بانیان – یک باشگاه هند و اقیانوس آرام سنگین می سازد | آسیا

“چهارگانه” آمریکا ، استرالیا ، هند و ژاپن اتحاد نیست ، اما بی فایده نیز نیست


دبلیومرغ آمریکایی، استرالیا ، هند و ژاپن در سال 2007 برای “گفتگوی چهار جانبه” در مورد مسائل امنیتی با یکدیگر دیدار کردند ، بسیاری شرط می بندند که گروه جدید با وجود کسب عنوان بسیار تیزتر “Quad” از بین برود. هند غیرمتعهد ، که هنوز به هر آنچه که اتحاد اتحاد را مشکوک بود ، مشکوک بود ، اقدامی غیرقابل تعهد بود ، اما در نهایت این استرالیا بود ، که با واکنش تند چین ناخوشایند ، اولین کسی بود که صفوف خود را شکست. کوین رود ، نخست وزیر پیشین استرالیا ، می گوید آنچه تغییر کرده این است که رئیس جمهور شی جین پینگ از آن زمان با پیش بینی قدرت چین در سراسر آسیا و اقیانوسیه “چشم انداز را تغییر داده است”.

و بنابراین ، از سال 2017 ، Quad بازگشت. هر چهار عضو شاهد خراب شدن روابطشان با چین بوده اند. تهاجم چینی ها به اطراف جزایری که ژاپن کنترل آنها را بر عهده دارد اما چین ادعا می کند در دریای چین شرقی بیشتر و بیشتر شده است. استرالیا در پی درخواست خود برای تحقیق مستقل در مورد ریشه بیماری همه گیر ویروس کرونا ، با محدودیت های چینی در همه نوع صادرات ، از باروسا شیراز پانچ گرفته تا زغال کک مواجه است. سربازان هندی و چینی از بهار در یک ایستادگی مرزی در ارتفاع زیاد حبس شده اند و در نتیجه اولین درگیری های مرگبار طی 45 سال گذشته انجام شده است.

ماه گذشته ، در توکیو ، وزرای خارجه Quad برای دومین بار دیدار کردند. اظهارات عمومی آنودین است. چه کسی می تواند به “هند ، اقیانوس آرام آزاد ، آزاد ، مرفه ، مبتنی بر قوانین و فراگیر” اعتراض کند؟ گرچه در پشت برومیدها ، شبح چین و رشد عضله آن مشهود است.

روابط دفاعی به سرعت در میان چهار کشور تقویت می شود. این هفته نیروی دریایی آنها برای مرحله دوم تمرینات سالانه هند “مالابار” – استرالیا پس از 13 سال غیبت ، گرد هم آمدند. در اصل ، تمرینات هیچ ارتباطی با Quad ندارد. در عمل ، آنها اولویت های دریایی رو به رشد را در میان این چهار مورد مشخص می کنند. تمرین های شکار زیردریایی برجسته بود. مشترکان چینی در حال گسترش دامنه دسترسی خود به اقیانوس هند هستند.

مالابار فقط شروع است. امریکا و هند توافق نامه هایی در مورد پشتیبانی لجستیکی ، ارتباطات رمزگذاری شده و تبادل اطلاعات مکانی-مکانی مانند نقشه های مخفی امضا کرده اند. آمریكا ، استرالیا و ژاپن همه در حال آماده سازی برای بهره برداری از جدید آمریكا هستند F-35 جت جنگنده ، امکان ادغام بهتر بین نیروهایشان را فراهم می کند. در 17 نوامبر ، اسکات موریسون ، نخست وزیر استرالیا ، با تعهد عملیات مشترک با پیمان دفاعی با همتای ژاپنی خود ، سوگا یوشیهید ، موافقت کرد. گورپریت خرانا ، افسر نیروی دریایی هند و اندیشکده می گوید ، حتی هند “در حال نوعی رابطه اتحاد” با کشورهای چهارگانه است.

کواد همه را قانع نمی کند. نیک بیسلی از دانشگاه لا تروب در ملبورن می گوید که تأکید بر مقالات “آزاد و باز هندو-اقیانوس آرام” در مورد اختلافات بزرگ بین دو نیمه آن منطقه وسیع است. در غرب اقیانوس آرام ، چین هژمون دیرینه ، ایالات متحده را به چالش می کشد. در اقیانوس هند ، مشکل کشورهای قوی نیستند بلکه کشورهای ضعیف هستند. منتقدان دیگر می گویند Quad یک باشگاه بسیار انحصاری است.

مدافعان Quad اظهار عقیده می کنند که این برنامه گرامر دیپلماسی مدرن است. این یک بلوک فشرده است ، نه یک سازمان چند جانبه پراکنده. با این حال این کشور قادر است برنامه های خود را گسترش دهد ، از کمک به بلایا تا امنیت سایبری گرفته تا اطمینان از زنجیره تامین مواد معدنی حیاتی. و این کاملاً الاستیک است ، به عنوان مثال در هفته های ابتدایی شیوع بیماری نیوزیلند ، کره جنوبی و ویتنام برای بحث در مورد بهبود اقتصادی ، از آن استقبال می کند. مشاوران رئیس جمهور منتخب جو بایدن پیشنهاد کرده اند که دولت وی بر تشکیل ائتلاف های انعطاف پذیر تمایل در مسائل مختلف از جمله عقب راندن علیه چین تأکید خواهد کرد. این متناسب با منافع کاتولیک کواد است.

تانوی مادان از م Broسسه بروكینگ در واشنگتن پیش بینی می كند ، از نظر امنیتی ، كشورهای چهار كشور “بسیاری از سنگین سازی ها در آسیا” را انجام خواهند داد. اما حتی آقای رود ، یکی از طرفداران Quad ، هشدار می دهد که هر کسی که فکر می کند این قدرت ها هرگز می توانند با آمریکا برابر باشند “سنگ در سر او گذاشته است”. این هفته وزیر دفاع نیروی دریایی آمریکا ، كنت برایتوایت ، خواستار ناوگان جدید آمریكایی مستقر در اقیانوس هند ، مشابه ناوگان هفتم ژاپن شد.

و چین؟ در بعضی مواقع ، ادعا می شود که همه صحبتهای یک هند و اقیانوس آرام آزاد و آزاد ، همانطور که وزیر امور خارجه این کشور ، وانگ یی ، یک بار گفته بود ، بسیار زیاد است. اما اگر این موضوع خالی از لطف باشد ، ادعای یک آسیایی نیز به همین دلیل است ناتو-در ساخت در عوض ، در دریاهای متلاطم منطقه ، کواد ، که زمانی مسکونی داشت ، اکنون مسیر اعتماد به نفس فزاینده ای را شکل می دهد.

این مقاله در بخش چاپ آسیا تحت عنوان “Quad stretches” چاپ شده است

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>