بدون ابهام خطرناک – بازی های جنگی چین ترس برای امنیت تایوان را افزایش می دهد | آسیا

این جزیره نمی تواند به کمک آمریکا اعتماد کند ، اما درگیری مسلحانه بعید است


چین هرگز از آنچه می گوید حق خود در “متحد کردن” تایوان با زور در صورت خنثی کردن راه های صلح آمیز است ، دست بر نداشته است. بنابراین ارتش های هر دو طرف باید خود را برای جنگ آماده کنند ، هرچند دور از نظر به نظر برسد. از اواخر تعداد تمرینات دریایی که چین انجام داده است ، هشدار ایجاد شده است – بیشتر در زمان بدتر شدن روابط بین چین و آمریکا در تعدادی از جبهه ها ، از جمله سیاست آمریکا در قبال تایوان. وضعیت موجود ظریف ، که در آن چین اصرار دارد که تایوان بخشی از خاک آن است اما این جزیره به عنوان یک کشور مستقل عمل می کند ، در حال از بین رفتن است. به عنوان گلوبال تایمز، یک روزنامه رسمی چینی وانگ ، می گوید: “احتمال اتحاد صلح آمیز به شدت در حال کاهش است.” با مهربانی ، این به معنای قریب الوقوع بودن جنگ نیست.

در 28 آگوست ، رئیس جمهور تایوان ، تسای Ing-wen ، در افتتاح مرکز نگهداری هواپیماهای جنگنده F-16 ساخت آمریکا شرکت کرد. وی در سخنرانی خود گفت که می خواهد “جهان اراده قوی ما را در حفاظت از کشور ببیند”. چین در حال انجام یک سری تمرینات در امتداد سواحل خود است. در روزهای اخیر تمریناتی که سه منطقه مختلف دریایی را پوشش می دهد شامل تمرینات “واقع گرایانه” در تنگه تایوان ، در انتهای شمالی و جنوبی جزیره است. این امر به دنبال آنچه مطبوعات چین به عنوان یک تمرین “عظیم” در این تنگه در اوایل ماه توصیف کرده اند ، طراحی شده به عنوان “بازدارندگی واضح و بی سابقه” و آموزش نظامی. بدون شک حمل همین پیام ، در تاریخ 10 آگوست ، جنگنده های چینی از خط میانه در تنگه ، مرز هوایی غیر رسمی عبور کردند.

به نظر می رسد این تمرینات یادآوری تایوان و آمریكا در مورد چگونگی رفتار جدی چین با “مأموریت مقدس” خود در بازگرداندن تایوان به زیر حاكمیت خود ، و همچنین جلوه دادن توانایی های نظامی در حال بهبود سریع چین است. گفته می شود که در تاریخ 26 آگوست ، اولین موشک بالستیک ضد کشتی جهان با نام مستعار “قاتل ناو هواپیمابر” را پرتاب کرد. این به دنبال آنچه چین گفت ، یک نفوذ توسط یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی به تمرینات دریایی چین و بازدید از ناوهای هواپیمابر آمریکایی به دریا بود.

دشوار است که این ظرافت نظامی را به عنوان بخشی از رویکرد قاطعانه چینی ها در منطقه خود نبینیم. این امر در دریای چین جنوبی مشهود است ، جایی که به طور مداوم در حال افزایش حضور نظامی در آبهایی است که توسط برونئی ، مالزی ، فیلیپین ، تایوان و ویتنام به طور کامل یا بخشی مورد اختلاف قرار دارند. ادعاهای چین در دریا هم توسط دادگاه بین المللی در سال 2016 و هم در ماه گذشته توسط آمریکا رد شده است. در همین حال ، در شمال ، در سواحل شرقی چین ، ژاپن در ماه های اخیر چین را به یک کارزار “بی امان” برای به دست گرفتن کنترل جزایر کوچک ، خالی از سکنه ، تحت کنترل ژاپن سنکاکو (که در چین با نام Diaoyu شناخته می شود) متهم کرده است.

رویکرد بیرحمانه چین به هنگ کنگ نیز پیامی برای تایوان به همراه داشته است. وضع قانون امنیت ملی در اواخر ماه ژوئن در واقع به خودمختاری وعده داده شده تحت توافق نامه “یک کشور ، دو سیستم” که تا سال 2047 به هنگ کنگ وعده داده شده بود پایان داد. این معامله نسخه اصلاح شده پیشنهادی به تایوان از همان زمان طولانی بود پیش از سال 1981. برای مدتی به نظر می رسید چین امیدوار است كه هنگ كنگ به عنوان تبلیغاتی برای مزایای “اتحاد مجدد مسالمت آمیز” تایوان باشد.

این روزها تبلیغات هنگ کنگ کمتر از هشدار تلخ است ، و این یکی از دلایل نگرانی از این است که چین ممکن است به نتیجه برسد که رویکرد صبورانه خود به تایوان شکست خورده است. مورد دیگر این تصور در پکن است که ممکن است آمریکا در حال تغییر موضع خود باشد ، به گونه ای که تایوان را به اعلام استقلال قانونی و همچنین به طور واقعی مستقل ترغیب کند – اتفاقی که چین همیشه می گفت دلیلی برای جنگ است. چین نسبت به هرگونه اشاره به اینکه آمریکا در حال ارتقا روابط با تایوان است ، بسیار حساس است ، به عنوان مثال از طریق تماس رسمی با دولت خود. این امر به ویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، که با قبول یک تبریک خانم تسای پس از انتخاب وی در سال 2016 هکرها را در پکن برانگیخت ، صادق بود. در هفته های اخیر ، یکی از اعضای کابینه آقای ترامپ ، الکس آذر ، وزیر بهداشت ، از تایوان بازدید کرد و خانم تسای را ملاقات کرد (که ظاهراً جنگ بزرگ و حمله جنگنده ها را تحریک می کند).

از نظر چین ، نگرانی بیشتر ، درخواست برخی از سیاستمداران و مقامات سابق در آمریکا برای دولت برای تعهد واضح تر برای دفاع از تایوان است. در حال حاضر این قانون فقط متعهد به قانونی است که در سال 1979 تصویب شده است و متعهد می شود “هرگونه تلاش برای تعیین آینده تایوان به غیر از روشهای صلح آمیز ، از جمله با تحریم یا تحریم ، تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه اقیانوس آرام غربی” و به شدت نگران ایالات متحده است. ” این ابهام با یک حسن تعبیر هوشمندانه ، “ابهام استراتژیک” ، با وقار شده است.

البریج کلبی ، یک مقام ارشد سابق پنتاگون و یکی از نویسندگان استراتژی دفاع ملی دولت ترامپ ، به نیویورک تایمز در این ماه وقت آن رسیده بود که “هرگونه ابهام باقی مانده درباره نحوه واکنش ما در برابر استفاده از زور” پایان یابد. تد یوهو ، نماینده جمهوری خواهان از فلوریدا ، برای تأیید مجوز مداخله نظامی “قانون پیشگیری از حمله به تایوان” را تبلیغ می کند.

برخی دیگر استدلال می کنند که برای چهار دهه از زمان تغییر روابط دیپلماتیک آمریکا از تایوان به چین ، ابهام استراتژیک م workedثر بوده است. این اطمینان کافی را به تایوان داده است که آمریکا اجازه نمی دهد چین بدون مجازات به آن حمله کند ، اما اعتماد به نفس آنقدر زیاد نیست که کسانی که طرفدار استقلال رسمی هستند جسارت بیشتری برای تهدید این کشور دارند. به نظر می رسد که این تعادل ظریف در معرض تهدید است.

چین ، به نوبه خود ، در واقع احتمالاً اطمینان دارد که اگر ابهامات زیر نظر آقای ترامپ برطرف شود ، به نفع آن خواهد بود. در خاطرات خود که امسال منتشر شد ، جان بولتون ، یكی از مشاوران امنیت ملی منتفی آقای ترامپ ، حدس می زند كه تایوان ممكن است متحد بعدی آمریكا باشد كه توسط رئیس سابق خود به بند كشیده می شود. به عنوان یک گلوبال تایمز مفسر این ماه گفته است: “تایوان برای ایالات متحده فقط یک قطعه شطرنج قابل فروش است.” از این گذشته ، آقای ترامپ همیشه “آمریکا را در درجه اول” قرار داده است. به نظر می رسید امتیازات تجاری همیشه برای او بیش از اتحاد مهم بوده است.

چین هنوز دلایلی برای صبر استراتژیک دارد ، البته دلایل بسیار متفاوت. این باید درک کند که هر گونه امید به کسب حمایت عمومی در تایوان برای اتحاد مجدد برای آینده قابل پیش بینی یک جریان لوله کشی است. اما با نگاهی به آمریکایی که توسط ویروس ، رکود اقتصادی و مبارزات انتخاباتی شرورانه ای مورد استفاده قرار می گیرد و بعید است بتواند زخم های سیاسی را التیام بخشد ، می توان نتیجه گرفت که تمایل وی برای ریختن خون برای دفاع از آزادی تایوان فقط کاهش می یابد. در مقابل ، چین هیچ انتخابی ندارد ، همه گیر را شکست داده و به رشد اقتصادی برگشته است و تایوان را غیر قابل مذاکره و بی قیمت می داند. همانطور که منتظر می ماند ، قایق های زنگوله برای جلوگیری از اشتیاق مستقل تایوان خدمت می کنند.

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>