بنیان – به یاد میشیما ، نویسنده نبوغی که مرتکب سپوکو شد | آسیا

بIRTH همان است مکانی واضح برای شروع یک داستان زندگی ، اما چگونه میشیما یوکیو با مرگ شروع نمی شود؟ آنچه از بهترین نویسنده ژاپن در قرن بیستم بود ، دیدنی و پوچ بود.

در 25 نوامبر 1970 ، میشیما اعضای ارتش خصوصی خود را به پایگاه اصلی نظامی در مرکز توکیو هدایت کرد و “کودتایی” را شروع کرد که به طور ناخوشایند شکست خورد. فرمانده به گروگان گرفته شد. میشیما با سربند سفید و یونیفورمی که زندگی نامه نویس ، دامیان فلاناگان ، آن را به راحتی برای پسر زنگوله اشتباه می داند ، وارد بالکن شد و صدها نفر از نیروهای دفاع از خود را خواستار شد (SDF) زیر برای شورش و پاره کردن قانون اساسی صلح طلبانه ژاپن. تحمیل شده توسط اشغالگران آمریکایی ، از جایگاه امپراطور کاسته و ارتش معمولی را ممنوع کرده است (و هنوز هم می کند). “شما سامورایی نیستید؟ اگر سامورایی هستید ، چرا از قانون اساسی که شما را رد می کند دفاع می کنید؟ ” سربازان با فریاد “Fuckwit!” پاسخ دادند.

میشیما ، یکی از برچسب های نگهداری وقت ، به دفتر فرمانده ، ساعت خود را درآورد و آماده شد سپوکو، یا خودکشی تشریفاتی. زانو زده ، شمشیر کوتاه خود را به سمت چپ روده هل داد و با غرغره ، آن را از آن طرف حرکت داد. اولین همدست این بود که خودکشی را با یک سر بریده سریع انجام دهید اما بهم ریخته بود – رشد بیش از حد عضلات گردن میشیما از سالها تمرین بدنی کمکی نکرد. ثانیه برش نهایی را تحویل داد. سپس اولین نفر از بدن خود جدا شد و به نوبه خود سر بریده شد. صفحه اول نسخه عصر آساهی شیمبون دو سر را روی فرش کنار عصای شمشیر بلند نشان داد.

بسیاری از ژاپنی ها دقیقاً مکان شنیدن خبر را به خاطر می آورند. میشیما نویسنده 34 رمان شل و ول ، بیش از 70 نمایشنامه و تعداد زیادی قصه سبک تر برای یک بازار بزرگ بود. وی اولین رسانه ژاپن بود سوپاسوتا (سوپراستار). او در فیلم ها بازی کرد و به عنوان یک مدل مطرح شد. او یک سال قبل از بیتلز به دنبال روشنایی در هند بود. او دارای حس تیز بینی و شوخ طبعی بود. او در صدر قرار گرفت هیبن پانچ جوایز آقای دندی مجله.

با این حال بزرگداشت میشیما برای مدت طولانی حفظ متعصبین راست گرا بود. با وجود همه جهان وطنی بودن ، میشیما در سالهای بعد این مفهوم را پذیرفت که زندگی ژاپنی فقط باید از طریق پرستش امپراطور باشد. او در سال 1969 به سالنی از دانشجویان چپگرا در دانشگاه توکیو گفت که ایده آل او این است که چگونه ، قبل از جنگ جهانی دوم ، کلمه “امپراطور” یک بار “تمام نیت ها را پیش گفته” است.

میشیما در یک خانه خفقان آور به دنیا آمد: مادربزرگ سلطه گر وی را در خانه پیله کرد و پدرش نوشته های او را نابود کرد. او درست قبل از شکست ژاپن در سال 1945 روی سن آمد. به نسل او آموختند که زیباترین چیزی را که داشتند – زندگی خود را – فدای امپراطور کنند. اما وقتی میشیما تماس گرفت ، پزشکی خود را شکست داد. هیرانو کیئیچیرو ، داستان نویس ، می گوید “گناه بازماندگان” سهم بزرگی در نظامی گری وی داشت.

وسواس او در لذت ، درد و همجنس گرایی در هم آمیخته بود. در یکی از بزرگترین رمانهای خود ، “معبد غرفه طلایی” ، یک راهب معبدی را می سوزاند زیرا بسیار زیبا است. میشیما نیز به نوبه خود در حال ساختن بدن خود برای یک فداکاری آخر بود.

با این حال مرگ میشیما بیش از هر چیز اساساً ژاپنی ، نهیلیسم نیچه را هدایت می کند. عمل به اندازه کلمه اهمیت داشت. راجر پولورز ، نویسنده و مترجم ، میشیما هیچ وقت برای روشنفکرانی که هرگز از برج های خود خارج نمی شدند ، نداشت. فیلم کشف نشده مناظره میشیما با دانشجویان ، در اوج اعتراضات ضد آمریکایی و ضد استقرار ، اخیراً به صورت مستندی با عنوان “میشیما: آخرین بحث” ساخته شد. میشیما در یک لحظه اظهار داشت: “اگر فقط یک بار از” امپراطور “نام می بردید ، من به هدف شما پیوستم. خوشحالم

ژاپنی های جوان برای دیدن این مستند جمع شده اند. کتاب های میشیما نیز فروش خوبی دارند. که او را خوشحال می کرد. اما او از این نگرانی که مردم “با کمال میل لذت بردن از … قفل کردن به لطف Zoom ، Netflix و Uber Eats ، کاملاً راحت با چشم انداز آینده کنترل شده توسط هوش مصنوعی و داده های بزرگ” ، وحشت زده خواهد شد ، مستقر در توکیو ، آن را در قرار می دهد نیکی آسیا، کنایه از “آخرین مرد” نیچه.

بسیاری از افراد تعجب می کنند که اگر میشیما زنده مانده بود ، ممکن بود اوضاع چگونه بوده باشد. در یک رمان ، او کنزابورو ، برنده جایزه نوبل ، میشیما را پس از 30 سال از زندان آزاد کرد تا رهبر فرقه ای در قرن 21 شود. اگر این اتفاق به اندازه مرگ واقعی او دور از ذهن نباشد ، پس میشیما اطمینان حاصل کرده است که همانطور که می دانست همیشه حرف آخر را می زند.

این مقاله در بخش چاپ آسیا تحت عنوان “مرگ یک داستان نویس” منتشر شد

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>