بوکس هوشمند نیست – قراضه یارانه بین بوئینگ و ایرباس به پایان می رسد (شاید) | کسب و کار

آ 16– سال مبارزه کردن در سازمان تجارت جهانی (سازمان تجارت جهانی) بین بوئینگ ، یک برنامه ریز آمریکایی و ایرباس ، یکی از اروپایی ها ، برای یارانه های غیرقانونی ، شبیه یک مسابقه بوکس سنگین وزن است که در آن هر دو طرف دستکش های خود را برای ادعای دور دور بالا می برند. و همینطور در 13 اکتبر بود ، وقتی سازمان تجارت جهانی حکم کرد که اتحادیه اروپا می تواند سالانه کالاهای آمریکایی به ارزش 4 میلیارد دلار تعرفه وضع کند. این جایزه کمتر از تصمیم سال گذشته است که آمریکا مجاز است به 7.5 میلیارد دلار کالاهای اروپایی سیلی بزند. اما این بسیار بالاتر از آن چیزی بود که آمریکایی ها قبلاً به آن زور می زدند. مهمتر اینکه ، هر دو تیتان هوافضا دستپاچه به نظر می رسند.

ضد ضربه در سازمان تجارت جهانی در سال 2004 آغاز شد. پس از آنکه ایرباس برای اولین بار در تحویل هواپیما از آن پیشی گرفت ، بوئینگ شکایت داشت که با حمایت دولت در نهایت رقم خود را به 22 میلیارد دلار “کمک پرتاب” قابل بازپرداخت افزایش داد. ایرباس بزودی با ادعای خود مبنی بر اینکه بوئینگ از 24 میلیارد دلار تخفیف مالیاتی مطلوب و همچنین پشتیبانی تحقیق و توسعه از ناسا و پنتاگون.

سازمان تجارت جهانی سرانجام مشخص شد که هر دو شرکت یارانه غیرقانونی دریافت کرده اند. آمریکا از پیروزی سال گذشته برای گرفتن تعرفه بر همه چیز ، از پنیر فرانسوی گرفته تا اسکاچ استفاده کرد. ایرباس اکنون با 15 درصد عوارض روبرو است. اتحادیه اروپا مجاز خواهد بود وظایف جدید خود را پس از 27 اکتبر اعمال کند.

آخرین حکم مشاجره ای را پرداخت نمی کند. بوئینگ می گوید که تخفیف مالیاتی بحث برانگیز از ایالت واشنگتن لغو شده است ، بنابراین انتظار می رود اتحادیه اروپا تعرفه ها غیر موجه است. ایرباس می گوید اکنون کاملاً مطابق با قوانین است و غرغر می کند که قانون اساسی سازمان تجارت جهانی دادگاه تجدیدنظر که درباره این موارد تصمیم می گیرد در هاله ای از ابهام است. ادعاهای دیرینه آمریکا مبنی بر برخورد ناعادلانه از سوی بدن آن را به سمت وتو در انتصابات جدید سوق داده است ، و استعلام داور را ترک می کند.

بدون هیچ ضربه ناک اوت به هر دو طرف ، ممکن است جنجال ها با توافق حل شود. آمریکا بیشتر تمایل به گفتگو ندارد. اما ممکن است با توجه به اندازه اتحادیه اروپاقصاص مجاز – و موقعیت نامطمئن بوئینگ. ترس غول هوافضا بیشتر از تأثیر مخرب همه گیری در سفرهای هوایی جهان است. ادامه زمین گیری 737 MAX، گاو نقدی آن ، پس از دو تصادف مرگبار به این معنی است که شرکت های حمل و نقل ضرب و شتم در حال لغو سفارشات بدون مجازات هستند.

ایرباس نیز بدون آسیب نجات پیدا نکرده است. ماه گذشته اعلام شد که از تعداد کارگران جهانی 130،000 نفر که در ماه ژوئن اعلام شد ، مشاغل بیشتری در 15،000 نفر کاهش خواهد یافت. خروجی تراشیده تا 40٪ ظرفیت. مانند بوئینگ ، از ابتدای سال تاکنون حدود نیمی از ارزش بازار خود را از دست داده است.

با این حال شرکت اروپایی با روحیه ای تند و تیز به نظر می رسد. گفته می شود که قصد دارد تولید خود را افزایش دهد آ320 هواپیمای یک راهرو اوایل سال آینده ، شاید امیدوار به برنده شدن 737 باشد MAX مشتری ها ایرباس همچنین دارای طیف وسیعی از هواپیماها و یک کارخانه در آلاباما است که به آن امکان می دهد از تعرفه های جت های فروخته شده به مشتریان آمریکایی (هرچند نه برای قطعات وارداتی) فرار کند ، در حالی که بوئینگ تمام هواپیماهای خود را در خانه جمع می کند. ایرباس به تازگی از برنامه های خود برای آوردن یک هواپیمای خالص با میزان صفر خالص هیدروژنی به آسمان تا سال 2035 رونمایی کرده است. بوئینگ که قبلاً توسط MAX debacle ، شاید بهترین کار این باشد که مبارزه دیروز را پشت سر بگذاریم و برای مسابقه بعدی آماده شویم.

این مقاله در بخش کسب و کار چاپ چاپ تحت عنوان “بوکس هوشمند نیست”

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد