه، منبع عمده انرژی و بیشتر واردات تسلیحات آن دارد، بی طرف مانده است. در سپتامبر 2022، در کنار چین، در رزمایش دریایی وستوک روسیه شرکت کرد، که از گروهی از جزایر تحت کنترل روسیه در شمال شرق هوکایدو، که ژاپن ادعا می‌کند متعلق به خود است، عبور کرد.

هند به نوبه خود مدت هاست که از سیاست های محدود کننده مهاجرت ژاپن ناامید شده است. آجای شوکلا، یک تحلیلگر امنیتی در دهلی می گوید: «فقدان مبادلات مردم با مردم یک شکاف بزرگ است. در سال 2021 دو کشور توافق کردند تا در برنامه جدید نیروی کار خارجی ژاپنی همکاری کنند. با این حال ویزا به 14 حرفه محدود می شود و عمدتاً اقامت بدون خانواده را به پنج سال محدود می کند. فقدان مهاجر هندی قابل توجه در ژاپن، ایجاد روابط عمیق هند با آمریکا، بریتانیا و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس را که هندی‌ها دهه‌ها به آنجا مهاجرت کرده‌اند، دشوارتر می‌کند.

این رابطه همچنین زمانی که معمار اصلی آن، آبه، تابستان گذشته ترور شد، یک عنصر شخصی مهم را از دست داد. دکتر هوریموتو ابراز تاسف می کند: «مودی دوستان زیادی در خارج از کشور ندارد، اما آبه یک استثنا بود. این هفته در دهلی، آقای کیشیدا با دعوت از آقای مودی برای شرکت در اجلاس سران گروه 7 در هیروشیما در ماه مه، تلاش کرد بر مسیر دوجانبه‌ای که سلفش تعیین کرده بود، فشار بیاورد. ژاپن می خواهد از نوبت خود استفاده کند G7 برای افزایش دسترسی به کشورهای در حال توسعه، و هند را به عنوان یک مجرای کلیدی می بیند. آقای کانه هارا می گوید: «بدون هند، ما نمی توانیم با جنوب جهانی درگیر شویم.

این گواهی بر این است که علیرغم زمینه های مختلف کمبود، رابطه چقدر پیشرفت کرده است. دموکراسی های آسیا به طور فزاینده ای در سراسر دو دریای بزرگ منطقه متحد می شوند. هند و ژاپن در منتهی الیه جنوب غربی و شمال شرقی خود قرار دارند – و ترس از قاطعیت چین در نقطه تلاقی آن نهفته است.

مطالب جدید دیدنی