تاثیرگذاری

تاثیرگذاری

تاثیرگذاری

اخطار! این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید

یکی از ابعاد وجودی انسان “بعد اجتماعی” او است؛ به گونه‌ای که انسان موجودی اجتماعی می‌باشد که باید با هم‌نوعان خود در بستر اجتماعی زندگی کند. بنابراین یادگیری مهارت‌های اجتماعی به انسان کمک می‌کند تا در جهت رشد و تکامل با هم‌نوعان خود به هماهنگی مناسبی برسد و به ابعاد وجودی خود دست یابد. حال اگر فردی بنا به هر دلیلی آگاهی کاملی از مهارت‌های اجتماعی و ارتباط موثر با دیگران نداشته باشد، دچار مشکلاتی چون اضطراب و فشارهای روانی ناشی از آن می‌شود‌. با مراجعه به وب‌سایت maryammobarki.com می‌توانید از دوره‌های توسعه فردی و مهارت‌های ارتباطی سرکار خانم مریم مبارکی بهره‌مند شوید.

 

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر رابطه‌ای است که در آن شخص با تاثیر گذاری روی دیگران، علاوه‌ بر رسیدن به خواسته‌های خود، بتواند احساس رضایت را در طرف مقابل نیز به وجود بیاورد. این توانایی به افراد کمک‌ می‌کند تا بتوانند در موقعیت‌های مختلف از طریق ارتباط کلامی و غیر کلامی و مناسب با فرهنگ جامعه و موقعیت، خواسته‌های خود را بیان کنند. بدین صورت فرد می‌تواند نظرها، خواسته‌ها، عقاید، نیاز‌ها و هیجان‌های خود را ابراز کند و در صورت نیاز از دیگران درخواست کمک و راهنمایی داشته باشد.

 

کاربرد ارتباط موثر و قدرت تاثیر گذاری بر دیگران

تاثیرگذاری روی دیگران از مهارت‌های قدرتمند هر فرد محسوب می‌شود. زیرا ما در مسیر پیشرفت و تکامل در زندگی شخصی و کاری به ارتباطی موثر با افراد مختلف جامعه نیاز داریم. بنابراین اگر نتوانیم به افراد احترام بگذاریم، اگر توان ابراز خواسته‌ها و نیاز‌های خود را با دیگران نداشته باشیم، اگر حرف‌های دیگران را نپذیریم و فقط به نظر خودمان اهمیت بدهیم، آن‌ زمان دیگر نه تنها توسط جامعه پذیرفته نخواهیم شد، بلکه به دلیل نداشتن مهارت‌های ارتباطی، ارتباط‌مان با دوستان و افراد جامعه نیز بسیار کمرنگ خواهد شد.

برای رسیدن به وضعیت مطلوب ارتباطی، باید در جهت یادگیری مهارت‌های اجتماعی و عمل به آنها حرکت کرد‌. برقراری ارتباط موثر با دیگران موجب توسعه جایگاه اجتماعی شما خواهد شد. ویژگی‌های معنوی و روحی از مهم‌ترین اموری محسوب می‌شوند که در رسیدن به تاثیرپذیری و تاثیرگذاری نقش دارند. اثرگذاری مثبت روی هر انسان به میزان انعطاف‌پذیری و حقیقت‌ طلبی آن فرد بستگی دارد و عدم تاثیرگذاری، نشان‌دهنده ضعف اراده و آگاهی است. به همین دلیل در صورتی که به تقویت آگاهی و اراده و همچنین داشتن اخلاقی پسندیده تلاش کنید، به تدریج توان تاثیرگذاری بیشتری را در زندگی خود خواهید داشت.

 

انواع ارتباط

انواع ارتباط

افراد با توجه به هر نقشی که در جامعه دارند، می‌توانند ارتباط متفاوتی بر اساس آن بچینند. از این رو با یادگیری انواع ارتباطات، می‌توانید در موقعیت‌های مختلف بر همان مبنا رفتار کنید. انواع ارتباط شامل این موارد است:

 

الف) ارتباط قدرت مدار خود محور

خود محوری حالت روانی بهنجاری است که در آن نبود تمایز میان واقعیت شخصی و واقعیت عینی قابل مشاهده می‌باشد. شخص خود محور در درک دیگران ناتوان و احساس نیازی به جستجو دیدگاه‌های مختلف و واقعیت‌های موجود موافق و مخالف برای تایید نظر خود ندارد. به بیان دیگر فرد خود محور معمولا دارای چنین رفتارهایی است:

 

●مایل است نظرات خود را به دیگران تحمیل کند.

●رفتاری مستبدانه و دیکتاتوری دارد.

●در گوش دادن به حرف‌های دیگران حوصله به خرج نمی‌دهد.

●شخصی فرمان‌دهنده است  و حرف آخر را می‌زند.

●بیشتر دیگران را نصیحت و پند و اندرز می‌دهد.

●دیگران را از عاقبت‌ کارهایشان می‌ترساند.

 

ب) ارتباط منفعل

افرادی که دارای این سبک از ارتباط هستند، نمی‌توانند وجود خود را به خوبی ابراز کنند. این افراد از گفتن آنچه می‌خواهند بگویند و یا انجام دهند اجتناب می‌کنند و یا خیلی کم به محیط اجتماعی واکنش نشان می‌دهند. در ارتباط نوع منفعل شما نمی‌توانید دیدگاه‌های خود را با دیگران در میان بگذارید و نمی‌توانید از حقوق خود دفاع کنید. این افراد به دیگران اجازه می‌دهند تا به راحتی از آنها سوءاستفاده کنند. سایر نشانه‌های افراد دارای سبک ارتباطی منفعل شامل این موارد است:

 

●زبان بدن ضعیفی دارند.

●احساسات خود را به درستی منتقل نمی‌کنند.

●صحبت کردن درباره با نیاز‌هایی که دارند برای آنها سخت است.

●به دیگران اجازه می‌دهند تا به صورت عمدی یا سهوی حق آنها را پایمال کنند.

●در برقراری ارتباط چشمی ضعیف هستند.

●نه گفتن برایشان دشوار است.

●هنگام صحبت کردن احساس معذب بودن دارند و دائم خودشان را مقصر می‌دانند.

 

ج) ارتباط موثر

افرادی که دارای این سبک از ارتباط هستند، توانایی انتقال پیام به شفاف‌ترین، مختصرترین و مفیدترین شکل ممکن را دارند. ارتباط موثر تنها به منتقل کردن پیام محدود نمی‌شود بلکه فردی که با ارتباط موثر ارتباط برقرار می‌کند، می‌تواند احساسات طرف مقابل را به خوبی درک کند و احساسات خود را نیز به بهترین شکل ممکن انتقال دهد. فردی که بتواند ارتباط موثری داشته باشد، خیلی خوب به صحبت‌های طرف مقابل گوش می‌کند و زبان بدن وی را در نظر می‌گیرد تا بتواند با بهترین شیوه با او ارتباط برقرار کند. سایر نشانه‌های شخصی که ارتباط موثر دارد به این صورت می‌باشد:

●چنین فردی در درجه اول با خودش به صلح درونی رسیده است.

●از حقوق خود به بهترین شکل ممکن دفاع می‌کند.

●به نیازها، خواسته‌ها، افکار و ارزش‌های خود واقف است.

●توانایی ابراز کردن احساسات، خواسته‌ها و عقاید خود را دارد.

●شخصی قابل اعتماد و راستگو است.

●نظر و خواسته‌های خود را به دیگران تحمیل نمی‌کند.

●به حقوق دیگران احترام می‌گذارد.

●از عزت نفس بالایی برخودار است و در جهت رسیدن به خواسته‌های خود قدم برمی‌دارد.

 

دوره‌ تاثیر گذاری سرکار خانم مریم مبارکی

همانطور که بیان شد همه افراد برای رشد و پیشرفت در حوزه‌های مختلف به برقراری ارتباطی موثر با دیگران نیاز دارند. زیرا برقراری این نوع ارتباط به افراد کمک می‌کند تا بتوانند خواسته‌ها و نیاز‌های خود را به بهترین و شفاف‌ترین شکل ممکن بیان کنند. سرکار خانم مریم مبارکی، مربی و مدرس توسعه فردی و مهارت‌های ارتباطی با دوره “تاثیرگذاری” به شما کمک می‌کند تا بتوانید با به دست آوردن اعتماد به نفس و مهارت‌های کلامی، در زندگی شخصی و کاری خود فردی تاثیرگذار باشید.

 

سخن پایانی

سخن پایانی

با تبدیل شدن به انسانی قدرتمند و تاثیرگذار، می‌توانید ارتباطات زیباتری را با افراد مختلف تجربه کنید. سرکار خانم مریم مبارکی با فروش دوره‌ها و محصولات خود، به افراد مختلف کمک می‌کنند تا بتوانند تاثیرگذاری خود را در جمع‌ها نشان دهند و به فردی الهام‌بخش و کاریزماتیک تبدیل شوند. با مراجعه به وب‌سایت maryammobaraki.com می‌توانید از تمامی دوره‌ها و محصولات توسعه فردی سرکار خانم مریم مبارکی بازدید کنید.

منبع : maryammobaraki.com